בבאר שבע ישנם עובדי ניקיון רבים אשר מועסקים על ידי חברה קבלנית, ובשירות העירייה עובדים בניקוי רחובות העיר. עובדים אלה הם לרוב עולים חדשים, קשישים וצעירים בשיקום כשהם עובדים קשה, עבודה פיזית וממושכת, בשכר נמוך שמגיע ל-2500 ₪ במשרה חלקית.

בשבוע האחרון קיבלו עובדי הניקיון הודעה כי הופסקה עבודתם עקב מכרז חדש של העירייה וסיום ההסכם עם החברה דרכה הועסקו. בנוסף לכך, במכרז זכו שלוש חברות קבלן (שלג לבן, ג.ר.א ופורד), ונראה כי בינתיים החברות החדשות אינן מתחייבות לקליטת העובדים המפוטרים.

-

"אין שום סיבה שעובדים כאלה יועסקו דרך קבלנים, זו שיטה שמלכתחילה היא פוגענית. אפשר להבין העסקה דרך קבלנים בעבודות זמניות, או בעלות היקף משתנה. אך כשבלאו הכי תמיד יש אותה כמות עבודה, כמו במקרה זה, זה רק דרך לדפוק את העובדים ולתת לקבלן לגזור על זה קופון", משתף, עמנואל ילין, תושב העיר. לדעתו של ילין העירייה היא האחראית למצב היות והיא קבעה את תנאי המכרז, "היא קבעה מלכתחילה שתהיה העסקה דרך קבלן, וזה מה שקורה. היא קבעה את התנאים".

בינתיים, תושבים רבים טוענים כי ניקיון העיר הוזנח ועבודות הניקיון שבוצעו עד כה בתדירות יומיומית, מבוצעות כעת מספר פעמים מועט בשבוע, זאת, בעקבות המעבר לחברות הקבלן החדשות. המכרז החדש השאיר אנשים רבים ללא עבודה אך גם נראה כי לא סייע בניקיון ונראות השכונות בעיר.

-

טרם הושגה תגובה מחברות הקבלן החדשות.

תגובת העירייה: "בניגוד לטענות כפי שהן מועלות, עובדים אלה לא הועסקו על ידי העירייה ומיותר לציין שלא פוטרו על ידה. עובדי הניקיון אלה הועסקו על ידיי קבלן שבחר לא לגשת למכרז הניקיון שהוציאה העירייה. יש לציין, החברות החדשות שזכו במכרז לניקיון העיר מעסיקים גם הם עובדים וכל עובד שימצא מתאים להיות מועסק על ידם, יוכל להמשיך ולעבוד".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו