השופט הורה לשחרר את מתכנני הפיגוע- ומיד עצר אותם שוב

$(function(){setImageBanner('cca8cdf4-c2ad-4fe2-ae1a-75aae76cc10d','/dyncontent/2022/9/29/6d85e308-fcfa-410d-ae1c-105b97c61e18.jpg',15320,'מכללת השף אייטם',525,78,false,32653,'Image','');})

לאחר שכתב האישום הוגש באיחור, הורה השופט להסיר את האזיקים ולשחרר את העצורים בחשד לתכנון פיגוע טרור נגד חיילי צה"ל, כששניים מהם עבדו בסופר "קינגסטור" בבאר שבע. אחד מהם, סגן מנהל הסניף תושב באר שבע. לבסוף, נערך דיון נוסף בעניינם והם נעצרו בשנית למשך שבועיים.

פיגוע טרור גדול נמנע בזכות פעילותם של המחוז הדרומי של משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי (שב"כ). משטרת ישראל והשב"כ חשפו ועצרו בסוף נובמבר חוליית טרור אשר אנשיה תכננו לבצע פיגוע כנגד חיילי צה"ל בשטחי הנגב.

במסגרת ההכנות לביצוע הפיגוע השניים ערכו סיור מקדים לאיסוף מידע. כוחות הביטחון אף תפסו רובה קרל גוסטב וכן כמות גדולה של מערכות להפעלה מרחוק של מטענים. השניים תכננו להשיג רכב שהורד מהכביש לצורך ביצוע הפיגוע - והתכוונו לשרוף אותו. אנשי החוליה הם אזרחים ישראלים. שניים מהם- מוחמד מצרי בן 37, תושב באר שבע, ועבדאללה אבו עיאש, בן 26 מכסיפה, נעצרו בידי השב"כ.

מצרי עבד כסגן מנהל ב"קינגסטור". בתמונה ביחד עם השייח' ראאד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. צילום: דוברות השב"כ

שני חברי החולייה עבדו עד לא מזמן בסופר קינג סטור בבאר שבע, בו מבקרים יהודים רבים מדי יום. בחקירת הפרשה בשב"כ ובמשטרה עלה כי המוח מאחורי הפיגוע הוא לא עובד פשוט, אלא סגן מנהל הסניף סופר "קינגסטור" שגייס לשם מטרתו את עבו עיאש. בעלי החנויות בסופר סיפרו כי הם מופתעים מאוד מהחשדות וכי התנהגותם של השניים לא הייתה חריגה.

מצרי הבאר שבעי יזם את הפיגוע כנקמה על הוצאתה מחוץ לחוק של "התנועה האסלאמית - הפלג הצפוני" ויחד עם אבו-עיאש לבצע את הפיגוע כנגד חיילי צה"ל בשלושה אתרים אפשריים (בדימונה, בערד ובשערי בסיס חיל האוויר נבטים).

בעברו של מחמד מצרי, עבירות ביטחוניות קשות. בשנת 2013 הוא השתחרר מהכלא, לאחר שריצה עונש מאסר ממושך של 12 שנים, בגין מעורבותו בתכנון פיגוע מטעם ארגון הטרור שהדאא אלקצא, באולם אירועים בהרצליה. במהלך תקופת כלאו הוא רקם קשרים עם מחבלים מחמאס, מרצועת-עזה ומיו"ש, ביניהם גם בכיר חמאס יחיא סנואר.

בשנים שלאחר שחרורו, נמנה מצרי על "הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל" ונטל חלק בפעילותו. אזרח ישראלי שלישי שהיה מעורב בתכנון הפיגוע, הוא תושב קלנסווה. גם הוא מועסק ברשת "קינג סטור משהדאוי" ומשמש סגן מנהל סניף הרשת בקלנסווה.

בנוסף למחמד מצרי ועבדאללה אבו עיאש נעצרו לחקירה שלושה אזרחים בדואים תושבי הנגב, בחשד שהיו מעורבים יחד עימם בסחר באמצעי לחימה. חקירות הפרשה נמשכות וצפויים מעצרים נוספים.

החשודים שנעצרו (צילום: דוברות שב"כ)

כתב האישום הגיע באיחור, השופט הורה להסיר את האזיקים

אתמול (חמישי) הוגשו כתבי אישום חמורים נגד מצרי ועבו עיאש, בחשד לתכנון מתקפת הטרור. נגד מצרי נכתב בכתב האישום "גמלה בליבו ההחלטה לבצע פיגוע טרור נגד חיילי צה"ל". מצרי "העריך כי תחנת אוטובוס או בסיס צבאי יהוו יעד מתאים להרג חיילים בפיגוע ותכנן לבצע פיגוע באמצעות ירי על החיילים, דריסה או דקירה".

החשודים הגיעו אזוקים לבית המשפט, אך בשל העובדה שכתבי האישום הוגשו באיחור של שעה, הורה שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע אלון אינפלד, להסיר מידיהם את האזיקים ולשחררם, למרות החשדות החמורות שמיוחסות להם.

"איני מוכן לתת למדינה ליהנות מפרי מעשיה האסורים בכך שהאריכה את המעצר באופן לא חוקי על דעת עצמה. המשיבים כעת ישוחררו, יקפצו מעל הגדר וישבו בתוך הקהל לצורך המשך הדיון", כתב השופט אינפלד. "דווח לי מראש שיש כוונה להגיש כתב אישום בתיק ביטחוני שהמעצר שלו מסתיים בשעה 13:00. להפתעתי, התקרבה השעה וטרם הוגשה בקשה".

נציג השב"ס ניסה לשכנע את השופט שהם אחראים על הטעות ועל החשודים, אך השופט אינפלד לא השתכנע והורה תחילה לשחררם מהאזיקים ולהושיבם בקהל, עד שבהמשך הדיון נעצרו מחדש.

הנשק שנתפס אצל החשודים. צילום: תקשורת שב"כ עורך דין זיאד אבו גאנם, המייצג את המוח מאחורי חוליית הטרור, סגן מנהל הסניף "קינגסטור" מוחמד מסרי טען לאחר הדיון כי "מדובר בכתב אישום מאוד רזה שאין בו כלום מדובר בחשד לעברה שהייתה לפני שנה. הנאשם מכחיש את הדברים כפי שהובעו בכתב האישום והמרחק בין כתב האישום לבין ההודעה שהוציאה המשטרה לתקשורת מאוד רחוק ואפילו לא דומה".

מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) נמסר בתגובה להחלטה: "מדובר בתיק ביטחוני, אשר הצריך אישור העמדה לדין שהתקבל סמוך למועד הגשת כתב האישום. מיד עם קבלת האישור, הגישה הפרקליטות לבית המשפט כתב אישום יחד עם בקשת המעצר, אשר התקבלה על ידי השופט אינפלד במלואה והנאשמים נעצרו במקום עד החלטה אחרת".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "מבדיקה שערכתי עולה כי לשופט לא הייתה טענה לאנשי שב"ס וכי התקלה שאירעה לא הייתה בתחום אחריותם".

מרשת קינגסטור נמסר : "אם ריצו עונש מאסר כזה או אחר, הם סיימו לרצות את העונש והם חופשיים ומשוחררים - מתוך תקווה שהם למדו את הלקח. לחברה אין קשר לפעילות, אם נעשתה, של אותם עובדים".

בנוסף למצרי ואבו עיאש, נעצרו לחקירה עוד שלושה אזרחים ישראלים תושבי הנגב בחשד שהיו מעורבים בסחר באמצעי לחימה. מהשב"כ נמסר כי חקירת הפרשה עדיין נמשכת וכי אף צפויים במסגרתה מעצרים נוספים.


באר שבע ניצלה בחודשים האחרונים מפיגועי טרור רצחניים בזכות פעילותם של השב"כ ומשטרת ישראל. בחודש אוקטובר השנה הותר לפרסום כי נעצרו ארבעה ערבים תושבי הנגב ותושבי עזה, לאחר שתכננו פיגוע באולם האירועים "נרניה" בבאר שבע ובכוונה לחטוף חייל לצורך מיקוח. התכנון היה ליידות רימונים, להטמין מטעני חבלה, ולהשתמש בנשק שיוסתר בפחים כדי לבצע את הפיגוע הרצחני ולאחר מכן להימלט מהאולם.

אחד מהמתכננים בשם אבו טהא, שהה בישראל באופן בלתי חוקי והועסק באולם האירועים במשך תקופה ארוכה, תוך שהוא מסתיר את זהותו האמיתית וזומם בסתר יחד עם שותפיו פיגוע רצחני. מחקירת שב"כ וימ"ר נגב עלה כי לתכנון הפיגוע אחראי ארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה, ותכנוניו המוקדמים כללו איסוף מודיעין, בין היתר בסיוע של חלק מהעצורים שעבדו באולם האירועים. הפרשה זעזעה את תושבי העיר, תוך שהיא שבה ומדגישה את הסיכון הנשקף מהתבססותם בישראל של פלסטינים השוהים בה באופן בלתי חוקי.

נראה כי על אף המציאות הבטחונית "השקטה" בדרום, ארגוני הטרור ופעיליהם ממשיכים לנסות ולפגוע בחיילי צה"ל ובאזרחים ישראלים. האירועים הללו שהותרו לפרסום, הם רק דוגמא קטנה לפעילות הרבה והמסתורית של כוחות הביטחון, שעובדים ימים כלילות כדי לסכל פיגועי טרור ולשמור על ביטחונם של תושבי הדרום ומדינת ישראל כולה.אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה