עבור רבים מאיתנו הגיוס לצה"ל הוא תהליך ארוך שמתחיל בצו ראשון, ממשיך לימי מיון וריאיונות עד יום הגיוס לבקו"ם. אלא שעבור מעטים מאיתנו, הגיוס לצה"ל הוא לא מובן מאליו, כאשר מיועדים לשירות צבאי נדחים במקרים רבים בשל סיבות רפואיות. אחד מאותם אנשים הוא רס"ל משה סרוסי (24), תושב שכונה א' בבאר שבע. אם שמתם לב לדרגתו, כנראה שכבר הבנתם שלסיפור הזה סוף טוב.

סיפורו של משה מתחיל עוד כשהיה תינוק, ואושפז בבית החולים סורוקה "נתנו לי תרופות שונות ביניהן אקמול, רק שנתנו לי יותר מידי אקמול וזה הביא לקריסה של הכבד שלי, נזקקתי להשתלה בדחיפות".


-

כבר באותו יום עבר משה את ההשתלה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. ההשתלה המהירה התאפשרה הודות לתורמת, אמו של משה, שהייתה מוכנה להקריב הכל למענו "אמא שלי חשבה שהיא תמות בניתוח, אבל היא רצתה שאני אחיה. אמרה לדודה שלי לדאוג לנו אחרי שתמות. ובסוף היא גם הצילה אותי וגם ניצלה בעצמה. אנחנו הכי קרובים שאפשר".

משה עבר את ההשתלה בהצלחה, ומאז נוהג לעבור בדיקות תקופתיות לצד חיים שגרתיים לחלוטין. את חייו עבר ככל נער מתבגר, עד שהגיע יום אחד צו ראשון לגיוס לצה"ל. "יש לי שתי אחיות, אחת תאומה ואחת גדולה ממני משנה, וקיבלנו את הצווים ביחד. אלא שרק לי אמרו שלא יכולים לגייס אותי".

איך הגבת כשסירבו לגייס אותך?

"נכנסתי לדיכאון עמוק. מגיל קטן חלמתי להיות לוחם, או לפחות תומך לחימה. זה כאילו מורידים את השלטר ומכבים אותי". משה לא ויתר על הגיוס לצה"ל, והחליט לנסות להתגייס כמתנדב.

איזה תהליכים היית צריך לעבור?

"הייתי צריך לעשות בדיקות רפואיות מקיפות, תפקודי כבד, והייתי שולח לצבא. אחר כך היו שולחים אליי שזה לא עדכני וצריך עוד בדיקות. הייתי מתקשר כל יום לתא מתנדבים. כל התהליך הזה לקח יותר מ-9 חודשים בסופם הסכימו לגייס אותי".

-

שמחת שהסכימו לבסוף?

"הייתי בעבודה והתחלתי לקפוץ שם משמחה ולא הבינו למה אני קופץ. זה היה תהליך ארוך, שמחתי מאוד". משה הדגיש כי בצה"ל עברו מהפך בשנים האחרונות בתחום ההתנדבות "היום התהליך יותר פשוט. יש יותר תמיכה במתנדבים, דואגים להם ועוברים איתם את כל השלבים".

לאחר תהליך ארוך ומייגע, הגיע משה לריאיון במפקדת השלישות בפיקוד הדרום בבאר שבע, ושובץ לתפקיד בחיל התקשוב בבסיס. (גילוי נאות: הכותב ומשה שירתו יחד באותו הבסיס ואף נפגשו מספר פעמים במסגרת תפקידיהם).

כשסיים משה את שירותו הסדיר כמתנדב האורך כשנתיים, החליט לחתום קבע, ראשית כדי לשרת 3 שנים כמו יתר החיילים, ולאחר מכן מתוך תחושת שליחות ותרומה למדינה "המפקדת הקודמת שלי יהודית עמר-מימון תמכה בי, הכניסה אותי לקבע, עד היום היא כמו אמא שלי דואגת לי".

בימים אלו משרת משה כנגד מערכות תקשוב במפקדת האג"ם (אגף מבצעים) בפיקוד הדרום בבאר שבע. בתפקידו אחראי משה לטיפול במערכות תקשוב שונות בכל המחלקה, הכולל בין היתר מערכות שו"ב (שליטה ובקרה), שליטה בתוכן המערכות וטיפול בתקלות שונות. מדובר בתפקיד רב חשיבות בשגרה, ובעל חשיבות קריטית בהסלמה ביטחונית. בעידן הסייבר של היום, חיילי התקשוב מנהלים את המערכות שמאפשרות את ההצלחה המשותפת עם הלוחמים בשדה הקרב.

-

שאלה אחרונה לפני שנסיים. מה השאיפות שלך לעתיד?

"אם יתאפשר, להמשיך בצה"ל ובסופו של דבר להיות חבר כנסת".

למה?

"חורה לי המצב הכלכלי במדינת ישראל. אני רוצה לבצע שינויים בחוקים כלכליים ובעיקר בתחום הקצבאות, רוצה לעשות טוב לאזרחים במדינה".

תודה משה. שנה טובה וחג שמח!