לפני כשבוע הבאנו ב'באר שבע נט' תיעוד מטריד בו מובעת התנהגות גזענית באוטובוס של חברת "דן" באר שבע. נוסעת שעלתה לאוטובוס והתיישבה לצד נוסעת אחרת, בת קהילת העבריים, החליטה להשפיל את האחרונה ולשדר זאת לעיני כל בשידור חי בפייסבוק "למה אתם לא מתקלחים? יש לך ריח של גופה!" אמרה בסרטון שהופץ לאחר מכן ברשתות החברתיות.

-

בהמשך לסרטון שהופץ ברשתות החברתיות, ובעקבות עשרות אלפי תגובות זועמות טענה המצלמת כי התנצלה בפני בת קהילת העבריים שהשפילה, זאת לאחר שהבינה כי מדובר במכרה של חברתה הטובה. מנגד אמרו בקבילת העבריים כי כלל לא קיבלו ממנה התנצלות. התגובות הזועמות לא עצרו כלפי המצלמת ברשתות החברתיות, שלא ציפתה למבול הזועם ואמרה "מה זה כל השיימינג הזה?" התשובה שקיבלה– שיימינג לשיימינג.

בהמשך לאותו סרטון מבזה, אמר ל'באר שבע נט' חבר קהילת העבריים יאיר ישראלי "זה לא רק העניין שהבחורה התנהגה בגזענות, אבל למה באוטובוס אף אחד לא קם? ולמה הנהג לא התערב?".

"התנהגות הנהג מהווה מעילה בחובתו לדאוג לשלום נוסעיו".

ימים בודדים לאחר המקרה פנו המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות למנכ"ל חברת "דן באר שבע" יורי ברונשטיין בדרישה לברר את התנהלות הנהג באירוע: "התעלמות הנהג מהתנהגותה החמורה של התוקפת היא מנוגדת לדין ומהווה מעילה בחובתו לדאוג לשלום נוסעיו". כתבו בפנייתם. בנוסף, פנו בדרישה להפיץ בקרב הנהגים באופן מיידי הנחיות להתמודדות עם אירועים דומים.

כנטען במכתב, שנשלח באמצעות עו"ד אורי נרוב, מהתיעוד עולה כי דברי התוקפת נשמעו בבירור ברחבי האוטובוס אך הנהג בחר שלא לעשות דבר כדי לסייע למותקפים וכך גם יתר הנוסעים למעט אחד. עוד עולה מהפנייה כי מלבד האישה בסרטון, לידה ישב בן זוגה מקהילת העבריים עליו נאמר "כושי ריח של כורכום, אני מבקשת לקנות מים וסבון ולשפשף את הגוף".

לפי תגובתה של חברת דן ביחס לאירוע, תפקידם של נהגי האוטובוס הוא "לנהוג ולהוביל את הנוסעים בבטחה ליעדם. הם מתערבים רק במקרה של סכנה ממשית לאלימות פיזית". לטענת הארגונים, מדיניות זו אינה תואמת את הוראות הדין, שכן הפסיקה הכירה זה מכבר בחובת הנהג ואחריותו לשלומם ורווחתם של נוסעיו מתוקף היותו "קברניט האוטובוס".

-

עוד נטען כי מדיניות חברת "דן באר שבע" אינה תואמת את תקנות התעבורה, הקובעות בין היתר כי נוסע לא יפעל בצורה העשויה לגרום נזק או אי-נוחות לנוסע אחר, וכי לנהג סמכות לטפל במקרה של הפרת התקנות ע"י דרישת הזדהות, נסיעה מיידית לתחנת המשטרה הקרובה ואף הוצאה מן האוטובוס. לפיכך, נטען במכתב, "ברי כי עמדה לנהג חובה לפעול, בין באמצעות דרישה מהנוסעת התוקפת לזהות עצמה ולמסור כתובתה, בין באמצעות הוצאתה של הנוסעת התוקפת מהאוטובוס ובין באמצעות הסעת האוטובוס לתחנת המשטרה הקרובה".

עוד טוענים הארגונים כי הבטיחות עליה מדובר בתקנות התעבורה אינה רק בטיחות פיזית של הנוסעים, אלא ראוי לפרשה ככזו הנוגעת גם לתחושת הביטחון שלהם כי נוסעים אחרים לא יפגעו בהם משום סיבה. כמו כן, נטען כי תגובת דן לאירוע סותרת באופן מוחלט את המדיניות עליה הצהירה במכתב קודם, לפיה החברה רואה חשיבות רבה בשמירה על תחושת הביטחון האישי של הנוסעים לא רק בפן הבטיחותי, אלא גם במצבים בהם נוסע חש מוטרד או מאוים ע"י נוסע אחר מכל סיבה שהיא.

לפיכך, לפי הנטען "הנהג התרשל במילוי תפקידו וכי התעלמותו מהתנהגותה החמורה של התוקפת אשר התעמרה, ביזתה והשפילה עד עפר נוסעים אחרים – הינה מנוגדת לדין ומהווה מעילה בחובתו לדאוג לשלום נוסעיו".

לאור כל האמור, התבקשה חברת "דן" לערוך בירור עם נהג האוטובוס ביחס למקרה הגזעני ולהבהיר לו כי פעל בניגוד לדין. במקביל לפנייה לחברת 'דן', חברי קהילת העבריים מתכוונים להגיש תביעה אזרחית בשם בת קהילתם נגד המצלמת שהשפילה אותה קבל עם ועדה.  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו