פארק שכונה ה' בבאר שבע, הידוע גם כפארק יעלים וגן גדולי ישראל, מוכר כריאה הירוקה הגדולה בשכונה, ובין הבודדות שבה. הפארק משתרע על כ-47 דונם ותחום בין שדרות יעלים, רחוב ש"י עגנון, רחוב טבנקין, ורחובות אלתרמן ושלונסקי הסמוכים לרחוב הצבי הראשי.

שטח מפארק ה' יופקע לצורך הקמת מבני ציבור. צילום מסך פייסבוק פארק ה'.

במשך שנים משמש הפארק את תושבי האזור, ובקיץ אף נערכים בו מופעים לתושבים. אלא שחלק מהפארק עתיד להיות מופקע בעתיד, וזאת לטובת הקמת בית ספר יסודי, כך על פי תוכנית מתחם קורצ'אק 605-0181040. שם התוכנית "מתחם קורצ'אק" היא על שם בית הספר הנטוש ע"ש קורצ'אק, שעתיד להיהרס בעתיד הקרוב, ובמקומו עתידים לקום בניין בן 7 קומות, ו-3 מגדלים בגובה של עד 16 קומות ובהם 200 יחידות דיור. 20% מהדירות בפרויקט, 40 במספר, יהיו דירות קטנות.

בוועדת התכנון והבנייה ניתחו את האזור והחליטו כי לאור ההתחדשות הצפויה בשנים הקרובות, עליהם להפקיע שטח מפארק ה' של במטרה לבנות עליו בעתיד בית ספר יסודי. השטח שהוקצה למבני ציבור במסגרת הפרויקט עומד על כ-15 אלף מ"ר.

המגדלים יקומו על שטח בית הספר הנטוש, ממול יופקע שטח מפארק ה' לטובת הקמת בית ספר. צילום הדמיה- מרש אדריכליםוהנימוק להפקעה? כך נכתב בתוכנית: "לאור בחינה פרוגרמטית כלל שכונתית שנעשתה על ידי הרשות המקומית ולאור העובדה שבטווח הארוך יהיה בשכונה עודף שצ"פים (שטחים ציבוריים פתוחים) מול חוסר בשטח לבית ספר יסודי אחד - הוסב חלק משצ"פ (פארק ה') מרכזי שכונתי שנמצא במרחק של כ 200 מטרים מהמגרש הנ"ל למבנה ציבור על מנת לאפשר הקמת בית ספר יסודי בעתיד".

בית הספר הנטוש הפך לחממה לחולדות שמיררו את חיי התושבים

שטח הפרויקט העתידי של מתחם קורצ'אק הוא כ-45 דונם. כאמור הפרויקט עתיד להיבנות במקום בית הספר הנטוש, שהוזנח במשך שנים, עד כדי מצב שחולדות, נרקומנים והומלסים היו אלו שפקדו את האזור ואף גרמו לסיוט עבור התושבים המתגוררים בסמוך. בחודשים האחרונים אף פנו ועד שכונה ה' לעיריה בדרישה דחופה לחייב את היזם לנקות את המתחם השורץ מזיקים, ולאחר מאמץ רב זה אכן קרה.

פינוי-בינוי? היזמים מעדיפים שטחים ריקים

הפקעת שטח מפארק ציבורי גדול אומרת דרשני, ונשאלת השאלה מדוע בונים על שטחים ריקים במקום לבצע פינוי-בינוי? התשובה לכך היא הקושי בהשגת האישורים הנדרשים מהדיירים כדי לבצע פינוי-בינוי. שכונה ה' מאופיינת ברובה באוכלוסיית עולים מבוגרת, שפינויה היא משימה שיזמים מנסים, אך לרוב לא מצליחים ליישם. בעבר אף הציעו לדיירים בשדרות יעלים לחתום על פינוי-בינוי, אך זה לא צלח, דבר דומה קרה גם ברחוב הצבי וברחבת הגלבוע בשכונה ה', בשל היותם משקיפים על ציר טוביהו וממוקמים מול הגרנד קניון.

הקושי בפינוי-בינוי של מבנים קיימים בשכונות הוותיקות, גורם לעיריה וליזמים לתעדף שטחים פתוחים להתחדשות עירונית של השכונות. כך נעשה בשנים האחרונות בשכונה ה', שכונה ב', שכונה ד', מתחם איצטדיון וסרמיל, שדרות טוביהו, שדרות רגר ועוד. השטחים הפתוחים הפכו ליעד הבנייה של היזמים, זה חוסך מאבקים קשים מול דיירים שחוששים לעזוב את בתיהם, וגם חוסך בעלויות הריסת המבנים הקיימים ופינוים.

נראה כי למרות המאמצים לבצע התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות, מה שקורה בפועל הוא שהמגדלים החדשים והגבוהים נוספים לשכונות הוותיקות אך המבנים הישנים נותרים כמו שהם, וכך נוצר מצב בו פינוי-בינוי ממשיך להיות חלום רחוק.