בימים האחרונים העיר באר שבע מתמלאת אווירת חג, מכל עבר דגלים, טקסים ואירועים מיוחדים, כל זאת קורה כי ברחבי באר שבע חוגגים 100 שנה לשחרור העיר על ידי כוחות אנז"ק- כוחות הצבא האוסטרלי והניו זילנדי. במסגרת החגיגות הגיעו לעיר מכובדים רבים ביניהם: ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, המושל הכללי של ניו זילנד פטסי רדי ומכובדים רבים נוספים.

-

יחד עם ההתרגשות הרבה והשמחה לציין מועד כה חשוב לעיר, גילינו כי לא כולם שמחים בשמחתנו. אחד מגופי התקשורת המוכרים באוסטרליה: "The Sydney Morning Herald", מעלה טענות ותהיות לגבי החגיגות הללו. בכתבה שנחשפה ליותר מ-24 מיליון אוסטרלים, מהלל העיתון את ההיסטוריה של העיר באר שבע בתקופה שהעות'מאנים שלטו בה, ומספר את התלאות שעברה העיר דרך השלטון הקולוניאלי ועד השלטון הקיים כיום. 

יחד עם זאת, מביע כותב הכתבה סול סלבה, את דעתו ומבקר את ההתנהלות של ישראל בכלל ושל באר שבע בפרט, ומציין שתיאור החגיגות כשחרור העיר איננו נכון כלל, לדבריו מדובר על כיבוש העיר מידם של הבדואים ששהו כאן לאורך ההיסטוריה.

בהמשך המאמר נכתב, שהאוכלוסייה הבדואית חיה כאן לאורך כל ההיסטוריה ואילו היהודים היו על אדמת באר שבע לסירוגין ולא באופן רציף כמו הבדואים. הוא מתאר את התנהלות הבדואים מול השליטים השונים שהיו בבאר שבע לאורך השנים כהתנהלות נעימה ללא התנגדויות, ציות לחוק ותשלום מיסים. ומסביר שלאור שיתוף הפעולה וחוסר ההתנגדות הקימו הבריטים בית ספר לילדי הבדואים ואף סייעו בלימוד טכניקות חקלאיות שונות.  

-

ששון בר צבי ז"ל המושל הראשון של העיר באר שבע צוטט תבכבה שענה לטענות לכיבוש כך: "במלחמה אנשים עזבו למקומות רבים, עם סוף המלחמה העיר ב"ש שבה היה ריכוז רב של בדואים הייתה ריקה, אין בדואים, אין אנשי עסקים מעזה, אין בעלי חנויות ואפילו הציפורים לא נשארו בעיר. ואז אחרי שהמלחמה נגמרה מהגרים יהודים התחילו לבוא לעיר והתיישבו בה".

בנוסף לכל זאת, גם מההתנהלות כיום לא חוסך העיתון את דעתו וטוען שעד היום לא טרחו לדאוג להסדרת ישובים בדואים בנגב ואילו המתגוררים בישובים לא מוסדרים חיים בתת תנאים ללא חשמל, מים ומחסה ראוי. הוא מציין כי הממשל הישראלי ניסה להגיע להסדרים שונים, אך כולם נכשלו והמצב נשאר כפי שהוא ללא פתרון. ניכר כי הוא עוקב באדיקות אחר התנהלות העיר כאשר הוא מציין את ההחלטה שהתקבלה לאחרונה לסגור את השוק הבדואי שפעל שנים רבות בעיר, לדבריו זהו צעד נוסף המתאר את העיר כלא מכילה ולא רב תרבותית.  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו