לילה מפחיד בבאר שבע: אמש בשעות הערב עשרות תושבים החלו לדווח על ליצנים המסתובבים ברחובות העיר בשכונות א', ה', נחל עשן, רמות, רמב"ם, ג' וי"א. הרשתות החברתיות געשו ועשרות תושבים החליטו לצאת לרחובות העיר ולחפש את הליצנים, חלק מהם אפילו העבירו שידור חי בפייסבוק של חיפושם.

בשעות הערב המאוחרות התקבל דיווח על ליצן בפארק שכונה ה' בבאר שבע. נערים שנכחו באותה עת בקרבת הפארק והבחינו בליצן רצו לכיוונו והצליחו לתפוס אותו בעדשת המצלמה. הליצן שככל הנראה לא התרגש, הסתפק במבט עז לעבר הילדים והלך לדרכו. בסרטון נוסף שפורסם בפייסבוק נראה ליצן נוסף כשהוא חמוש בכלי מתכתי כלשהו ורודף אחרי המצלמים. בשכונה ג' התקבל דיווח על ליצן שמסתובב באזור פארק מרמלדה חמוש בסכין. נראה כי חלק מהסרטונים עשויים אפילו להיות מבוימים, אך הם ללא ספק מטרידים ומפחידים את התושבים. 

-

"אני מפחדת לצאת מהבית"

חשוב לציין, תופעת הליצנים עלולה לגרום לאסון ולנפגעים בנפש. תושבת העיר שהגיעה אמש בשעות הלילה למרפאת "בריאותה" בבאר שבע נבהלה כשלפתע נכנסה למרפאה ילדה שרוססה בגז מדמיע ולדבריה הותקפה על ידי ליצן "היא נכנסה כולה בוכה ומבוהלת. ההורים שלה אמרו שליצן רדף אחריה בפארק בנחל עשן וריסס אותה בגז מדמיע. פשוט איום ונורא! אני מפחדת לצאת מהבית. נועלת את הדלת ועדיין מפחדת". במרפאת "בריאותה" אישרו את האירוע והסבירו כי הילדה הגיעה מלווה בהוריה ובחברות לאחר שרוססה בגז מדמיע בפניה על ידי ליצן.  

נראה כי עבור הליצנים מדובר בבדיחה, עד כדי מצב שפתחו חשבונות 'אינסטגרם' של ליצנים בבאר שבע בו הם מודיעים על מקום הופעתם הבא. 

בסוף זה יגמר באסון. צילום מסך

-

עבור התושבים כמובן אין מדובר בבדיחה אלא בתופעה מטרידה ואף מאיימת. עשרות תושבים החליטו לצאת אמש לצוד את הליצנים במטרה לשים סוף לתופעה שמטרידה ומפחידה את תושבי העיר. החשש הוא שתושבים יחליטו לקחת את החוק לידיים במה שככל הנראה נראה כמתיחה המתגלגלת ברחבי הארץ.

תופעה מטרידה שצריכה להיפסק. צילום מסך

-

מהמשטרה נמסר כי "נמשך מאבק המשטרה הנחוש בתופעה החברתית הפלילית והפסולה של נערים עטויי מסכת ליצנים, המנסים לזרוע פחד בקרב הציבור בישראל ולהפר את שגרת חייו. במהלך הימים האחרונים המשטרה עיכבה לחקירה מספר נערים, חלקם אף מתחת לגיל 12, לאחר שעטו מסכות ליצן והפחידו עוברי אורח במקומות ציבוריים שונים ברחבי הארץ. בחלק מהמקרים המעשים הגיעו לכדי התפרעות של ממש והפרת הסדר הציבורי תוך שיבוש שגרת חייהם של אזרחים תמימים.

התופעה גוררת גם חשש שמישהו יפרש את ההלצה כאיום ממשי ויפגע בנערים, שעושים לעיתים שימוש באביזרים שונים דמויי כלי תקיפה.  לאור זאת אנו קוראים לציבור לא ליטול את החוק לידיים ולא לפגוע באותם בני נוער. מעשי ההפחדה, וכן כוונות הנערים ברובם המוחלט של המקרים אינם כוללים פגיעה פיזית או רצון לפגוע בגוף או רכוש. במצבים אלו יש להתרחק מהמקום ולדווח למשטרה בהקדם. כמו כן אנו קוראים לבני הנוער בישראל, שלא לקח חלק במעשה החברתי הפסול שעומד בניגוד לחוק, שכן זה יתקל באכיפה משטרתית נחושה ובלתי מתפשרת. לצד פעילות המשטרה אנו קוראים להורי הנערים לוודא כי ילדיהם לא נוטלים חלק בטרנד החברתי המסוכן שעשוי לסבך את ילדיהם בפלילים.

משטרת ישראל תמשיך לפעול ולא תאפשר פגיעה בציבור, הפחדתו, הטרדתו ושיבוש שגרת חייו. מדובר בהתנהגות חסרת אחריות של בני נוער שמטופלת ע״י המשטרה במהלך הימים האחרונים, ושיש בה משום הפרת שלום הציבור ושגרת חייו.

במהלך הימים האחרונים התקבלו במוקד 100 של המשטרה, דיווחים רבים אודות נערים העטויים במסכות של ליצנים ומפחידים עוברי האורח תמימים בשטחים ציבוריים. ככל הנראה מעשים אלו, הינם בהשראת סרטונים וטרנד בינלאומי שצבר תאוצה ברשתות החברתיות ושכולל סרטונים הכוללים הפחדה ואיומים ע״י חשודים העוטים מסכות של ליצנים. שוטרי משטרת ישראל עיכבו לחקירה נערים רבים שהבהילו אזרחים ברחבי הארץ והפרו את שגרת חיי הציבור.

מפעילות המשטרה המגיבה והיזומה כנגד התופעה, וכן מחקירת הנערים שעוכבו לאחר שנטלו חלק בתופעה החברתית הפסולה והפלילית, עולה כי המכנה המשותף למקרים הללו הוא הרצון לעשות מעשה קונדס ולקחת חלק בטרנד הפסול. עוד בלט, חוסר המודעות של בני הנוער ואי הידיעה כי מעשים מעין אלו נחשבים פליליים ויתקלו בהתערבות נחושה של גורמי אכיפת החוק. נמצא גם כי במקרים רבים הורי הנערים לא ידעו כלל על מעשי ילדיהם.

משטרת ישראל תמשיך למנוע הפחדת הציבור והטרדתו תוך הפרת הסדר הציבורי ושיבוש שגרת החיים. מעשים מעין אלו יתקלו באכיפה בלתי מתפשרת". 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו