שנה לאחר שהוכרז רשמית ההסכם בין אתלטיקו מדריד להפועל באר שבע, האקדמיה לכדורגל עולה על פני השטח. החל מתחילת שנת הלימודים הקרובה, בחודש ספטמבר, תפעיל הפועל באר שבע את האקדמיה ביחד עם מועדון הפאר הספרדי. הפרויקט המסקרן, לו מייעדים גדולות, יאוכלס בכפר הנוער "אשל הנשיא", הסמוכה לבירת הנגב.

בשלב הראשון, 12 ילדים צפויים להיקלט ולהיות הראשונים שיזכו להתאמן תחת כנפי האקדמיה המשולבת. בסוף החודש הקרוב יתקיים יום פתוח להורים במחלקות הילדים, שיוכלו להתרשם, לשאול שאלות ולאחר מכן להחליט האם הם מעוניינים שילדיהם ייקחו חלק במיזם השאפתני. גילאי הילדים שישתתפו יהיה 12 ומעלה.

אליניב ברדה והצוות הספרדי. צילום: זאב דיקמן

הכותרת שניתנה לפרויקט על ידי אנשי הפועל באר שבע היא "פרויקט מצוינת לכדורגל". על פי גורם מהמועדון, שילוב האקדמיה עם כפר הנוער "אשל הנשיא" יאפשר מתן מעטפת כוללת לילדים באקדמיה. בצד המקצועי הדבר יעניק לילדים תוספת של יחידות אימון לאורך השבוע, שילוב בקבוצות המחלקה ומעקב תזונתי. מן הצד החינוכי, מבטיחים בבאר שבע מעטפת אקדמית מיטבית ומסלול לימודים מותאם להתפתחות הילדים הצעירים ככדורגלנים מבטיחים.

ב'אשל הנשיא' יוקם מגרש כדורגל, חדר כושר ומבנה רב שכבתי לשחקנים שייקחו חלק בפרויקט. תריסר השחקנים שיבחרו כבר בשנת הלימודים הקרובה יהיו כאלה שאותרו כבעלי פוטנציאל להתפתח באופן מקצועי והמעטפת שהם יקבלו הן מהפנימייה והן מהמועדון תלווה אותם בשלבי ההתפתחות והבגרות שלהם. החוזה שנחתם בין כפר הנוער לבין הפועל באר שבע הוא לעשר שנים, וכמובן שאם הפרויקט ירשום הצלחה לשני הצדדים יהיה אינטרס להאריך אותו.

חאבייר וידאלס ואליניב ברדה. צילום: זאב דיקמן

יו"ר האקדמיה, אליניב ברדה, נשמע נרגש: "זו בשורה לכדורגל הישראלי. בהמשך לשיתוף הפעולה שכבר התחיל העונה עם אתלטיקו מדריד, נפתחת פה אקדמיה, לכל ילדי הארץ, שתכלול מגורים, לינה, ארוחות ואימונים נוספים. זה משהו שנותן לנו, כמועדון, ולהם, כילדים, שוויון הזדמנויות. הגיע הזמן שבהפועל באר שבע תתחיל להיות חשיבה אסטרטגית לטווח הארוך כדי שיהיה כאן בסיס טוב לקבוצה הבוגרת".

ברדה הוסיף: "בפרויקט כזה, אם אתה מצפה לשינוי מיידי, זה לא קורה. מדובר בתהליך שצריכים לעבור שהלוואי עלינו שנייצר. לא סתם שיתוף הפעולה נוסד עם אתלטיקו מדריד. אנחנו מזוהים עם הערכים שלהם. כ-50% מסגל הקבוצה הבוגרת שלהם הם שחקנים שגדלו באקדמיה. המטרה היא לגדל פה שחקני כדורגל. אני מכיר את זה מבלגיה, ששחקנים היו לומדים בבית ספר ומקבלים אקסטרה אימונים. מדובר בתחילתו של הפרויקט. באכסנייה יש מקום לארבעים תלמידים".

המנהל הספורטיבי מאתלטיקו מדריד, חאביר וידאלס, עבר כברת דרך בקריירה הארוכה שלו. כיום הוא אחראי על יותר מ-60 קבוצות באקדמיה של אתלטיקו מדריד. בין אימון קבוצות בוגרים בספרד לטיפוח דורות של צעירים, נשמע כי וידאלס לא מתרגש מקשיים שעלולים לצוץ בחממה כזו בישראל. כשנשאל על המצב הבטחוני בארץ ובבאר שבע בפרט, ניצוץ של גיחוך עלה בעיניו. "חייתי שנים בונצואלה, פעמיים הצמידו לי אקדח לרקה. שם, במדינה הזו, אם יש אור אדום ברמזור, אתה לא מחוייב לעצור. זו רק המלצה. אם תעצור - ייתכן ותשדד" אמר.

לוידאלס יש משנת כדורגל ברורה מאוד. הספרדים כבר הספיקו לשמוע לא מעט על 'בעיית הכדורגלן הישראלי' ועל כך שבמדינתו הקטנה קשה לטפח את "אליניב ברדה" הבא. וידאלס מסביר: "שחקן כדורגל, מגיל קטן, צריך לעשות את זה מאהבה. כמו כן, צריך שהראש שלו יהיה מסודר. יכול להיות לך המון כישרון, אבל אם לא תעשה את זה מאהבה, ואם הראש לא יעבוד כמו שצריך, זה פשוט לא יילך".

חאבייר וידאלס. צילום: זאב דיקמן

נשיאת המועדון, אלונה ברקת: "אחד הערכים המובילים של הפועל באר שבע הוא ערך השוויון. עם תחילתו של הפרוייקט, אנחנו לוקחים את זה צעד קדימה ויוצאים לדרך. הפרויקט החשוב מגלם בתוכו את הDNA של המועדון ואת כל תפיסת ה"אני מאמין" שלנו. הוא מאפשר לתת לכל ילד אפשרות להצליח, עם מעטפת תומכת ומלאה, כך שיוכל להתרכז במימוש הפוטנציאל שלו להצלחה בכדורגל. זה אומר להיות מעורב בחייו, להקנות לו ערכים, להיות אחראי לתהליך הלמידה שלו בבית הספר ולתת לו את כל הכלים, כדי להגיע לרמה המקצועית הגבוהה ביותר"

עוד מברקת: "הפרויקט המבורך הוא עליית מדרגה בחיבור שלנו עם אתלטיקו מדריד, שהוא חיבור ערכי בין שני מועדונים עם תפיסת עולם משותפת. האקדמיה, שפתוחה לכל הילדים באשר הם, תאפשר ללמוד מהמודל המוצלח של קבוצת הפאר  – מודל שהוכיח ומוכיח את עצמו ומחלקת נוער שמצמיחה כשרונות ברמה האירופית. אני מודה לעידן עופר, על האמון והצעידה המשותפת, הראייה האסטרטגית והחשיבה לטווח הארוך. הידע העצום שאנו מקבלים מאתלטיקו מדריד הוא רווח של כולנו"