10 מצוות שאפשר לקיים בלי לקום מהכיסאבכל רגע שאדם זוכר את עשרת הדברים הבאים, הוא מקיים בכך מצוות עשה דאורייתא

התורה מצווה אותנו לזכור עשרה מקרים שאירעו לאבותינו בעבר. בכל רגע שאדם זוכר את עשרת הדברים הבאים, הוא מקיים בכך מצוות עשה דאורייתא. מהם עשרה זכירות?

1. זכירת יציאת מצרים. מצווה לזכור בכל עת את הנס העצום שהוציא אותנו ה' ממצרים. על כך נאמר: "למען תזכור את יום צאתך מארץ מצרים כל ימי חייך". חז"ל מבארים את המילה 'כל' לרבות את הלילות. משום כך יש לקרוא 3 פרשיות של קריאת שמע בבוקר ובערב, שבהם מוזכרת יציאת מצרים: "אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים להיות לכם לאלוקים".

2. זכירת מעמד הר סיני. מצווה בכל עת לזכור את גילוי ה' לעם ישראל במעמד הר סיני. הפסוק המורה על מצווה תמידית זו הוא: "רק הישמר לך ושמור נפשך מאוד פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך ופן יסורו מלבבך כל ימי חייך, והודעתם לבניך ולבני בניך יום אשר עמדת לפני ה' אלוקיך בחורב באמור ה' אלי הקהל לי את העם ואשמיעם את דברי אשר ילמדון ליראה אותי כל הימים אשר הם חיים על האדמה ואת בניהם ילמדון".

3. זכירת רעת עמלק ומצוות מחייתו. "זכור את אשר עשה לך עמלך בדרך בצאתכם ממצרים, אשר קרך בדרך ויזנה בך כל הנחשלים אחריך, ואתה עייף ויגע ולא ירא אלוקים, והיה בהניח ה' אלוקיך לך מכל אויביך מסביב, בארץ אשר ה' אלוקיך נותן לך נחלה לרשתה, תמחה את זכר עמלך מתחת השמים, לא תשכח".

'שבת זכור' הינה השבת שלפני פורים, שבה קוראים את פסוקים אלו לאחר קריאת התורה. הסיבה שזכירה זו זכתה בשבת מיוחדת, היא משום שכתוב תורה "לא תשכח", ושכחה הינה י"ב חודש. על כן, פעם בשנה יש לזכור בקריאה את רעת עמלק ומצוות מחייתו.

4. זכירת מעשה העגל ושאר החטאים שעשו ישראל במדבר. "זכור אל תשכח את אשר הקצפת את ה' אלוקיך במדבר, למן היום אשר יצאת מארץ מצרים עד בואכם עד המקום הזה, ממרים הייתם עם ה'".

5. זכירת מעשה מרים, שלקתה על לשון הרע שדיברה במשה נביא ה'. "זכור את אשר עשה ה' אלוקיך למרים בדרך בצאתכם ממצרים". ה'חפץ חיים' מבהיר כי זוהי עצתה המופלאה של התורה, על מנת שיקל עלינו לשמור את לשוננו, בתוך טרדות היום יום.

מרים הצדקת דיברה עם אהרן קדוש ה', על אחיה, אותה אהבה ביותר. כמו כן, היא דיברה לשם תועלת, ולא אמרה דברי גנאי. אדם המתבונן בכך, וזוכר בכל עת שמרים נענשה בעונש כה חמור, יקל עליו להישמר מדיבורים אסורים.

6. זכירת מצוות השבת בכל עת. שנאמר: "זכור את יום השבת לקדשו".

7. לזכור את חסדי ה', הנותן לנו כוח בכל עת, שנאמר: "וזכרת את ה' אלוקיך כי הוא הנותן לך כוח לעשות חיל למען הקים את בריתו אשר נשבע לאבותיך כיום הזה".

8. זכירת ניסי ה' עם אבותינו במדבר ועד היום הזה, שנאמר: "וזכרת את כל הדרך, אשר הוליכך ה' אלוקיך זה ארבעים שנה במדבר, למען ענותך לנסותך לדעת את אשר בלבבך התשמור מצוותיו אם לא, ויענך וירעיבך ויאכילך את המן אשר לא ידעת, ולא ידעון אבותיך, למען הודיעך כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם, כי על כל מוצא פי ה' יחיה האדם".

9. זכירת הצלת ה' יתברך אותנו מבלק ובלעם, שקמו עלינו להרגנו. "עמי, זכר נא מה יעץ בלק מלך מואב, ומה ענה אותו בלעם בן בעור, מן השיטים ועד הגלגל, למען דעת צדקות ה'".

10. זכירת חורבן ירושלים והשתוקקות לבניית בית המקדש. "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני, תדבק לשוני לחיכי אם לא אזכרכי, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי".

הובא מאתר הידברות/נעמה גרין

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה