מי שהסתובב הבוקר במסדרונות האוניברסיטה ודאי תהה מה פשר עשרות הסטודנטים והסטודנטיות בחליפות המחויטות ובאיפור הרשמי. ובכן, לא מדובר באיזו משלחת דיפלומטית. או לפחות עדיין לא.  הבוקר התקיים בפעם הרביעית ברציפות הכנס המרכזי של ארגון IMUNA, ארגון מודל האו"ם בישראל באוניברסיטת בן גוריון, בנוכחותה של נשיאת האוניברסיטה הפרופ' רבקה כרמי שגם נשאה דברים בפתיחת הכנס, וכשלוש מאות וחמישים סטודנטים נציגים מ- 13 המוסדות בהם מתקיימת פעילות של מודל האו"ם. הכנס התקיים באירוח מועדון מודל האו"ם של אוניברסיטת בן-גוריון (BGUMUN). 

צילום באדיבות ארגון IMUNA

אחרי הברכות ודברי הפתיחה, התפזרו הנציגים לכיתות השונות באוניברסיטה והחלו לדמות באופן נאמן למדי למציאות, דיונים במליאת האו"ם. כך למשל, באחת מן הכיתות, דנה המליאה בבעיית מלחמת האזרחים בתימן. בתחילת המושב, הציג הנציג של כל מדינה את עמדתו בנוגע לסוגיה, ואלו שהגדילו לעשות אף הציעו רעיון לקידום פתרון הבעיה. במשך שעות ארוכות ישבו הסטודנטים בכיתות השונות, התדיינו והתווכחו ביניהם על שורשי בעיות שונות ברחבי העולם והשחיזו את יכולת הנאום והדיפלומטיה שלהם. אל תטעו, לא מדובר במשימה פשוטה בכלל. כל נציג עושה את שיעורי הבית מראש כדי לבסס את עמדתו ולייצג את המדינה שלו בדיוק כפי שהיה עושה נציג אותה מדינה באו"ם.

צילום באדיבות ארגון IMUNA

נשיא הארגון גבריאל בין חיים, מספר כי "מדובר בכנס הכי גדול ביותר שלנו שהתקיים עד היום. אחרי שהנציגים עושים עבודה מקיפה של העמדות והאינטרסים של המדינות אותן הם מייצגים, הם נבחנים על הכלים באמצעותם הם מעבירים את המסר כמו כתיבת נאום, רטוריקה ויצירת קואליציה. הארגון קיים כבר שבע שנים והוא הארגון הרשמי שמאגד את חוגי הדיבייט (Debate) בארץ. הרעיון של הארגון הוא לתת לסטודנטים פלטפורמה לרכוש את הכלים הנכונים והקשרים המתאימים לקריירה דיפלומטית. כבר יש בוגרים של הארגון שהתברגו כיועצים פרלמנטריים, כאלה שעובדים באו"ם אפילו, רבים מהם מובילים את אגודות הסטודנטים במוסדות. אנחנו לחלוטין מטפחים את הדור הזה שבעוד כמה שנים ייצג אותנו בשגרירויות בעולם".

צילום באדיבות ארגון IMUNA

לדבריה של סגניתו של בן חיים, מור בר, ישנו אף ערך מוסף בפעילות של מודל האו"ם מעבר להשחזת הכישורים הדיפלומטיים: "מי שפחות נמצא בעולם הזה נוטה לראות את הדברים לרוב באופן מעט דיכוטומי. אנחנו מבינים פה שאין בעולם שחור ולבן. לכל מדינה יש את סט הערכים שלה, יש אלפי פרספקטיבות שונות. אנחנו לומדים פה להבין ולהכיל גם במקרים של אי-הסכמה". לגבי מידת מעורבותם של דור הסטודנטים בענייני פנים הוסיפה ואמרה: "זה נכון שלפעמים קל להסתכל מהצד ולומר שהדור שלנו לא עושה מספיק כדי לשנות, אבל מהתרשמותי ממקומות אחרים בעולם אליהם הגעתי במסגרת הארגון, דווקא נראה שיש פה לא מעט היענות ואנחנו בנקודת פתיחה טובה. בכל אופן אני מקווה ומאמינה שמה שאנחנו עושים מחלחל ויוצא החוצה".   

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו