שבוע אושפיזין בקמפוס: תא "יש עתיד"

$(function(){setImageBanner('858bafbe-6f48-4c56-84ac-09ac89ed9566','/dyncontent/2022/5/23/370b8857-5de9-499d-b103-3280be854109.jpg',14656,'סינפונייטה 522 אייטם',525,78,false,33969,'Image','');})

צהרי חג סוכות שמח לכולם, אנחנו כאן במדור הקמפוס ממשיכים להנעים את שהותכם במדורינו יחד עם שלל התאים הסטודנטיאליים שבאוניברסיטת "בן גוריון". והפעם אנו שמחים להציג בפניכם תא שהוקם רק לפני שלוש שנים וכבר ניכר שעשייתו באוניברסיטה ענפה עד מאוד- תא יש עתיד.

את שורשי הקמתה של מפלגת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד בשנת 2012, אפשר ליחס לאירועי קיץ 2011, שהוציאו מאות אלפי אזרחים ישראלים זועמים מחוץ לבתיהם במחאה על ההתנהלות החברתית-כלכלית במדינה. "יש עתיד" חרטה על דגלה לדאוג למעמד הביניים, ובמקביל להתמודדותה לכנסת ה-19 בשנת 2013, הוקם באותה השנה תא סטודנטיאלי חדש באוניברסיטת בן גוריון - תא "יש עתיד".


כעת, עומדת בראש התא יושבת ראש חדשה, ירדן רפופורט, סטודנטית שנה א', שתיכנס לנעליה של מקימת התא ויושבת הראש לשעבר- הילה ביטון. "אני חושב שהתא שלנו הוא תא עם פוטנציאל מאוד גדול, אנחנו כמעט לא חווים סטודנטים שיוצאים מהתא אלא רק נכנסים" אמר איתי שבתאי, סטודנט לפוליטיקה וממשל שנה ב', פעיל בתא הסטודנטיאלי "יש עתיד" באוניברסיטת בן גוריון ודובר ארגון "צעירי יש עתיד", אותו ראיינו לקראת הפעילות המתחדשת של התא בשנה הקרובה.

לעובדה שהמפלגה עולה כעת בסקרים יש השפעה על התא הסטודנטיאלי שלכם?

"לדעתי כן, אנחנו לקראת התרחבות. יותר סטודנטים מבינים שקיימת כאן איזושהי אלטרנטיבה שיש עתיד מציעה. גם בימים אלו, טרם תחילת שנת הלימודים, מצטרפים עוד ועוד פעילים חדשים ואפשר להגיד שכמעט הכפלנו את עצמנו בחודשים האחרונים".


באיזה מישורים פועל תא "יש עתיד"?

"התא פועל בשני אפיקים מרכזיים- גם עשייה חברתית-מקומית וגם עשייה פוליטית רחבה. כלומר, התדיינות מול חברי כנסת והעלאת הצעות חוק וגם עיסוק במאבקים מקומיים כמו למשל השתתפות בהפגנות שונות ומאבקים שונים".

יש מי שיגידו שמפלגת יש עתיד הופכת את עורה ושאין לה אידאולוגיה סדורה כשהיא באה להתמודד עם סוגיות מסוימות בחברה הישראלית. על פי אילו ערכים פועל התא שלכם?

"קודם כל, להגיד שלמפלגת יש עתיד אין משנה סדורה זה לא נכון. יש לנו מצע של מעל ל-300 עמודים ובכל נושא יש לנו אמירה חד משמעית. אנחנו שומעים הרבה את הטענה של מפלגה ש"הופכת את עורה" אבל היא משוללת כל יסוד, וזה בעיקר ניסיון תקשורתי להוציא אותנו כאלה ממה שקורה בפועל. השיח אולי נהיה הרבה יותר מחושב אבל האידאולוגיה קיימת. מתוך כל אלה, אני מאמין שאין בעיה לסטודנטים הפעילים עם הערכים של המפלגה כי הם באים ופועלים על פיהם. אנחנו בתא דנים ופועלים בנושאים שהמפלגה עוסקת בהם אבל הרבה פעמים אנחנו פועלים במישורים שיותר רלוונטיים לסטודנטים".


אז אפשר להגיד שכמו שהמפלגה מציגה את עצמה כמפלגה חברתית, כך גם אתם, כתא, באים לשרת ולהיאבק למען צרכים חברתיים של ציבור מסוים?

"חד משמעית כן. הדלת שלנו גם פתוחה בפני אנשים שהם לאו דווקא מהתא, שיש להם רעיונות טובים לחוקים או שרוצים להציף בעיה מסוימת".

אז אולי פה בדיוק הבעיה- קהל היעד שלכם לא מוגדר

"זה נכון לגבי כל מפלגה. אני חושב שזה מה שיפה בפעילות של התאים, כי יש הרבה דעות- הרבה מהן משותפות והרבה מהן מנוגדות. יש נושאים שכן מסכימים עליהם. אני לא חושב שכל בן אדם צריך להאמין בדעה אחת במאה אחוז ובכל רמ"ח איבריו. הקווים הכלליים כן צריכים להיות ברורים ואני באמת חושב שבכל מפלגה זה צריך להיות ככה".


עד כמה ניכר שיתוף הפעולה בין התא למפלגה?

"הקשר עם המפלגה הוא מאוד ישיר. אתה יכול, בתור סטודנט פעיל בתא, לפנות לכל חבר כנסת ולכל עוזר- פשוט להרים טלפון ולהתקשר. אפשר לשאול, להתייעץ ולבקר והם תמיד מקבלים את זה באהבה ובהבנה. לפני או אחרי כל פעילות עם חברי הכנסת, הפעילים פוגשים אותם ומדברים איתם. יש לנו גם את תכנית המתמחים, ששולחים פעילים להתמחויות אצל חברי הכנסת. יש הערכה מאוד גדולה מצד חברי הכנסת כלפי הסטודנטים שמתנדבים בתא".

רוב המנדטים של "יש עתיד" מגיעים מאזור המרכז. אתם מרגישים שהם משקיעים יותר או פחות משאבים בתא שלכם כאן בדרום?

"התאים הסטודנטיאליים ביש עתיד שייכים לסקטור מאוד מסוים, שזה ציבור הסטודנטים. התאים כן נועדו לפעול במסגרת האוניברסיטה, אבל מצד שני אנחנו מנסים להשתמש בכוח שלנו כתא פעיל על מנת להביא את הפוטנציאל שלנו ולהראות אותו גם לתושבי העיר. כשעופר שלח הגיע בתחילת השנה, האולם היה מלא במאות אנשים שהם לאו דווקא סטודנטים".


אתם מרגישים שאוניברסיטת בן גוריון נותנת לכם במה להביע את דעתכם הפוליטית?

"יש שיתוף פעולה מלא של האוניברסיטה, מעולם לא שמענו 'לא' לפעילויות שרצינו להפיק. אין באוניברסיטה הסתייגות מעשייה פוליטית, להיפך- יש שבוע פוליטיקה, אם רוצים להיכנס לשיעורים ולהזמין סטודנטים לפעילויות אז המרצים מאוד מעודדים".

תספר לי על הפעילות שלכם בתא בשנה האחרונה.

"היו את הפעילויות חוצות המפלגות, בין אם זה המאבק של הסגל הזוטר וההפגנה בעירייה למען הקהילה הגאה. יש לנו גם את המלחמה בשחיתות השלטונית שאנחנו נאבקים בזה ברמה הארצית, שזה אומר לקדם צעדים שיגדילו את השקיפות ויגבילו את הפוטנציאל לשחיתות שלטונית. אחת הפעילויות שאנחנו הכי גאים בהן הייתה יום פעילות תנועתי, שקיימנו בעקבות ביטול קייטנות הקיץ, בו הגענו בחודש אוגוסט לאשקלון להפעיל מאות ילדים במטרה להקל על ההורים. זו הייתה פעילות חד פעמית מחמת קוצר זמן ההתארגנות, אבל זו באמת הייתה פעילות מדהימה. בנוסף, עשינו ערב רב-תאים וערב עם מנכ"לית "האמת שלי" כתגובה לכל השיח שהיה עם ארגון 'שוברים שתיקה'".


ואילו פעילויות מתוכננות לשנת הלימודים הקרובה?

"אנחנו קודם כל נרצה לעבוד על גיוס הפעילים בגלל המומנטום החזק שקיים עכשיו ליש עתיד בשיח הציבורי. הגיוסים כבר מוכיחים את עצמם ואני מאמין שהם יעלו בתחילת השנה. אנחנו רוצים לעבוד עוד יותר על הצעות חוק של סטודנטים יחד עם חברי הכנסת. יש גם איזשהו פרויקט שנתחיל שנקרא 'ח"כ בא לקמפוס', שלא יהיה במתכונת של הרצאה אלא שזה יהיה מעין פאנל שסטודנטים יבואו וישאלו את הח"כ שאלות. כחלק מהמצע, הפעילות החברתית והמאבק נגד תנועות החרם, אנחנו נוציא משלחת בחודש ינואר הקרוב לאנגליה יחד עם חברי כנסת, שתסתובב בין הקמפוסים השונים ותעשה פעילות הסברתית".


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('dcbd4536-4bdf-412b-a8d6-435e4aa6afd9','/dyncontent/2022/6/22/2fff39e7-059a-4bb4-9681-550c4b075940.gif',14806,'סמי 722 אייטם ת',525,78,true,33971,'Image','');},7],[function() {setImageBanner('dcbd4536-4bdf-412b-a8d6-435e4aa6afd9','/dyncontent/2022/5/23/370b8857-5de9-499d-b103-3280be854109.jpg',14656,'סינפונייטה 522 אייטם',525,78,true,33971,'Image','');},7]]);})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה