חמישה מקרים נפוצים של רשלנות רפואית

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('a39e98bc-6bca-4b7d-9320-6f9c5e885395','/dyncontent/2021/6/13/8fb6372d-d5c3-4bd5-905e-26f664a05b1f.jpg',12336,'',525,78,true,39323);},7],[function() {setImageBanner('a39e98bc-6bca-4b7d-9320-6f9c5e885395','/dyncontent/2021/6/10/7645b8f4-117d-4dbd-ba92-bb080e65eb38.jpg',12948,'',525,78,true,39323);},7]]);})

בעבר, קישור המילה "נפוץ" יחד עם מקרה של רשלנות רפואית לא יכול היה להתקיים במציאות החיים. ואולם, בימינו אנו, הופכים מקרי הרשלנות הרפואים לרבים יותר. לא זו אף זו, התקשורת החלה מביאה את המקרים הללו לידיעת הציבור, מה שמעודד על המטופלים והמבוטחים לעמוד על זכויותיהם, דבר אשר באופן טבעי מגדיל את כמות התיקים בבתי המשפט ובהתאם, מעלה את החשיבות הציבורית של התחום.

 

ישנם מקרים רבים של תיקי רשלנות רפואית וקשה מאוד לנסות למקד אותם לתחומים. יחד עם זאת, ישנם תחומים ברפואה, שבהם האפשרויות ל"תקלות" ובהתאם לתביעות, הופכים אותם באופן טבעי לכאלו, אשר תביעות רבות מוגשות בעניינם.

רשלנות רפואית בהריון ובלידה

אין מחלוקת כי תחום ההריון והלידה הינו תחום המעסיק רבים בציבור. זוגות, אימהות, למעשה כל אדם, בשלב כזה או אחר, משתלב לרוב עם תחום זה. אין חולק כי ניהול הריון (קל וחומר בסיכון) ובוודאי שניהול לידה, דורש מקצועיות, ידע, ובעיקר – יכולת להתמודד עם מצבי חירום ומצוקה.

עם זאת, על אף הרפואה המתקדמת בעולם, ובישראל בפרט, קיימים מקרים רבים של רשלנות רפואית בלידה, אשר מסתיימים עם נזקים קשים, לאם, לעובר/לתינוק, ולעיתים אף מקרים המסתיימים במוות פתאומי ומצער. האם כל מקרה שכזה מקורו ברשלנות רפואית ? כמובן שלא.

ואולם, נהיר כי כל מקרה שמסתיים בנזק קשה, מחייב בדיקה מעמיקה. שאלות כגון "האם ניתן היה למנוע את האירוע?", "האם הרופאים טיפלו בנו כהלכה?", הן שאלות שמעסיקות כל מי שנפגע עקב הריון או לידה. כיצד אם כן ניתן לדעת האם מקור הנזק הינו ברשלנות רפואית ?

ובכן, על מנת לדעת האם נזק שנגרם בהריון או בלידה, מקים למעשה עילת תביעה ברשלנות רפואית, יש צורך להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום זה. עורך הדין יאסוף את מלוא התיעוד הרפואי הרלבנטי ויוועץ עם מומחה בתחום המיילדות והגניקולוגיה, ובהתאם לכך, יוכל לייעץ ללקוחותיו, האם נכון לקדם תביעה בנושא, אם לאו.

מה שברור הוא, שתחום הרשלנות הרפואית בהריון ולידה הינו אחד מהתחומים העיקריים בעולם הרשלנות הרפואית, וללא ספק, אחד ה"נפוצים".

להלן נעמוד על עוד 4 מקרים נפוצים של רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בניתוחים כירורגיים

הותרת נזק חמור לאחר ניתוח, הפך "סיפור" יומי בעיתונים ובתקשורת. לא בכדי, קיימות תביעות רבות שמקורן בנזק שניתן וצריך היה למנוע.

כמובן, שמירב הניתוחים מסתיימים בהצלחה, וזאת עקב הרפואה הטובה והמתקדמת. בצד אלו, קיימים מקרים, בהם נגרם נזק בלתי הפיך, ואף מוות של מטופלים, אשר בבחינה מקצועית, עולה המסקנה כי הוא היה יכול להימנע.

חשוב מאוד בנקודה זו להפריד בין נזק שמקורו בסיכון שהתממש בניתוח, לבין נזק שנגרם בשל רשלנות בניתוח. הבדל זה, הוא הלכה למעשה ההבדל בין קיומה של עילת תביעה לבין היעדרה.

לפיכך, בכל מקרה בו נגרם נזק משמעותי עקב הליך כירורגי, וקיים רצון לבחון את טיבו, לרבות את השאלה האם ישנה בו חריגה מסטנדרט רפואי סביר, תיעשה היוועצות עם עורך דין העוסק בתחום, אשר יבחן את הנושא יחד עם מומחה בתחום הכירורגיה הרלבנטי לניתוח.

רשלנות רפואית באבחון מחלות קשות

תחום שכיח ביותר, בייחוד לאחרונה, עם התפתחות הרפואה בכל הנוגע לטיפול במחלות קשות, הינו התחום הכולל תביעות שעניינן איחור באבחון.

פעמים רבות, ההבדל בין אפשרות ריפוי, או סיכויים גבוהים לריפוי, לבין אובדן סיכויי החלמה, הנו תשומת לב פשוטה של הרופא המטפל. הקשבה לתלונות, ביצוע בירור ראוי, הם מאבני היסוד של הרפואה.

כך לדוגמא, מטופל אשר מתלונן זמן רב על כאבים, ואינו זוכה לבירור, ולאחר מכן מאובחן במחלה קשה, שניתן היה לאבחן, לו היה מבוצע בירור נכון למקור הכאב, יכול ותעמוד לו עילת תביעה בשל רשלנות רפואית.

חשוב להדגיש כי במקרים כאלו, התביעה הינה על אובדן סיכויי ההחלמה ולא על מלוא הנזק. על פי הפסיקה, רק כאשר ניתן היה למנוע את הנזק לחלוטין בלמעלה מ – 50%, רק אז ייתכן והתובע יזכה בפיצוי מלא על נזקיו. אחרת, התובע יכול ויקבל פיצוי יחסי לגבי הסיכויים ש"אבדו" כתוצאה מהרשלנות הרפואית.

רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה ולייזר

תחום זה הינו אולי תחום "חדש", אך יחד עם זאת, במגמת התרחבות חסרת תקדים. הגברת המודעות וביצוע של טיפולי אסתטיקה ולייזר, הביאה ביחס ישר לעליית כמות התביעות בתחום. ועל מה מדובר? טיפולי לייזר שגרמו לכוויות, הגדלת חזה שהותירה צלקות קשות, ניתוח אף עם תוצאות גרועות וכיו"ב. טיפולים אלו, מובאים מדי יום לבתי המשפט באופן של תביעות נגד הרופאים.

לעיתים, חשוב לומר, יש מרחב מאוד גדול בין הדרך בה רואה המטופל את הנזק שלו, אל מול הנזק האמיתי מבחינה רפואית, אם בכלל. לכן, גם אם מטופלים רבים חושבים שנגרם להם נזק או עוול, הם צריכים לבחון את הנושא עם עורכי דין ועם מומחים מתאימים, בטרם יקדמו הליך משפטי בנושא.

טיפול נכון בתביעה שמקורה בנזק אסתטי, יכולה להביא לפסיקת פיצוי משמעותי ביותר לעיתים, תלוי כמובן בגובה הנזק, מיקומו ועוד.

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

טיפול שיניים הוא טיפול שכיח. ואולם, קיימים טיפולי שיניים חריגים ומסובכים אשר לעיתים יכולים לגרום למטופל לנזקים קשים ביותר, ולצורך בטיפול מתקן שיקומי בעלויות גבוהות ביותר.

כאשר הנזק שנגרם למטופל, מקורו ברשלנות של רופא השיניים, ייתכן וקמה לו עילת תביעה לפיצויים. הדרך היחידה לבחון זאת הינה באמצעות פניה לעורך דין העוסק ברשלנות רפואית, אשר יבחן יחד עם מומחה בכירורגיית פה ולסת או רופא שיניים (תלוי בתיק), עד כמה תלונות המטופל נכונות.

רק במקרה בו ניתן יהיה לקבוע כי הנזק של המטופל הוא בקשר ישיר לחריגה של רופא השיניים מסטנדרט רפואה סביר, יש מקום לקדם הליך משפטי. אך כמובן, רק לאחר בירור מקצועי מול עו"ד ומומחה מתאים.

 

לסיכום:

קיימים מקרים רבים של רשלנות רפואית. חלקם נפוצים יותר, כפי אלו שהובאו לעיל, וחלקם פחות. הנקודה המשותפת לכולם הינה, שבכל מקרה בו מטופל או בני משפחתו סבורים שארע נזק רפואי שייתכן שמקורו בהתנהלות רשלנות של רופא או צוות רפואי, אפשר לבחון זאת באופן מקצועי. חשוב שתכירו מספר דברים על רשלנות רפואית במידה ואתם מעוניינים להגיש תביעה.

כמובן שנאחל לכולכם בריאות שלמה, ושלא תידרשו לעולם לעסוק בתביעות לפיצוי בשל נזק שנגרם בשל רשלנות רפואית. יחד עם זאת, באשר נזק כזה נגרם, חשוב ביותר לא לוותר ולעמוד על מלא הזכויות שלכם בגינו.

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('e1957fb8-fd4b-4293-8cff-c148aacb225f','/dyncontent/2021/6/3/e0acf0f8-49c9-455c-832d-f4a68978b94b.jpg',12819,'',525,78,false,39325);})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה