מחר: הפגנה נגד מסלול ללא פסיכומטרי לסטודנטים ערבים

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('e5514446-2f4b-49a0-9fa4-9ede3c73e1a9','/dyncontent/2021/9/12/3720aa90-502e-4743-af3f-2f17912bc41b.jpg',13433,'',525,78,true,33969);},7],[function() {setImageBanner('e5514446-2f4b-49a0-9fa4-9ede3c73e1a9','/dyncontent/2021/9/15/d4fa5af6-dc61-4a19-94cd-0f7104c414a7.jpg',13461,'',525,78,true,33969);},7],[function() {setImageBanner('e5514446-2f4b-49a0-9fa4-9ede3c73e1a9','/dyncontent/2021/9/15/68725b95-83f3-4a2f-9f88-56683a81f4b7.jpg',13448,'',525,78,true,33969);},7]]);})

תושבים יוצאים להפגנה נגד אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בעקבות החלטת הנשיאה רבקה כרמי לקבל סטודנטים ערבים לאוניברסיטה ללא מבחן פסיכומטרי. אוניברסיטת בן גוריון: "מסלול קבלה ללא פסיכומטרי פתוח כבר למעלה משנתיים".

סערה נוצרה בשבוע הראשון ללימודים בעקבות החלטתה של פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, על מסלול קבלה לאוניברסיטה שאינו דורש מבחן פסיכומטרי, מסלול שפתוח לסטודנטים ערבים בלבד. אותה החלטה קוממה אלפים מתושבי באר שבע וברחבי הארץ, בשל הטענה שאותה החלטה פוגעת באוכלוסיות מוחלשות נוספות, וכמו כן במשרתי צה"ל ומילואים, וכן שירות לאומי, שאינם נהנים מאותה הטבה.

ציפורה חלפון, פעילה חברתית מבאר שבע ואמא לשני בנים לוחמים, העלתה את חשיבות הנושא בפוסט בפייסבוק, בו היא קוראת להעניק את אותה הטבה גם לאוכלוסיות נוספות מלבד ערבים ובדואים. כמו כן, קראה חלפון לתושבים הבדואים לשתף פעולה במחאה נגד החלטת האוניברסיטה, שיוצרת שסע עמוק בין הקהילות והמגזרים בישראל.

-

"אהבתי לקרוא על היוזמה המבורכת של מסלול למגזר הבדואי. אני מאמינה שעל מנת לייצב חברה חייבים להעניק חינוך" כתבה חלפון. "אבל מה עם אוכלוסיות אחרות ומגזרים קשיי יום? מה עם מסלול מיוחד לחיילים משוחררים, לוחמים בקו האש, אמהות חד הוריות, מגזר חרדי, מעוטי יכולת, אוכלוסייה ממעמד סוציו אקונומי נמוך, עולים חדשים, נכים וגמלאים?".  

חלפון הביעה תרעומת על ההחלטה לפיה סטודנטים יתקבלו לאוניברסיטה על סמך מבחן שבוחן את חומר הלימוד מהתיכון: "אני גם רוצה שבניי ילמדו באוניברסיטה ויעברו רק עם מבחן קבלה שמסתמך על חומר מהתיכון! לא מתכוונת לתת להטבה הזו לעבור בקופה. האוניברסיטה בשטח של העיר שלי, אני משלמת ארנונה ומסים כמו כולם. בסוף אנחנו תושבי באר שבע לא מקבלים שוב הטבה".

פעילי תא הסטודנטים "אם תרצו" באוניברסיטת בן גוריון, יגיעו גם הם מחר להפגנת תושבי באר שבע והסביבה בדרישה לאפשר גם לחיילים משוחררים ששירתו בצה"ל ולאוכלוסיות חלשות אחרות לקבל תנאים מקלים ללימודים באוניברסיטה, בדומה לבני המגזר הערבי והבדואי, מתוך דרישה לשוויון והכרה בחוסר האיזון שנוצר במצב הנוכחי.

מחר, יום ד', 1 בנובמבר 2017, תתקיים הפגנה מול שערי אוניברסיטת בן גוריון החל מהשעה 16:45 מול מחלקת היולדות של בית החולים סורוקה (שער סורוקה).

ציפורה חלפון קוראת לתושבי באר שבע, תושבי המגזר הבדואי ותושבים נוספים לבוא ולהפגין יחד כדי לעשות שינוי. "אנחנו תושבי העיר באר שבע ניבחן במחוייבות שלנו כלפי העיר, על היכולת שלנו להילחם על הזכות לקבל שוויון בהטבות ולימודים באוניברסיטה. תכינו חולצה אדומה, רצון טוב ושעה מזמנכם, על מנת להביע מחאה אמיתית שתקבע את העתיד של כולנו כאן בדרום. תעשו משהו עבור העתיד של כולנו".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר: "לא כל כך ברורה סיבת המהומה. יש כאן ערבוב של נושאים, שלא לומר הטעיה, שמנסים לקדם בעלי עניין כדי לקבל כמה דקות תהילה. אך הפעם אין כאן סיפור. מסלול קבלה לאוניברסיטת בן-גוריון ללא פסיכומטרי פתוח כבר למעלה משנתיים עבור כל מועמד באשר הוא, בהתאם לעמידה בתנאי סף. כפי שמפורט ומפורסם באתר האינטרנט למועמדים, ואמנם סטודנטים רבים הלומדים באוניברסיטה כיום , התקבלו בהתאם למסלול זה.

-

באוניברסיטת בן גוריון ציינו כי "אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היתה הראשונה לפתוח את תכנית "נתיב לאקדמיה" המאפשרת גם היא קבלה ללימודים ללא פסיכומטרי עבור כל מועמד באשר הוא וזאת בהתאם להישגיו בתום המסלול.

בהתייחס למסלול הקבלה לסטודנטים ערבים אמרו באוניברסיטה כי "מדובר במילוי החלטת ממשלה והנחיות המועצה להשכלה גבוהה לקידום שילוב הבדואים בהשכלה הגבוהה. יש להשוות את ההזדמנות שמוענקת למועמדים ערבים לזו של הסטודנטים שאינם ערבים, כפי שקיים באוניברסיטה מזה שנים ושתואר לעיל. תוכנית מיוחדת זו שנבנתה ברוח חזונו של נשיא המדינה להנגשת ההשכלה הגבוהה ולקירוב אוכלוסיות להשכלה,  מנסה לתת לסטודנטים הערבים, ובפרט לבדואים, הזדמנות טובה יותר ללימודים אקדמיים, ביחס לאלו של יתר המועמדים".

"מבחן הפסיכומטרי מהווה חסם במיוחד באוכלוסייה הבדואית"

המבחן הפסיכומטרי מהווה חסם במיוחד באוכלוסיה הבדואית אשר מלכתחילה חווה מערכת חינוך שאיננה שווה באיכותה לזו של החברה היהודית. מועמדים מהאוכלוסייה הבדואית מתקשים אף להתקבל לאותן מסגרות לימוד באוניברסיטה בהן הקבלה מסתמכת על ממוצע ציוני בגרות בלבד  מאחר שעל פי ניסיון רב שנים נראה שציוני הבגרות שלהם אינם משקפים בהכרח יכולות אמיתיות להתמודד עם חומר אקדמי. זאת בנוסף לתנאי חיים סוציואקונומיים קשים שאינם יוצרים אווירה תומכת ומאפשרת למידה משמעותית".

"כחלק ממחוייבות האוניברסיטה להתמודד עם הצורך לחתור לשוויון הזדמנויות וזכויות ובמסגרת המענים השונים לקבוצות בעלות צרכים שונים, התקבלה ההחלטה ליצור מסלולי קבלה ייחודיים למועמדים מהחברה הבדואית".

"במסגרת המסלול, יידרשו המועמדים מהמגזר הבדואי להשתתף בתוכניות תגבור והכנה ללימודים וכן ליווי במהלך הלימודים על מנת למנוע נשירה ממש כפי המוצע לסטודנטים יהודים. בחינת הקבלה למסלול המיוחד מבוססת על החומר הנלמד בבית הספר התיכון במגזר בעברית, אנגלית, מתמטיקה ומקצוע מדעי נוסף על פי בחירת המועמד/ת. קבלה ישירה ללא מסלול הכנה תתאפשר למועמדים מצטיינים ביותר שיעמדו בתנאי קבלה למחלקות המאפשרות קבלה ללא ציוני מבחן פסיכומטרי כפי שפורט לעיל".

בהתייחס לקבלה לאוניברסיטה של משרתי צבא ומילואים, הגיבו באוניברסיטה כי "אוניברסיטת בן-גוריון בנגב קיבלה את מגן המילואים משר הביטחון ויש בה יותר משרתי מילואים מבכל מוסד אחר. האוניברסיטה תומכת בחיילי המילואים הסטודנטים ובני זוגם בהיקף חסר תקדים, ומזה שנים מקיימת מלגות ייחודיות ללוחמים (יוצאי יחידות קרביות).כמו כן, האוניברסיטה מעניקה פטור כולל משכר לימוד לתלמידי תואר שני שהם אנשי קבע. האוניברסיטה מגדילה את מספר העתודאים ואת היקף התכניות עבורם".

-

באוניברסיטת בן גוריון סיכמו כי "האוניברסיטה דבקה בעקרון של מתן שוויון הזדמנויות בקבלה לכל האוכלוסיות. נמשיך לפעול למתן שיוויון הזדמנויות לאוכלוסיות נוספות להגיע להשכלה הגבוהה כפי שפעלנו עד היום. ברוח זו האוניברסיטה חנכה לפני יותר משנתיים גם תכניות לשיפור ההישגים וצמצום הנשירה מההשכלה הגבוהה – ללא קשר למגזר או לדת.  האוניברסיטה מקיימת מערך שלם של סיוע בקידום של סטודנטים ומועמדים מכל שכבות האוכלוסייה והמגזרים בחברה הישראלית, מקיימת תכניות מופת של נגישות להשכלה הגבוהה ולמעשה מקדמת את כניסתם של כל הישראלים למערך ההשכלה הגבוהה - כל זאת מזה שנים, וכחלק מחזונה ומדיניותה".

עשרות אלפים יגדשו את האוניברסיטאות

משמעות החלטתה של פרופ' רבקה כרמי ללא ספק מקלה על האוכלוסייה הערבית והבדואית לרכוש השכלה גבוהה בישראל, ומאפשרת להם להשתלב באופן טוב יותר בחברה הישראלית ובשוק העבודה. אך החלטה זו עשויה גם להוות פתח לביטול מבחן הפסיכומטרי השנוי במחלוקת. פתיחת ההטבה לכלל האוכלוסיות המוחלשות או לחילופין ביטול מבחן הפסיכומטרי, יאפשר לעשרות אלפי סטודנטים שלא עומדים בתנאי הסף לגדוש את האוניברסיטאות ולדרוש עבורם חינוך והשכלה גבוהה.אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('58a6175c-11c0-4edf-aca6-a772571821da','/dyncontent/2021/9/13/c597d25d-a939-4509-99dc-f9a73b3ea8c6.jpg',13441,'',525,78,false,33971);})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה