7 דוחות בשבוע: הרבנות הכריזה מלחמה על מסעדת "הודו הקטנה"מה קורה כשלא עומדים בתנאי הכשרות של הרבנות? בשנה האחרונה חנוך סטמקר, הבעלים של המסעדה ההודית המוכרת בבאר שבע "הודו הקטנה", נאלץ להתמודד עם קנסות רבים מצד הרבנות הראשית שטוענת לאי עמידה בתנאי הכשרות הנדרשים.

הודו הקטנה היא מסעדה הודית מוכרת מאוד בבאר שבע, בייחוד בקרב הסטודנטים המתגוררים בעיר. המסעדה ממוקמת בלב מרכז חנויות ברחוב רינגלבלום, היא הוקמה בשנת 2006 ובמהלך השנים עברה שינויים רבים בניהם החלפת המקור שמלווה אותם בבדיקת הכשרות, זאת לאחר 9 שנים בהם השתמשו בשירותי הרבנות הראשית.

לאחר 9 שנים של שקט ושלווה בנושא הכשרות החלו להתעורר בעיות, חנוך הבעלים של המסעדה רצה לקיים אירוע רב משתתפים ועל כן ביקש בודק כשרות צמוד בזמן האירוע בכדי לוודא שהדברים אכן מתנהלים כפי שצריך. במהלך בחינת העניין התפתח דין ודברים בין המשגיח לבעלים, לדבריו איים המשגיח שהוא ייקח את התעודה, דבר זה יצר מתח ותחושת ניכור כלפי המסעדה.

לאחר מקרה זה החליט חנוך שהוא לא נותן יד להתנהגות דורסנית זאת, והוא מחליט להפסיק את שירותי בדיקת הכשרות של הרבנות. לאחר הפסקה זאת לא מאחרים להגיע קנסות רבים למסעדה, עליהם מבקש חנוך להישפט, אך עד היום לא נענה. הדבר יוצר תחושה שמחפשים אותם כפי שמתאר זאת חנוך: "הם ממש מחפשים סיבות לתת קנסות".

-

לאור הדברים הללו החליט חנוך לשכור את שירותי הכשרות האלטרנטיבית "השגחה פרטית" זו דרך הנהוגה ומקובלת מאוד בירושלים שם סוגיית הכשרות מעוררת סערות רבות מדי יום. לאחר ששכר את שירותי ההשגחה הפרטית חשב חנוך שהדברים הולכים להסתדר ומכאן הדרך שקטה ולא יראו יותר דוחות מהרבנות. ייתרה מזאת הוא אף דאג לכשרות של הרב לנדאו מב"ש.

אך חנוך התבדה, לאחר מספר חודשים של שקט ולאחר שעבר בג"צ הנוגע לענייני כשרות, מגיעים לא פחות מ-7 קנסות יחד. חנוך היה מופתע, הוא כלל לא ציפה לכמות כזאת של קנסות וודאי שלא לאחר הבג"צ ובאיחור של 3 חודשים מרגע רישום הדוחות. ולמרות זאת לא התייאש חנוך והחליט לבקש שוב להישפט ולהבין מה טענות הרבנות.  

נציין כי בג"צ קבע שמסעדות אינן יכולות להשתמש במילה כשר אלא אם הכשרות הגיעה מהרבנות הראשית, אך כן יכולות להשתמש בניסוח אחר המעיד על היותם עומדים בתנאים של הכנת אוכל על פי חוקים וכללים של ההלכה. כמו כן במקרה המדובר הקנסות שקיבל חנוך מהרבות הם קנסות שניתנו באופן רטרואקטיבי על חודשים שלפני החלטת בית המשפט.

לדברי הרבנות : "לבית העסק עבר של הונאת כשרות והטעיית הציבור, ולמרות הקנסות שניתנו לו בעבר, הוא ממשיך להציג את עצמו ככשר באתר האינטרנט, ולכן ניתנו לו הדוחות הנוספים. הקנסות המופיעים בכתבה נרשמו במועד ביצוע העבירה, ונשלחו לבית העסק במועד מאוחר יותר באמצעות הדואר. האירוע הנדון יועבר לבחינת הלשכה המשפטית ברבנות, ואם יתברר כי נפלו פגמים באופן ביצוע האכיפה, הנושא יתוקן בהתאם". כך מסרו לחדשות המהדורה המרכזית.

-

לדברים אלו מגיב חנוך: " אפילו שיש במסעדה את כל התנאים של כשרות ויש משגיח עדיין המילה כשר לא מופיעה באף מקום, לא בכניסה למסעדה ולא בשום מקום שלנו. ובכל זאת אנחנו ממשיכים לקבל קנסות בטענה שאנחנו מפרסמים את עצמנו ככשרים. אין לנו יכולת להחליט מה יפורסם באתרים שהם לא שלנו, יותר מזה יש אתרים שמפורסם בהם התפריט הישן בכלל. ניסיתי לפנות למפרסמים ולבקש שיורידו את הפרסומים האלה, אך לא מכולם קיבלתי מענה לכן אני שב ומסביר שאין לי יכולת לשלוט על אחרים".

למרות כל זאת בוחר שלא להתייאש, להיפך בימים האחרונים כאשר עולים פרסומים על המקרה הוא מגלה את הצד המדהים של עם ישראל. כפי שהוא מספר : "אני כל כך רוצה להודות לציבור שבא, תמוך ומעודד. אנשים מגיעים אפילו מחוץ לעיר, מתקשרים, מסמסים, זה ממלא בכוחות וכל כך מעודד לראות את האהבה והתמיכה הזאת".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה