"וזכרתי את בריתי יעקב ואף את בריתי יצחק ואף את בריתי אברהם אזכור והארץ אזכור"דבר תורה אשר קידש כבוד האדמו"ר רבי יאשיהו יוסף פינטו שליט"א ליום שלישי ט"ז אייר התשע"ו

והנה צריכים להבין, הרי לא מצאנו בתורה ברית חדשה שהקבה כרת עם כל אחד מהאבות, הקב"ה כרת ברית עם אבות העולם אברהם יצחק ויעקב ברית אחת, ברית בין הבתרים. וכך מובא (בראשית כו ג) : "והקימותי את השבועה אשר נשבעתי לאברהם אביך". אז אם כך, מה הן השלוש בריתות שנאמר כאן : "וזכרתי את בריתי יעקב ואף את בריתי יצחק ואת בריתי אברהם" הרי נאמרה ברית אחת וזהו, אם כך מה הן הבריתות?

אלא אפשר לבאר ולומר, שלכל אדם ואדם יש הרבה משאלות לב, כל אדם ואדם יש לו הרבה בקשות והרבה רצונות, שיתקיימו איתו ועם בניו ועם משפחתו. אבל יש שלושה דברים שהם החשובים ביותר, והם בנים חיים ומזונות. אלו השלושה דברים החשובים ביותר, אדם רוצה שיהיו לו ילדים, אדם רוצה שיהיו לו חיים ארוכים, ואדם רוצה שתהיה לו פרנסה בשפע.


והנה כשנסתכל על אבות העולם נראה, ששלושת האבות אברהם יצחק ויעקב כל אחד זכה במשהו אחר יותר מהשני. יצחק אבינו זכה לחיים ארוכים, החיים של יצחק אבינו היו חיים מלאים, שלמים חיים ארוכים. חי יותר מאברהם, ויותר מיעקב. וכן כל חייו גר בארץ ישראל, לא נרדף מארץ ישראל, לא היה צריך לברוח מארץ ישראל, ועליו נאמר : "את מספר ימיך אמלא" היו לו חיים ארוכים, נוחים וטובים.

יעקב אבינו היו לו בנים, הקב"ה זיכה את יעקב אבינו בשתיים עשרה שבטים "שבטי י-ה עדות לישראל" היו לו בנים צדיקים יראי שמים, לא כאברהם אבינו שהיה לו את בני קטורה ואת ישמעאל, ולא כיצחק שהיה לו את עשיו. יעקב אבינו כל בניו היו צדיקים, מיטתו הייתה שלמה לפני הקב"ה. אז יעקב אבינו התברך בברכת הבנים.

אברהם אבינו התברך בברכת השפע והפרנסה "וה' ברך את אברהם בכל* שאברהם אבינו הייתה לו פרנסה מרובה, והיה לו עושר גדול ביותר.

אם כך, הברכה שהקב"ה מבטיח ואומר לעם ישראל, "וזכרתי את בריתי יעקב ואף את בריתי יצחק ואף את בריתי אברהם" שהקב"ה יזכור לעם ישראל את שלושת הבריתות חיים ארוכים, בנים ופרנסה. שהברכות האלה ילכו עם עם ישראל לדורי דורות, ויהיו חלק בלתי נפרד ובלתי נמנע מעם ישראל. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה