תושבי באר שבע ידועים בעשייה החברתית המאפיינת אותם, והפעם אנחנו רוצים לפרגן להם. מידי שבוע נחלק את 'צל"ש השבוע' לתושבים שראויים לפרגון על העשייה החברתית שלהם למען האחר. השבוע, אנחנו רוצים לפרגן לאלה ליפץ, מתנדבת בעמותת "רוח דרומית". "רוח דרומית" הוא המרכז היחיד מסוגו הפועל כיום בכל אזור הנגב ומטרתו היא לאפשר לתושבי האזור המתמודדים עם מחלת הסרטן לקבל את הסיוע הדרוש להם באמצעות טיפולים משלימים המועילים לגוף ולנפש. טיפולי הרפואה המשלימה מפחיתים את הלחץ הנפשי, מקלים את ההתמודדות עם מחלת הסרטן ומשפרים את סיכוי החולים להבריא.

צילום ארכיון: עמותת רוח דרומית

"עבדתי במשך חיי 31 שנים בבנק ואז החלטתי לעשות שינוי בקריירה. תמיד רציתי ללמוד ולהכיר את תחום הרפואה המשלימה והחלטתי ללכת ללמוד במכללת רידמן. תחום העיסוק העיקרי שלי הוא רפלקסולוגיה, רייקי ופרחי באך אך למדתי המון תחומים נוספים", מספרת לנו אלה ליפץ, בת 61, תושבת באר שבע. "זה תחום מרתק ובעיניי מאוד עוזר למטופלים ותורם לבריאות שלהם. לפני 5 שנים סיימתי ללמוד וכשסיימתי עמותת רוח דרומית בדיוק קמה והגיעה למכללה לחפש מתנדבים. זו הייתה אהבה ממבט ראשון". אלה מתנדבת כבר 5 שנים בעמותה, ומגיעה פעמיים בשבוע למרכז העמותה ופעם בשבוע לבית החולים סורוקה.

מחזקים את הגוף והנפש

טיפולי הרפואה המשלימה שנותן צוות "רוח דרומית" לחולים ניתנים ללא תשלום במרכז הרפואי סורוקה ובתשלום סימלי של 60 ₪ במרכז רוח דרומית בעיר. עלות טיפולי הרפואה המשלימה שאינם ניתנים במסגרת של מרכזים כאלה עלולה להיות גבוהה וחולים מרמה סוציו-אקונומית נמוכה לעיתים אינם יכולים להרשות לעצמם טיפולים כאלה. מכאן עלו הצרכים השונים שעמותת "רוח דרומית" באה לענות עליהם.

צילום באדיבות עמותת 'רוח דרומית'

נתונים מראים שבכל אזור הנגב ישנם כ-8,000 אנשים החולים במחלת הסרטן, ובכל שנה נוספים כ-2,000 חולים. ונראה כי טיפולי הרפואה המשלימה אכן מסייעים לחולים להתמודד עם המחלה. יחד עם זאת, באזור הנגב ובבית החולים סורוקה עדיין לא קיימים מרכזים ממוסדים המעניקים טיפולים מסוג זה לחולי סרטן, ועמותת רוח דרומית עונה על צורך זה. "טיפולי הרפואה המשלימה עוזרים לכולם, אבל העמותה מתמחה ספציפית בעזרה לחולי הסרטן שזקוקים לכך. כל מגע הוא מבורך לכל בן אדם, במיוחד כשזה מגע שמרפא את הגוף, מאפשר לגוף להירגע. הטיפולים הללו גורמים לחולים לתחושה נפשית טובה יותר, כל אחד יכול לבחור את סוג הטיפול שמתאים לו", מסבירה אלה.

מה את עושה במסגרת ההתנדבות?

"אני בדרך כלל מגיעה למחלקת אשפוז יום אונקולוגי בבית החולים סורוקה, שם אנשים באים לקבל טיפולים כימותרפיים מידי יום. תוך כדי הטיפול הכימותרפי אני עושה להם טיפול רפלקסולוגי, רייקי, משתדלת לעזור לגוף שלהם לקבל את זה ביותר נינוחות ושלווה. פעמיים בשבוע אני גם מתנדבת במרכז העמותה עצמה, שם אלו טיפולים של שעה אחד על אחד. מגיעים לשם חולי סרטן ופשוט מאושרים אחרי הטיפול. אנשים מרגישים שזה מאוד עוזר להם. פעילות העמותה היא מדהימה ואני גאה להיות חלק ממנה".

צילום ארכיון: עמותת רוח דרומית

מה החשיבות בעינייך של עמותת רוח דרומית שעוזרת לחולי סרטן פה בנגב?

"בארץ יש מספר מוסדות לרפואה משלימה, הרפואה האינטגרטיבית נכנסת יותר ויותר לתודעה. בעיני, השילוב של הרפואה האלטרנטיבית והרפואה הקונבנציונלית הוא הדבר המנצח. הרפואה הקונבנציונלית עושה טיפול נקודתי, ספציפי, אבל היא לא מטפלת מהנפש שמשפיעה על הגוף. הרפואה המשלימה מאפשרת לגוף להירגע, להתחזק גם נפשית וגם גופנית. לכן פעילות העמותה חשובה כל כך, היא תעזור להכניס את סוג הרפואה הזה לעולם הרפואה הקונבנציונלית, להמשיך לעזור לכמה שיותר חולי סרטן להתמודד המחלה".

שוכחים את הכאב

פעילות העמותה והמתנדבים בה מתקיימת הודות להבנה שלהם את צרכי החולים ותחושת הסיפוק האדירה שהם חווים מידי יום. "אנחנו מתנדבים ללא תמורה כספית, אבל כמובן מקבלים תמורה גדולה הרבה יותר, של תחושת סיפוק מאוד גדולה. לראות את השמחה על הפנים של המטופלים, אנשים פתאום נרגעים, שוכחים לרגע את הכאב. החיבוק שאת מקבלת אחרי הטיפול באמת שווה את הכל", משתפת אלה. היא מוסיפה ואומרת כי העמותה היא סוג של בית חם, מרכז מדהים ונעים לכולם, שגם מעשיר את המתנדבים עם סדנאות והרצאות מעבר לטיפולים עצמם, מקום שכיף להתנדב בו. "נשמח שכמה שיותר מתנדבים יבואו ויעזרו. תמיד צריכים עוד מתנדבים, במיוחד בבית החולים סורוקה. אני קוראת לכמה שיותר מטפלים ברפואה משלימה לסייע ולקחת חלק בפעילות החשובה שלנו. מזמינים את מי שיכול לבוא ולהירתם לעשייה הזו", מסכמת אלה.