פיילוט חדש של ג'וינט - אשל, משרד הבריאות ועיריית באר שבע מציע למבוגרים את מערכת ActiveNet - מערכת מידע המיועדת לאנשים המעוניינים לבצע בדיקה עצמית של היכולת התפקודית שלהם בהיבט הפיזי, הקוגנטיבי והרגשי חברתי. בהתאם לתוצאות מקבל האדם המלצות והכוונה לשירותים ופעילויות בסביבת מגוריו במטרה לשמר ולשפר את תפקודו היום יומי. 

בישראל חיים כיום כמיליון אנשים בגיל 65 ומעלה (11.6% מכלל האוכלוסייה). כ42% מתוכם הם בגילאי 75 ומעלה . 

בקרב המומחים בתחום הגריאטריה רווחת הדעה כי ניתן לדחוק את מצבי התלות של האדם המבוגר ולשמור על תפקודו העצמאי באמצעות פעילויות מקדמות ומשמרות בריאות, כגון פעילות גופנית, שימוש מושכל בתרופות, תזונה נאותה והשתתפות בפעילות חברתית. 

ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('4bf26aee-36ee-48f1-91b3-4bf679ae645b','/dyncontent/2020/3/25/23e55180-e8c1-4bfd-80e5-e6fcb5be4f9b.jpg',10526,'',510,80,true,33744);},15],[function() {setImageBanner('4bf26aee-36ee-48f1-91b3-4bf679ae645b','/dyncontent/2020/3/15/c0066c06-70a5-4856-8672-cea4c249d60f.jpg',10469,'',510,80,true,33744);},15]]);

בישראל קיימים מגוון שירותים קהילתיים הניתנים ברמה המוניציפלית ע"י רשויות מקומיות, עמותות, קופות החולים וגופים פרטיים, אלא שלעתים רבות האזרח אינו מודע לשירותים הקיימים ואינו ממצה את כלל האפשרויות שיסייעו לו לשמור על מצבו התפקודי . 

במסגרת ההיערכות הלאומית להפחתת מצבי התלות והמיסוד של אוכלוסיית המבוגרים, פיתחו ג'וינט אשל והאגף לגריאטריה במשרד הבריאות את תכנית "ממשק", שמטרתה לתמוך ולקדם את מיצוי המשאבים הקהילתיים המיועדים לקידום אורח חיים בריא, מניעה ראשונית וסיוע בשמירת תפקודו היומיומי של האזרח. 

פיילוט התכנית הושק בתחילת חודש פברואר 2020 בבאר שבע, וישמש את העיריה בתכניתה האסטרטגית בנושא הזדקנות אוכלוסיית העיר. 

כחלק מהתכנית, פיתחו ג'וינט אשל ומשרד הבריאות בסיוע מפ"י (מרכז מיפוי ישראל) את מערכת ActiveNet המתבססת על שאלון דיגיטלי, שהאדם המבוגר יכול למלא בקלות רבה ובאופן עצמאי. השאלון, שהינו פיתוח ישראלי ייחודי, מורכב מארבעה חלקים: 

· תפקוד כללי - הכולל שאלות המתייחסות לשינה, ראייה, שמיעה, תזונה וכדומה 

· תפקוד פיזי - הכולל שאלות המתייחסות לפעילות גופנית, פעילויות יום-יום, נפילות וכדומה 

· תפקוד קוגניטיבי - הכולל שאלות המתייחסות ליכולת קבלת החלטות, ריכוז, זיכרון וחשיבה 

· תפקוד רגשי וחברתי - הכולל שאלות המתייחסות לתחושת בדידות, השתתפות בפעילות חברתית, מצב רוח וכדומה 

בנוסף מתייחס השאלון לרצונותיו של המבוגר לשפר את מצבו התפקודי בכל תחום. 

על בסיס הנתונים שמזין ממלא השאלון, מתקבלת רשימת המלצות המתאימות לצרכיו הכוללת טיפים ליישום יומיומי לשמירת אורח חיים בריא והיצע שירותים קהילתיים בסביבת מגוריו. 

ד"ר אירית לקסר-עשאל, ראש האגף לגריאטרייה במשרד הבריאות: "פיתוח מערכתActiveNet הינו אחת הפעילויות במסגרת התוכנית הלאומית למניעת נפילות ושימור תפקוד". 

יוסי היימן אופיר בן נתן

יוסי היימן, מנכ"ל ג'וינט-אשל: "המערכת מסייעת לאדם המבוגר ובני משפחתו, לנותני השירותים ולרשות המקומית. למבוגר היא מספקת כלים המאפשרים לו לקבל תמונת מצב אישית, להכיר את השירותים המתאימים עבורו בעיר, לקחת אחריות על מצבו התפקודי ולקדם אורח חיים בריא. לנותני השירותים היא מאפשרת מתן שירות יעיל ללקוחות, ולעיר היא מספקת כלים לזיהוי פערים וקבלת החלטות אסטרטגיות. 

מן ההיבט הלאומי הרי שדחיקת הירידה התפקודית תפחית את הצורך בשירותי סיעוד ובטווח הארוך אף תחסוך למדינה הוצאות הכרוכות בכך". 

אתי כהן, מנהלת אגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית באר שבע: "עיריית באר-שבע היתה חלק מהפיילוט הראשון בארץ, וזאת במטרה לאפשר לאוכלוסיית הגיל השלישי להנגיש השירותים והמידע. יש לציין שפריסת השירותים ענפה ביותר בעיר לגיל השלישי והנגשה זו תאפשר העלאת איכות החיים".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]