כך תשרה עלינו שכינה: 10 עובדות על מידת הטהרהמה יעשה אדם שמתקשה לעבוד את ה'? ה'פלא יועץ' בעצה מיוחדת: הקפד על טהרת גופך ובגדיך, והנפש תיטהר מעצמה ותשאף לעשות את רצון בוראה בשלמות. הובא מאתר הידברות/נעמה גרין

1. טהרת הגוף וטהרת הנפש: ה'פלא יועץ' מבאר כי "מאחר שטהרת הגוף גורם טהרת הנפש, הנה כי כן ראוי להיזהר מאוד בטהרת הגוף, אולי יוכל להתחזק בתורה ויראה ואהבה ושמחה ועבודה שלמה".

2. עצה מיוחדת לטהרה: ה'פלא יועץ' מתייחס לקשייהם של בני האדם לעבוד את ה' כראוי. בערך 'טהרה' הוא כותב: "ומה עשה האיש הישראלי אשר ליבו אינו מסור בידו ואינו יכול לעשות רצון אביו שבשמים". במצב כזה, על האדם להקפיד כי בגדיו וגופו יהיו נקיים, "ועל ידי טהרת הגוף יגיע לטהרת הנפש". עצה מיוחדת וקלה ליישום. עוד מבאר ה'פלא יועץ' כי ראוי שהגדולים יקפידו על כך שגופם של הקטנים יהיה נקי, כדי שנשמתם של הקטנים תהיה זכה וטהורה ויגדלו בטהרה.

3. טהרת הגוף: כדי לזכות לטהרת הנפש יש להקפיד קודם כל על טהרת הגוף, הבגדים ומקום התפילה. על מנת לטהר את הגוף, יש להקפיד על נטילת ידיים בקומו משנתו, וכן ליטול ידיים לפני כל לימוד וכל תפילה. כמו כן, יש להיזהר מלגעת באיברי הגוף בשעת הלימוד והתפילה.

4. טהרת המלבושים: ה'פלא יעוץ': "צריך להיזהר בטהרת המלבושים, שלא יהא בהם לכלוך וטינוף צואה, או מי רגליים, ובזה צריך להזהיר גדולים על הקטנים, שיקנחו אותם יפה, כדי שחפץ ה' בידם יצליח ויזכו לכתרה של תורה".

5. טהרת המקום: ה'פלא יועץ' ממשיך ומבאר כי יש להיזהר מאוד בטהרת המקום בו הוא מתפלל, לומד או מברך "שיהא נקי מכל צואה ומי רגליים". עוד מציין ה'פלא יועץ' כי "ביותר צריך להיזהר במקום שיש תינוקות קטנים, יעמוד על המשמר ויבדוק יפה ויפה".

6. תפילה על הטהרה: בקשה מיוחדת על הטהרה מובאת בנוסח ברכת 'מעין שלוש': "ונברכך עליה בקדושה ובטהרה". מסופר על גדולי ישראל שהקפידו לאכול בכל יום מאכלים שברכתם האחרונה היא 'מעין שלוש', כדי שיזכו לבקש מהבורא שיזכה אותם בקדושה ובטהרה.

7. כך תשרה עלינו השכינה: בזוהר הקדוש מובא כי "כדי שתשרה שכינה עליו, הוא צריך להיזהר בטיהור עצמו וטיהור משכנו". ה'פלא יועץ' מבאר כי "הבא להיטהר בטהרת גופו ומלבושיו, מסייעים אותו מן השמים להבין ולהשכיל בתורה ולעבוד עבודתו עבודה שלמה, וליראה ולאהבה את ה' הנכבד והנורא יראת ה' טהורה".

8. על ידי נטילת ידיים מיטהר האדם ומתקן תיקונים עליונים: בספר 'תולדות אהרן', מבאר הרה"ק רבי אהרן מזיטומיר זי"ע, כי על ידי נטילת הידיים לפני הסעודה יוכל האדם לזכות לתקן תיקונים גדולים בעולמות העליונים, גם מבלי שידע את הכוונות, הייחודים והצירופים שצריך לכוון בזמן קיום המצוות.

כה דבריו: "וכן אלו שעות שצריך לאכול אע"פ שאין אנו יודעים כוונות וסודות האכילה, אעפ"כ כשאנו מברכים הברכות כתיקונם, היינו על נטילת ידיים והמוציא וברכת המזון, בזה מקיים אותן הצרופים של שעת אכילה". כלומר, אדם המקפיד על טהרת ידיו קודם האכילה על ידי נטילה כדין, ומברך בכוונה את הברכות, הרי הוא זוכה בכך שכל אכילתו נחשבת לרצון ה'. האוכל נחשב בכך למזבח, והמאכלים שהוא אוכל - כקרבן אשה לה'.

9. על ידי טבילה במקווה הטובל כאילו נולד מחדש: הרובד הפנימי הטמון בטבילה במקווה הוא הדמיון ללידה. כמו שתינוק קודם הלידה מוקף במים, כך הטובל – מקיף את עצמו במים ראשוניים, ויציאתו מהמקווה דומה ללידתו מחדש, בלי שום טומאה.

10. עצה לטהרה: התבוננות לפני כל מעשה. בעל ה'מסילת ישרים' מבאר כיצד יזכה האדם לקנות את מידת הטהרה. כה דבריו: "ומן המעשים המדריכים את האדם לבוא לידי מדה זו, הוא ההזמנה לדברי העבודה והמצוות, והיינו, שלא ייכנס בקיום המצווה בפתע פתאום שאין דעתו עדיין מיושבת עליו, אלא יזמין עצמו לדבר ויכין לבו במתון עד שייכנס בהתבוננות ואז יתבונן מה הוא הולך לעשות ולפני מי הוא הולך לעשות". מסכם בעל ה'מסילת ישרים' באמרו: "בהיכנסו בעיון הזה, קל הוא שישליך מעליו הפניות החיצוניות ויקבע בלבו הכוונה האמתית והראויה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה