עינת צרפתי כהן מפגישה בין נשים יהודיות ובדואיות לפעילות בתוך המים. באמצעות המפגשים היא יוצרת גשר להעצמה משותפת וחיבור בין שני המגזרים. את הפעילות הזו עושה עינת בעסק שלה "עינות בר" במסגרת תכנית "הטוויסט החברתי" של ארגון ארץעיר. לכבוד שבוע האישה, עינת סיפרה ל'באר שבע נט' על הפרויקט הייחודי והתחושות: "זה פרויקט מאוד מיוחד ומרגש, זו חוויה מעציה של דו קיום".

צילום: יובל צעד

11 נשים מהדרום לקחו על עצמן אתגר לא פשוט: להוסיף לעסק "טוויסט" קטן – נישה חברתית שמרוויחים בה פעמיים, שורת רווח כלכלית וחברתית. במהלך התוכנית למדו המשתתפות על מודלים של עסקים חברתיים ואיך מיישמים אותם הלכה למעשה, נפגשו עם יזמים חברתיים ומנטוריות ותכננו מה יהיה הטוויסט שלהן בעסק. אחת מהנשים האלו היא עינת כהן צרפתי, בת 54, נשואה לינון ואימא לשבעה ילדים, אחת ממקימות היושב גבעות בר, מטפלת במים ובעלת מרכז טיפול "עינות בר" בגבעות בר.

ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('1ebde364-e109-4574-a523-cee9c97a5f88','/dyncontent/2020/3/25/23e55180-e8c1-4bfd-80e5-e6fcb5be4f9b.jpg',10526,'',510,80,true,33744);},15],[function() {setImageBanner('1ebde364-e109-4574-a523-cee9c97a5f88','/dyncontent/2020/3/15/c0066c06-70a5-4856-8672-cea4c249d60f.jpg',10469,'',510,80,true,33744);},15]]);

"עינות בר" הוא מרכז טיפולים וחוויות במים אשר מעניק מגוון טיפולי מים בטכניקות שונות, סדנאות, חוגים ופעילויות מים מעשירות, כמו גם מתחם אירוח מדברי. "זה גם מרכז הכשרה בינלאומי לטיפול במים, מגיעים אלינו מכל העולם ללמוד את תחום רפואת המים", מספרת עינת ל'באר שבע נט'. הטוויסט החברתי בעסק של עינת הוא, כאמור, פעילות העצמה במים לנשים בדואיות תוך חיבור עם הנשים היהודיות בישובים הסמוכים. "זה פרויקט מאוד מרגש ומיוחד. מסביב לישוב נמצאת אוכלוסייה בדואית גדולה, אז כשהגענו ליישב את הנגב היה לי ברור שאחד מהיעדים החברתיים שעל הפרק זה החיבור היהודי ערבי. דרך הטוויסט החלתי למנף את זה עם למעלה מ-500 נשים שהגיעו אלינו לטיפול מעצים. המטרה הייתה צמצום פערים, ליצור מפגש של נשים מתוך המגזר עם נשים יהודיות, הפרויקט קירב ביניהן דרך פעילות מים", מסבירה עינת.

צילום: יובל צעד

איך הטיפול במים מסייע בחיבור בין נשים בדואיות ויהודיות?

"קבוצה של נשים שמגיעות עטופות וסגורות מצליחות להיפתח. במפגשים הן עשו פעילויות ביבשה של ריקוד וחיבור, בסוף נכנסו למים ושם התבצע תהליך העצמה חזק ומשמעותי. לראשונה נשים רואות אחת את השנייה כמעט בעירום מלא, זה טיפול אינטימי של מגע, של חיבוק... הנשים שהגיעו למפגשים הגיעו דרך עמותות וארגונים שמלווים אותן על ידי עובדות סוציאליות, לכן היה לנו מדד ופידבק. קיבלנו משוב שהטיפול במים היה משמעותי בתוך התהליך שהנשים הללו עושות, גם שבועות אחר כך הן הרגישו שהם עוברות תהליך".

את מרגישה שהנשים הללו עברו תהליך?

"כן, לקחנו נשים משתי הקצוות, גם ממקום נמוך וגם ממקום גבוה ויצרנו חיבורים. עשינו מפגשים בחשיבה משותפת לעתיד הנגב על איך אנחנו מגדלות את הילדים שלנו, איך הנגב יראה כשהם יגדלו. כשאתה יוצא למסע מאוד עמוק כמו המים, אתה מגיע מתוך חוויה משותפת שיוצרות עוצמות וקירבה, מסע משותף דרך המים. הפרויקט בתחילת הדרך, הטוויסט החברתי נתן לנו המון כלים ותובנות איך ממנפים את העסק החברתי שאנחנו נמצאים בו. אנחנו בונים תכנית ארוכת טווח של השמה רחבה, שהפעילות הזו תגדל בתוך הקהילה. הטוויסט נגמר באמצע חודש ינואר ומאז אנחנו פעילים, זו הייתה חוויה מדהימה עבורנו, ארץעיר פתחו לנו ערוצים חדשים להגשמת חזון חברתי".

 צילום: יובל צעד

בעיניך נרקם קשר מיוחד בין הנשים באמצעות המפגשים הללו?

"כן, בסוף אלו נשים שהן עטופות ומכוסות ביום יום, כאשר גם באירועים בחרתיים שהן נפגשות אחת עם השנייה הן לא באמת רואות אחת את השנייה, כי הן צריכות להתנהג על פי קוד וכללים מסוימים. אז ליצור סיטואציה במשך חצי יום בה הן רואה אחת את השנייה באמת, זה תהליך של שחרור ואיזון. זו חוויה רב חושית מאוד גדולה. כשכיבו אישה במשך שנים והיא פוגשת את עצמה מחדש פוגשת נשים אחרות כמוה יש פה עוצמה מאוד גדולה. הקשר והחיבור בין המטפל למטופל, בין היהודי לערבי... זה עוצמתי".

לכבוד שבוע האישה, מה המסר שהיית רוצה להעביר לנשים הדרומיות?

"אחד הרגעים הכי מספקים שלי כאישה דרומית זה לייצר כאן ועכשיו הווה מאוד משמעותי שהולך לייצר עתיד טוב לכולנו. אנחנו עושים את זה בשיתוף פעולה עם המון גורמים ובעיקר נשים, ואני מזמינה את כולן להתחבר למעוף הזה, להצמיח את הכנפיים ולייצר את הווה המשמעותי המרגש שגם מייצר עתיד אחר לגמרי".

צילום: יובל צעד

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]