ביום חמישי האחרון הוכרז סכסוך עבודה בתאטרון באר שבע, זאת לאחר משא ומתן ממושך שהתנהל בשנה האחרונה ולא צלח. לטענת שחקני התאטרון הופר ההסכם הקיבוצי עליו חתום התאטרון וכן נשללו משחקנים שכירים תשלומים בגין תנאים סוציאליים. לדברי מנכ"ל ש"חם (ארגון השחקנים בישראל) אורי רשטיק: "שחקני תאטרון באר שבע הפכו עם השנים לעובדים משוללי זכויות".

תמונת ארכיון, למצולמים לא בהכרח יש קשר לכתבה. צילום באדיבות תאטרון באר שבע

טענות הנהלת שח"ם ושחקני התאטרון מציגות מצב לפיו המו"מ שהתקיים בשנה האחרונה כשל לאחר שנציגי התאטרון הודיעו שלא יסכימו למתווה העסקה שהוצעה, מה שהוביל את השחקנים בליווי שח"ם להכריז על סכסוך עבודה. עם מסירת ההודעה בדבר סכסוך עבודה התחדש המו"מ במטרה לדון בחתימה על הסכם קיבוצי חדש, אך גם הפעם לא הגיעו הצדדים להסכמה.

הטענות המרכזיות שהועלו במסגרת המו"מ העידו כי שחקנים שכירים לא מקבלים את כלל התנאים הסוציאליים מהתאטרון ובזאת: הפרשות לפנסיה, פיצוי פיטורים, ימי חופשה, ימי מחלה, דמי הבראה, קרן השתלמות ועוד. כמו כן, נטען כי העסקת השחקנים נעשית בניגוד להסכם הקיבוצי שנחתם ב-1.2.1998 כך שהשחקנים אינם מקבלים שכר בסיס ופרמיות על פעולות שביצעו, כפי שנקבע בהסכם, אלא מקבלים סכום קבוע בגין כל הצגה, כך שלעיתים שכרם החודשי יכול להיות נמוך משכר המינימום.

בנוסף להכרזה על סכסוך עבודה נשלח בחמישי האחרון מכתב דחוף לראש עיריית באר-שבע רוביק דנילוביץ', הקורא לו להתערב על מנת לסיים את הסכסוך ולמנוע פגיעה קשה בשחקנים השכירים ובהעסקתם. לשון המכתב: "כתאטרון עירוני, המתוקצב מכספי העירייה חלה על העירייה והעומד בראשה החובה לדרוש כי התאטרון יכבד את ההסכם הקיבוצי ויפסיק את הפגיעה הקשה שלו בתנאי ההעסקה של השחקנים".

אורי רשטיק, מנכ"ל שח"ם סיכם: "שחקני תאטרון באר שבע, חלקם עובדים בתאטרון מעל עשר שנים, הפכו עם השנים לעובדים משוללי כל זכויות, ללא שכר מינימום, ללא הפרשות לפנסיה, ללא ימי חופשה ומחלה, זהו מצב שלא ניתן להשלים איתו ולא נשלים איתו. בימים הקרובים נודיע על המשך צעדינו כשאר אנו לא פוסלים תביעה משפטית וגם צעדים ארגוניים נוספים. אין תאטרון בלי שחקנים".

המשכן לאמנויות הבמה באר שבע. צילום: יחצ

תגובת תאטרון באר שבע: "תיאטרון באר שבע אכן נמצא בתהליך של מו"מ מול ארגון שח"ם, שהוכרז כארגון היציג של שחקני תיאטרון באר שבע, מתוך מטרה להגיע להסדרה ולחתימה על הסכם קיבוצי, שיסדיר את תנאי ההשתכרות של השחקנים בתיאטרון. לתיאטרון באר שבע היה קיים בעבר הרחוק הסכם קיבוצי עם השחקנים, הסכם שלא מומש ולא נאכף מזה כעשר שנים, לאור בקשתם של שחקנים ששיחקו בתיאטרון בה בעת, כמו גם לאור התולדה והצורך שלהם לעבוד במקביל במספר מקומות נוספים".  

"במהלך התקופה האחרונה, נערכו מספר פגישות עם נציגי ארגון שח"ם וועד השחקנים ובפגישות הללו הביעה הנהלת התיאטרון את עמדותיה. הנהלת התיאטרון רואה את החשיבות בהסדרת תנאי השחקנים מחד, אולם הדבר יתממש בחתימה על הסכם שיוכל לעמוד ביכולות התקציביות של התיאטרון מאידך. צר לנו כי ארגון שח"ם ונציגות השחקנים החליטו להכריז על סכסוך עבודה, עוד בטרם מוצו כל הפתרונות למתווה. הנהלת התיאטרון תעשה כל שביכולתה כדי שהפעילות השוטפת של התיאטרון לא תיפגע, ואנו מצפים גם מנציגות השחקנים לפעול באחריות המתאימה".