ביטחון בשכירות: הבנת העקרונות של ערבויות שכירות

$(function(){setImageBanner('dd1864e0-f258-43a4-b6b6-fda3115e6ce4','/dyncontent/2022/9/29/6d85e308-fcfa-410d-ae1c-105b97c61e18.jpg',15320,'מכללת השף אייטם',525,78,false,39323,'Image','');})

שוק השכירות בישראל עובר שינויים רבים במהלך השנים, ולפי נתוני הלמ"ס כ-18% ממשקי הבית במדינת ישראלים גרים בשכירות, והם אינם בעלי דירת מגורים ולא מקבלים סיוע או תמיכה ממשלתית לדיור. כאשר שוכר ומשכיר חותמים על חוזה שכירות, בעל הדירה מעוניין להגן על עצמו ולהבטיח את זכויותיו - לכן הוא דורש מהשוכר ערבויות לשכירות, ויש מספר חלופות, למשל שיק (צ'ק) ביטחון.

PEXELS

הערבות לחוזה השכירות נועדה להגן על המשכיר אם השוכר אינו עומד בהתחייבויותיו, ובמקרה של הפרת החוזה מצד השוכר. חשוב לציין כי יש מספר חלופות לביטחון בשכירות ובמקרים רבים בעל הדירה דורש מהשוכר שילוב של הבטוחות האפשריות, לכן חשוב להכיר את הסוגים השונים של ערבויות בחוזי השכירות ולהבין את ההבדלים ביניהם וכיצד החוק בישראל מתייחס לנושא זה.

סוגי ערבויות שכירות

בשוק השכירות המקומי יש ארבע חלופות עיקריות לערבויות בחוזה שכירות:

צ'ק ביטחון – צ'ק ביטחון מהווה ערובה שנועדה להגן על נושה כלשהו במצב שבו הופרה ההתחייבות על ידי החייב, ובטוחה זו נפוצה מאוד במסגרת של חוזה שכירות לדירת מגורים. אם השוכר הפר את התחייבותו או הפר את הסכם השכירות, המשכיר רשאי להפקיד את צ'ק הביטחון בבנק על מנת לממש אותו, ואם אין כיסוי מספיק בחשבון או שחלף מועד פירעון הצ'ק - ניתן לפנות להוצאה לפועל.

שטר חוב – שטר התחייבות מצד השוכר כלפי המשכיר, לרוב בחוזה שכירות מקובל לדרוש שטר חוב בגובה של מספר חודשי שכירות. במקרה של הפרת החוזה בעל הדירה רשאי לפנות להוצאה לפועל כדי לממש את שטר ההתחייבות, ובחוזה חייבים לפרט מהם התנאים למימוש השטר.

ערבים – בעל הדירה יכול לדרוש מהשוכר להחתים מספר ערבים להבטחת ההתחייבויות הכלולה בחוזה השכירות, ורבים מהמשכירים דורשים ערבים בנוסף לבטוחות אחרות בשכירות.

ערבות בנקאית – הבטוחה הטובה ביותר למשכיר, אך היא פחות טובה עבור השוכר. במקרה של הפרת החוזה בעל הדירה יכול לממש את הערבות הבנקאית באופן מיידי וללא התראה והודעה מוקדמת, ללא צורך להוכיח לבנק כי נגרם לו נזק. בטוחה זו מחייבת את השוכר בעמלה ועליו להקצות סכום כסף גבוה לטובת הערבות הבנקאית.

הגורמים המשפיעים על סכום הערבות

חוק השכירות והשאילה בשילוב חוק הערבות מגבילים את סכום הערבות שניתן לדרוש במסגרת חוזה שכירות למגורים. באופן כללי, המשכיר רשאי לבקש מהשוכר סכום מצטבר של הערובות לפי הנמוך מבין שתי החלופות הבאות:

  • סכום של דמי שכירות עבור שליש מתקופת השכירות שנקבעה בחוזה.
  • סכום של דמי שכירות לשלושה חודשים.

בדרך כלל מקובל לדרוש מהשוכר ערבות בסכום של 4-3 חודשים, אך באזורי הביקוש יש משכירים שדורשים סכום ערבות גבוה יותר, עד 8 חודשים.

התהליך של גביית ערבות שכירות

במקרה של הפרת החוזה ואי עמידה בהתחייבויות של השוכר, המשכיר יכול לממש את הערבות. המשכיר יכול לממש בקלות ערבות בנקאית באמצעות הוראה לבנק, גם ללא הוכחת נזק. במקרה של צ'ק ביטחון עליו להפקיד את הצ'ק בבנק ואם אין כיסוי עליו לפנות להוצל"פ. במקרה של שטר חוב יש לפנות להוצל"פ וההליך מורכב יחסית.

התייחסות לחוק הישראלי בנושא ערבויות שכירות

החוק הישראלי קובע מגבלות על סכום הבטוחות שניתן לדרוש מהשוכר, בדרך כלל עד 3 חודשים דמי שכירות. החוקים הנוגעים לכך הינם חוק השכירות והשאילה (מכונה גם חוק השכירות ההוגנת), חוק הערבות ופקודת השטרות.

למידע מקצועי נוסף בנושא בטוחות בחוזה שכירות ולטיפים מעולים בנושא זה - אנא בקרו באתר https://blog.wecheck.co.il/

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה