מכרז "מחיר למשתכן" בבאר שבע נדחה בפעם הרביעית השנהבשנה האחרונה הוכרז כבר מספר פעמים על מכרז לבניית 1104 יחידות דיור בבאר שבע. אך עקב היעדר תב"ע (תכנית בניין עיר) מאושרת, לא ניתן עדיין להציע הצעות למכרז. עיריית באר שבע בתגובה: "המכרז יסגר לקראת אמצע אוגוסט, לאחר שתואם לסוף חודש יולי מפגש מציעים גדול". האם גם אתם זכאים לדירה במחיר למשתכן בעלות מוזלת? התשובה בפנים.

משרדי הבינוי והאוצר יחד עם רשות מקרקעי ישראל חתמו בשנה החולפת על הסכם גג עם עיריית באר שבע כי ייבנו בעיר 20 אלף יחידות דיור חדשות תוך 5 שנים. בתמורה לכך תקבל העירייה 1.5 מיליארד שקל למימון תשתיות, מבני ציבור, מוסדות חינוך ואזורי מסחר בעיר. זאת מתוך מטרה לספק מענה לצורכי התושבים החדשים והוותיקים.

כחלק מהתכנית רחבת ההיקף, בנובמבר 2015 הוכרז כי מתוכננות להיבנות 1104 יחידות דיור חדשות בבאר שבע, אך מאז עיכובים רבים מנעו את פתיחת המכרז, ביניהם היעדר תב"ע (תכנית בניין עיר מאושרת) ואי הכנה של חוברות המכרז.

בשנה האחרונה הוכרז כבר מספר פעמים על מכרז לבניית 1104 יחידות דיור בבאר שבע. אך עקב היעדר תב"ע (תכנית בניין עיר) מאושרת, לא ניתן עדיין להציע הצעות למכרז. עיריית באר שבע בתגובה: "המכרז יסגר לקראת אמצע אוגוסט, לאחר שתואם לסוף חודש יולי מפגש מציעים גדול". האם גם אתם זכאים לדירה במחיר למשתכן בעלות מוזלת? התשובה בפנים.

חוברת המכרזים כוללת מידע מפורט על אודות התוכנית, ובהתאם לכתוב בה היזמים מגישים את הצעותיהם. אף שאין תאריך המחייב את פרסום חוברת המכרז, בשנים האחרונות משך הזמן הממוצע ממועד פרסום המכרז ועד מועד פרסום החוברת נע בין חודש לחודשיים. מי שאחראי על פרסום חוברת המכרז בפרוייקט הנוכחי הוא משרד השיכון והבינוי.

בפעם האחרונה שנדחה המכרז טען משרד השיכון כי "עד לפני פסח תופקד תוכנית לשינוי תב"ע בוועדה המקומית בבאר שבע" אך המכרז עדיין לא נפתח ונדחה זו הפעם הרביעית. סביר גם להניח  כי זו לא תהיה הפעם האחרונה שהמכרז נדחה מאחר שהקבלים המתכוונים לגשת אליו ידרשו לזמן נוסף כדי להתכונן אליו בהתאם לאישורי הוועדה.  

על פי גורמים במשרד הבינוי והשיכון, עיריית באר שבע ביקשה לבצע שיפורים במכרז במטרה להגדיל את כמות יחידות הדיור במתחם על ידי ציפוף האוכלוסייה והתאמת התוכנית לצרכיה של באר שבע העתידית. הגורמים המקצועיים במשרד הבינוי והשיכון טענו כי יש להיענות לבקשתה של עיריית באר שבע משום שזו התחייבה להגדיל את סך יחידות הדיור בלמעלה מ־300 יחידות דיור נוספות, שבנייתן מהווה תוספת משמעותית המסייעת לפתרון משבר הדיור במדינה.

כמו כן, הוחלט במשרד הבינוי והשיכון ש־200 יחידות דיור יימכרו בשוק החופשי ולא במסגרת מחיר למשתכן. אחת הסיבות המרכזיות לכך נובעת מקושי של קבלנים שעובדים באזור הדרום להגיע אחוזי רווח דומים למכרזים דומים באזורים שונים בארץ לאור הקושי במציאת עובדים בענף הבנייה.

יואב גלנט שר השיכון מתוך ויקימדיה

שר השיכון והבינוי יואב גלנט, ציין בעבר כי מחיר למשתכן הינה אבן דרך חשובה לפתירת משבר הדיור: "אנו עושים פעולה פשוטה - אנו מוזילים את הקרקע למשתמש הסופי ב-200-100 אלף שקל. כל זוג צעיר שיבקש לרכוש דירה ירוויח - נוציא את הקרקע לקבלנים עם מחיר ידוע, נתמוך באזרחים ונקיים תחרות בין השחקנים על מי נותן מטר במחיר הטוב ביותר - ותהיה לכך השפעה על השוק. נראה התייצבות במחירים ולאחר מכן גלישה של המחירים - גרף של 8-7 שנות עלייה מתמדת עומד להתרסן וגם להיבלם". 

למרות השאיפות הגבוהות, מצד גורמים בענף הבנייה המצב אינו מבשר טובות. גורמים בענף הבנייה מספרים כי הבנייה באזור הדרום נמשכת זמן ארוך יותר או יקרה יותר לאור המרחק הרב שנאלצים לעשות עובדי בניין פלסטינים מהמחסומים לאתר הבנייה וחזרה. אותם עובדים צריכים גם לחזור עד שעה מסוימת לתחום הגדה, מה שגורם לבזבוז זמן יקר, ומעכב את ביצוע העבודה.

לראשונה בישראל, המדינה מתכוונת להקים מנהלת שתנהל ותפקח אחר התקדמות העירייה בהוצאת היתרי הבנייה. הסיבה לכך היא הניסיון אשר נצבר בפרויקטים שונים בערים אחרות. כך, תוכל המנהלת להגדיל באופן משמעותי את קצב היתרי הבנייה. הצפי הוא כי בבאר שבע, מספר היתרי הבנייה יעמוד על כ-1000 יחידות דיור בשנה, הקצב צפוי לצמוח פי שלושה.

עם כניסתו של שר האוצר משה כחלון לתפקיד, ריכז השר תחתיו את כל סמכויות הדיור. בנוסף, שינה כחלון את שיטת המכרזים אשר הייתה נהוגה בעבר לשיווק קרקעות מדינה במתכונת של מחיר למשתכן. לפי מתכונת זו, היזמים מציעים את המחיר הנמוך ביותר למ"ר דירה בהתאם למפרט טכני אשר נקבע מראש ע"י משרד השיכון.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה כי "המכרז שפורסם ייסגר לקראת אמצע אוגוסט, לאחר שתואם לסוף חודש יולי מפגש מציעים גדול. חשוב לציין שלכל אורך הדרך פעלה העירייה יחד עם משרד השיכון לשפר התוכנית ואת תנאי המכרז, לטובת תושבי העיר, השכונה והצלחת הפרויקט בכלל."

שר האוצר משה כחלון מתוך ויקיפדיה

מהו פרוייקט "מחיר למשתכן" ?

מחיר למשתכן הוא פרויקט הדגל של הממשלה הנוכחית בניסיון לבלום את עליית מחירי הדיור בישראל. מחיר למשתכן אמנם קיים מזה שנים רבות אך הוצע לאוכלוסיות מסויימות שיכלוו לעמוד בקריטריונים המחמירים של משרד השיכון והבינוי. יאיר לפיד כשר אוצר ניסה לדחוף את חוק מע"מ 0 לבלימת מחירי הדיור, אך זה לא צלח, ומשרד השיכון החליטו לפתח תכניות מסודרות למיזם "מחיר למשתכן" שיצליחו לפתור את משבר הדיור".

מחיר למשתכן מבוסס על עיקרון פשוט מאוד. כל אדם אשר לא היה ברשותו דירה במהלך 6 השנים שחלפו ועומד בתנאי הסף יהיה זכאי לקנות דירה במחיר מוזל שיכול להגיע עד לכדי 20% ממחיר דירה רגילה באותה אזור. במידה ואתם קונים דירה בערי הפריפריה אתם נהנים ממענק נוסף של משרד השיכון והבינוי על סכומים של 50,000-100,000 ש"ח שמוזילים את עלות הדירה הסופית, סכומי עתק משמעותיים לאור יוקר המחיה בישראל.

האם גם אתם זכאים להנחות בתכנית "מחיר למשתכן"?

אם בעבר הזכאות נקבעה אל בסיס שנות נישואין, מספר ילדים, תנאים כלכליים שונים, הרי שהיום תנאי הסף לזכאות למחיר למשתכן הפכו לברורים יותר.

 תנופת הבנייה בבאר שבע נמשכת

כיום, הזכאות למחיר למשתכן מוענק לזוגות נשואים או ידועים בציבור גם ללא ילדים, כולל משפחות חד הוריות עם ילד אחד לפחות, וכולל גרושים שמכרו את חלקם בדירה בתהליך הגירושין. כמו כן, גם רווקים מגיל 35 ומעלה, ונכים בני 21 ומעלה בעלי שיעור נכות של 75% זכאים למחיר למשתכן. כל זאת בתנאי שבששת השנים החולפות לא החזיקו בדירה בבעלות חלקית או מלאה, דירה המושכרת בדמי מפתח או כל זכות בנחלה במשק חקלאי וכו'.

משרד הבינוי והשיכון השיק מערכת המאפשרת הוצאת אישור זכאות לתוכנית מחיר למשתכן באינטרנט, במטרה להקל על תהליך ההשתתפות בתוכנית, ללא צורך להגיע לסניפים, או להתעסק עם ניירת מסובכת. באמצעות השירות החדש יהיה ניתן להוציא תעודת זכאות מחיר למשתכן בקלות. מי שאינו יכול או אינו מעוניין להשתמש בשירות המקוון יוכל עדיין לפנות לאחת משלושת החברות המנפיקות את האישורים (מ.ג.ע.ר מילגם ועמידר) ולהיעזר בשירותם.

לבדיקת זכאותכם לתעודת זכאות "מחיר למשתכן" לחצו כאן.

אמנם המכרז להקמת אלפי יחידות דיור חדשות בבאר שבע נדחה לעת עתה, אך ברגע שיאושר יהיה זה עתיד חדש ומבשר טובות עבור העיר באר שבע שמתפתחת בצעדי ענק, ותאכלס בעתיד הקרוב עוד אלפי תושבים חדשים, שיזכו גם הם לגור סוף סוף בדירה משלהם באחת הערים המתקדמות בישראל. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('467a3893-8adc-4587-b7b8-8bfe3d542f9b','/dyncontent/2021/11/22/0b8b1767-b862-40eb-a4e9-65378ace5c0b.gif',13779,'',525,78,false,33757);})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה