במסגרת מעבר צה"ל דרומה היו אמורים לעבור כ- 30 אלף חיילים מתוכם כ- 6000 אנשי קבע חלקם עם משפחותיהם. אך נכון להיום המעבר ממשיך להתעכב ועל כן גם אנשי קבע רבים אינם עברו או עתידים לעבור בשנה הקרובה לדרום הארץ. כל זאת מתקיים בשונה ממה שהבטיחו פוליטיקאים רבים, אשר טענו כי מעבר צה"ל דרומה יניב צמיחה בתחום הדיור באזור הנגב.

עיר הבה"דים | צילום: פלאש 90

הנתונים המדויקים שמגיעים ממחקר שנערך בשיתוף בין אוניברסיטת בן גוריון לחוקרים ממוסד שמואל נאמן בטכניון, המחקר מציג כי הנתונים הריאליים הם מעבר של 2,500 – 3,600 אנשים קבע בלבד. וייתרה מכך חשף, כי ישנו צפי שהמעבר בסופו של דבר יכלול רק מאות בודדות של אנשי קבע. כפי שציין ד"ר גל: "המחקר שלנו מצא שבניגוד לתחזיות, הרי שבפועל צפויים לעבור לדרום רק 1,000 משרתי קבע או פחות מכך, משום שעל פי הממצאים שלנו מרביתם יעדיפו לנסוע הלוך חזור כל יום מהמרכז לנגב, על פני מעבר לדרום שיחייב גם מעבר של בני משפחותיהם".

נוסף לכך מסביר ד"ר ראובן גל ממוסד שמואל נאמן, שעומד בראש המחקר, כי העלויות של הגדלת מספר אנשי הקבע עשויות להגיע לעשרות אלפי שקלים עבור כל שנה לכל משק בית. ובזאת נכלל מתן הטבות ייחודיות לאנשי הקבע מצד המדינה, כמו: הנחות בדיור ואף השכרת דירות בעבורם, רכב צמוד ועוד.

דוגמא מרכזית שהובאה במחקר היא קריית ההדרכה – עיר הבה"דים, שהחלה פעילותה ואוכלסה לראשונה במאי 2015. מתוך כלל משרתי המקום רק 750 הם אנשי קבע, מתוכם 500 קצינים ונגדים אשר לא יישארו באזור הנגב יותר משנתיים. ואילו 250 המשרתים הנותרים, הם נגדים שמתגוררים בנגב ועל כן אינם מהווים כל שינוי במהלך.

עיר הבה"דים | צילום: פלאש 90

באשר לשלבים שטרם התבצעו במסגרת תוכנית המעבר, ניתן למצוא את קריית המודיעין החדשה המתוכננת להיות במתחם ליקית עומר, אך שלב זה מתעכב ונכון לעכשיו יסתיים רק בשנת 2022. במתחם זה עתידים לאכלס כ-11 אלף חיילים מתוכם 3,400 אנשי קבע, אשר יש להתכונן לבואם ולקוות שאכן ימצאו לנכון להתגורר בדרום בארץ, ובניגוד לצפי שלא ינשרו בעקבות מעבר זה.

מסקנות החוקרים והמלצותיהם מסתכמות לכדי ההמלצות הבאות: המדינה צריכה להיערך למתן הלוואות בתנאים מותאמים לאנשי הקבע, כמו כן מימון מלא של דירות בעיירות הפיתוח אופקים, דימונה, ירוחם וערד. זאת תוך התחייבות מצד אנשי הקבע להישאר באזור מגורים זה במשך מספר שנים. ועדיין על אף כל זאת החוקים סבורים, כי לא כולם ימהרו לבצע את המעבר וייתכן שיעדיפו לנסוע מדי יום הלוך ושוב, בכדי להישאר במקום מגוריהם הנוכחי באזור מרכז הארץ.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו