מחנה נתן הבסיס הצבאי הממוקם בסמוך לאזור התעשייה בעיר, מדי שנה ביום העצמאות פותח שעריו לציבור וחושף את אמצעי הלחימה והטכנולוגיות המתקדמות, לצד פעילויות שמכינים חיילי הבסיס. אך מה שהציבור לא רואה בימים הפתוח הללו זה את תנאי המחייה הקשים, הזנחה והזוהמה במתחם המגורים.

הביוב עולה על גדותיו והריח? לא נעים. צילום: פרטי

שלא נדבר על הריח של הפגרים.. צילום: פרטי

חיילי מחנה נתן זועקים לסיוע ומתארים תנאי מחייה קשים הכוללים, לכלוכך בכל מקום, מבנים שעומדים לקרוס כאשר תקרה של אחד מהם כבר קרסה ובמזל אף אחד לא נפגע, עובש על קירות חדרי המגורים והמקלחות, בעלי חיים משוטטים בכל מקום ועושים את צרכיהם על המיטות.

כאשר כל ניסיון למנוע מבעלי החיים להיכנס לחדרי המגורים נכשל, זאת מאחר ואי אפשר לנעול אותם. לדברי החיילים: "הכל פרוץ, יש חורים בקירות. בעבר מצאנו נחשים באסלות במגורים, מה יקרה אם נחשים יכישו חיילים בלילה ויקרה אסון? ביקשנו פעמים רבות לתקן את המנעולים אך דבר לא קרה".

אולי החתולים יבריחו את הנחשים? צילום: פרטי

אם לא די בכך, כאשר נמצאות גופות של חיות אין מי שיפנה אותם בטענה שעלות פינוי יקרה. כתב mako שמעון איפרגן שחשף את הסיפור, שמע את זעקת החיילים שסיפרו: "אנחנו צריכם לכסות את הפנים ולרוץ לחדרים כדי לא להריח את הנבלות". ומוסיפים: "בריאות הציבור אמרו לנו שהם לא מתעסקים עם נבלות ואמרו לנו לקחת שקית וכפפות ולהרים אותם לבד".

בנוסף חיילות הבסיס מספרות כי תנאי המחיה המחפירים מובילים לפגיעה בבריאותן: "יש עובש וחלודה במקלחות, נחשבים שיוצאים מהאסלה וחתולים שישנים על המיטות שלנו אחרי ששתו מים מהאסלה. יש חיילות שחלו בפטריות ובדלקות בדרכי השתן. ביקשנו מהמפקדים מדביר והם התעלמו מאיתנו. למה מחכים שחיילים ימותו? זה בלתי נסבל, אנחנו בסכנת חיים. עדיף לחיות בכלובים בגן חיות מאשר בחדרי היחידה".

מקלחת צבאית או תא כלא? תחליטו אתם. צילום: פרטי

חיילים נוספים תיארו את תחושת ההשפלה: "אנחנו עובדים מסביב לשעון כדי למגר ולסכל את הפשיעה בצה"ל. מגיעים לנו מגורים ראויים". עוד סיפרו החיילים על תחושת ההשפלה: "בגלל שאנחנו לא בחיל האוויר אנחנו צריכים לישון באורוות? הכי עצוב זה שהחיילים הנחקרים ביחידה רואים איפה אנחנו גרים ולועגים לנו". לטענתם הם פנו בנושא למפקדים בבסיס אך המענה שקיבלו הסתכם במשפט: "זה עניין של תקציבים וסדרי עדיפויות". כאשר החיילים מספרים שרק לאחרונה שופץ בסכום גדול מועדון בתחומי הבסיס.

תגובת דובר צה"ל לנושא: "הנושא מוכר ומטופל בצה״ל. המפקדים בבסיס פועלים כל העת בכדי לשפר את התנאים בבסיס בכל דרך אפשרית. שיפוץ תשתיות הבסיס תוקצב בהתאמה לצרכים ולרווחת החיילים וכעת נמצא בתהליך מול גורמי מקצוע האמונים על ביצוע העבודות".

"הנושא מוכר ומטופל בצה"ל", תגובת הצבא. צילום: פרטי