67 שנים של אושר

$(function(){setImageBanner('1abab124-28b1-4939-b44d-01d84e761095','/dyncontent/2022/6/27/de782219-77bb-4e00-a3af-f42c8c294a32.jpg',14822,'דיזיין 722 אייטם',525,78,false,33920,'Image','');})

דב ושושנה קובץ' מבאר שבע עלו לישראל לאחר מלחמת העולם השנייה והתאהבו, מאז הם נשואים כבר 67 שנים והאהבה עוד בוערת. איך הכל התחיל? ומה הסוד שלהם לזוגיות בריאה? באר שבע נט בריאיון מיוחד עם אחד מהזוגות הותיקים בישראל.

רבים מנסים לפצח את הסוד לאהבה נצחית ולזוגיות ארוכת ימים. איך ניתן לשמר את הניצוץ שהרגשנו בפעם הראשונה כשהתאהבנו? את ההתלהבות, את הפרפרים בבטן? זוג ותיק מבאר שבע הצליח לפצח את הסוד והסכים לחשוף בפנינו את סיפורם המרתק והארוך, תוך שיתוף ניסיון חיים רחב היקף והמתכון לזוגיות בריאה.

אחרי כל השנים- האהבה עדיין קיימת. צילום: שרון טל

איך הכל התחיל?

תכירו את דב ושושנה קובץ', זוג נשוי באושר מזה 67 שנים. הזוג קובץ' הכירו ב-1946 כשעוד היו בני נוער בגילאי 14 ו-16 ולקחו חלק בתנועת נוער בעיר מגוריהם בודפשט שבהונגריה. ב-1949 עלו שניהם לישראל בעזרת תנועת הנוער ואז לדבריהם "נדלקה האהבה" בקיבוץ כפר רופין בו גרו.

כשהגיעו לארץ דב עבד בקיבוץ ושושנה עבדה במשק בית בתל אביב. בשנת 1950, כשנה לאחר שעלו ארצה, החליטו להתחתן ועברו למושב נבטים שבנגב. "עברנו לנבטים והפכנו להיות מושבניקים מכל המשתמע מכך, עובדים ברפת, בלול, בירקות ובפירות" סיפרה שושנה. "כאן גם נולד הבן הראשון שלנו דוד, עוד בימים בהם היה קיים בבאר שבע בית החולים 'הדסה'. לאחר כשנה החליטו דב ושושנה לעבור למושב "היוגב" שבעמק יזרעאל, שם נולדה בתם השנייה יהודית "בגיל 20 כבר הייתי אמא לשני ילדים" סיפרה שושנה.


מספר שנים לאחר עלייתם לארץ גם משפחתם עלתה ארצה: "ההורים שלי נשארו אחרי 'מסך הברזל' סיפרה שושנה. אמא שלי ברחה במרד של 56' מבודפשט עד וינה ואז הסוכנות הביאה אותה לארץ. היא ראתה אותי פעם אחרונה בגיל 16.5 ואחר כך שכבר הייתי אמא בעצמי לשני ילדים. בשנת 53' אמו של דב גם עלתה לארץ".  

הזוג שושנה ודב קובץ' חיו במושב היוגב כ-12 שנה עד 1963, שם לאחר שנים רבות של עבודה מאומצת פרשו מחיי המושב ועברו לקריית חיים שבצפון, שם עבדה שוש כעוזרת גננת בקריית חיים, ודב עבד כנהג בשירות הממשלה.

למרות שכבר הקימו משפחה ועבדו לפרנסתם, החליטו שושנה ודב כי הם רוצים להתחיל ללמוד: "רציתי ללמוד, אבל 20 שנה לא למדתי וגם כשלמדתי זה לא היה בעברית. הילדים שלי ליוו אותי במדים לחיפה ללשכת הכוונה תעסוקתית כדי לבחור מקצוע. ידעתי שאני טובה במתמטיקה והנדסה והלכתי ללמוד שרטוט. אחרי שסיימתי ללמוד עבדתי 11 שנים ב'רפאל'". סיפרה שושנה.

דב גם הוא החל ללמוד והתמקצע בתחום התיירות "הייתי במשך 25 שנה מדריך תיירות ברחבי הארץ לתיירים מחו"ל בשפות זרות, באנגלית, גרמנית והונגרית. עבדתי גם במשרד נסיעות ועסקתי בכל מה שקשור לתחום התיירות".

דב קובץ' בימיו כמדריך תיירים בישראל. צילום- אלבום משפחתי

"חזרנו לדרום כדי להיות קרובים לילדים"

דב ושושנה התגוררו בקריית חיים במשך 40 שנה ובשנת 2001 שבו חזרה אל הדרום כדי להיות קרובים לילדיהם. "שני הילדים שלנו עברו לקיבוץ עין גדי והשתקעו שם. רצינו להתקרב אליהם ועברנו לערד, שם גרנו כ-10 שנים עד 2011".  

מאז עברו 67 שנים, והיום הזוג קובץ' כבר בעשור השמיני לחייהם. לאורך השנים הספיקו הזוג קובץ' להביא לעולם שני ילדים, שהביאו אחריהם גם שמונה נכדים ועשרה נינים, כאשר שושנה ממהרת להדגיש בגאווה "אני כבר מחשיבה 11 נינים, יש עוד נין בדרך". עוד הוסיפה שושנה בגאווה: "יש לנו שני נכדים תאומים שאחד טייס קרב ואחד טייס תובלה, ובנוסף בעלה של נכדה שהוא גם טייס".

האב קובץ' עם שני ילדיו בימיהם כחיילים. צילום אלבום משפחתי

"בבאר שבע יהיה לנו טוב"

לפני כ-3 שנים הגיעו הזוג קובץ' לדיור מוגן של "משען" בבאר שבע. "רצינו להיות קרובים לנכדים שלנו שמתגוררים בעין גדי, ושמענו על הדיור המוגן של משען בבאר שבע" סיפרה שושנה. "הגענו ליום הפתוח, נכנסנו מהשער והתאהבנו במקום. למחרת כבר סידרנו את העניינים ומאז אנחנו כאן, מאושרים וטוב לנו" הוסיף דב.

ראינו את השער נפתח והתאהבנו במקום. בית לדיור מוגן של משען. צילום: שרון טל

לדבריהם של הזוג קובץ' "הצוות כאן במשען מעולה, מחבק, אוהב, עוזר ואנחנו יודעים שזה בא מהלב לא מחייכים וזהו אלא באמת אוהבים אותך ומשקיעים בך. עצם העובדה שטוב לנו זה הודות לכך שהגענו למשען שזה מקום טוב לעומת מקומות אחרים שבאופן מזעזע מתעללים בקשישים".

שושנה ודב השתלבו שניהם בתפקידים בבית הדיור המוגן של "משען". שושנה חברה בועדת הקליטה של דיירים חדשים, מסבירה משלבת ועוקבת אחרי קליטה של כל דייר. דב חבר בוועדת התרבות הקובעת את פעילויות התרבות המתקיימות ב"משען" מידי חודש, בנוסף יצטרף בקרוב ללהקת הבית של "משען". 

מיכל נחום, בעבר אשת חינוך וב-20 השנים האחרונות אם הבית של "משען" בבאר שבע ציינה כי "הצוות שלנו עובר הכשרה מקצועית וסיעודית כדי לעבוד כמטפלים ומטפלות, כל מי שמגיע אלינו מקבל את כל מה שהוא זקוק לו, אצלנו במשען הדיירים הם במקום הראשון".

מיכל, אם הבית: "אצלנו במשען הדיירים הם במקום הראשון". צילום שרון טל

לפני מספר שנים גם הוציאה שושנה ספר מתכונים מבית המטבח ההונגרי שנקרא "המתכונים של סבתא מוקי", מוקי על שם כינויה של שוש. המתכון הכי חשוב של שושנה לא נמצא בספר, כאשר המתכון הכי חשוב הוא של הזוג קובץ' שלאורך 67 שנים הצליחו לא רק להקים משפחה רחבה, אלא גם לשמר זוגיות בריאה וארוכת ימים.

מה לדעתכם המתכון לזוגיות בריאה וארוכת ימים?

"קודם כל אהבה, אבל הרבה יותר חשוב כוונה הדדית. נישואים דורשים וויתורים משני הצדדים, נדרשים לשים את האגו בצד לא פעם ולא פעמיים, רק ככה מצליחים, אין דרך אחרת".

במשך השנים הפכו הזוג להיות כאחד : "אנחנו כבר מתוזמרים יחד ויודעים מה השני חושב. לפעמים עונים בו זמנית מבלי להסתכל אחד על השני ואומרים את אותו המשפט".

האם עדיין יש אהבה אחרי כל השנים האלה?

"מוכרחה להיות אחרת לא היינו מחזיקים, הכוונה ההדדית מחזיקה אותנו אבל אהבה צריכה להתקיים. אנחנו עדיין ישנים באותה המיטה".  

משפחת קובץ'- ממשיכה להתרחב. צילום אלבום משפחתי

דב ושושנה קובץ', עברו דרך ארוכה מהימים בהם היו מתבגרים צעירים שהתאהבו בקיבוץ קטן בצפון. לאורך שנים ארוכות טיפחו קריירה מרשימה, והקימו בית לתפארת בישראל, בזמן שהם משמרים ומטפחים 67 שנים של אושר.

נאחל לזוג שושנה ודב קובץ', מחלוצי מדינת ישראל, מלח הארץ, עוד שנים ארוכות של אהבה, אושר ועושר, שמחה וגאווה מהילדים ומהנכדים שיזכו לראותם למשך עוד הרבה מאוד שנים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('b0066ddc-e68d-43ae-9517-adfbb30fa432','/dyncontent/2022/6/22/2fff39e7-059a-4bb4-9681-550c4b075940.gif',14806,'סמי 722 אייטם ת',525,78,false,33922,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה