אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון הזמינה את להקת "דאם" הערבית להופעה בבית הסטודנט ביום שני הקרוב בשעה 6 בערב. הלהקה פופולארית מאוד במגזר הערבי אבל סטודנטים רבים מתרעמים על כך שהכסף שהם משלמים לאגודה הולך למימון להקת היפ-הופ המעבירה מסרים נגד המדינה, אותם ניתן להגדיר כבעייתיים במקרה הטוב, ומסיתים במקרה הרע. הלהקה תומכת בתנועת החרם נגד ישראל BDS ודעות אחרות שהשמיעה בעברה המצדיקות טרור.

להקת דאם. צילום: ויקיפדיה

חשוב להבהיר שהלהקה נוהגת לשיר על נושאים חברתיים נוספים ואף משמיעה ביקורת פנימית נגד החברה הערבית. היא נבחרה להופיע באוניברסיטה לבקשת הסטודנטים הערבים בסקר שערכה אגודת הסטודנטים, באירוע תרבות הנערך מדי שנה בשפה הערבית, והכיבוד המוגש בו לא כולל אלכוהול. אחד מחברי הלהקה- תאמר נאפר, כבר התארח באוניברסיטה לפני שנתיים כשהוקרן בקולנוע נגטיב הסרט בכיכובו "ג'נקשן 48".

להקת "דאם" היא להקת היפ הופ נושכת ובועטת בעלת סממנים לאומנים פלסטינים, היא נוסדה בסוף שנות ה-90, את הפריצה הגדולה שלה השיגה בשנת 2001, בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, כששחררה את השיר "מין ארהאבי?" ("מי הטרוריסט"). בשיר מאשימה הלהקה את מדינת ישראל בטרור נגד הפלסטינים ומשווה אותה לשלטון הנאצי.

באגודה מבהירים כי בדקו את תוכן המופע ווידאו כי אינו מכיל שום תוכן מסית. סטודנטים רבים כבר הקימו מחאה על מנת להביא לביטול המופע, וצברו מאות תומכים תוך כמה שעות. "לא הגיוני שהאגודה שאני משלמת לה דמי חברות תביא בעזרת הכסף שלי להקה המעודדת אלימות וחותרת תחת המדינה" אומרת סטודנטית יהודיה בת 25 הלומדת פוליטיקה וממשל.

לא פחות מהמסרים האנטי ישראלים שהעבירה "דאם" בשיריה, מתסכלת את המוחים העובדה כי הלהקה תומכת בגאווה גדולה בתנועת ה- BDS הקוראת להחרים את ישראל, אך לא נמנעת לקבל כסף ממוסד ציבורי המתוקצב על ידי המדינה, במקום נגיד, להגביל את עצמה לאירועים פרטיים או להופיע בהתנדבות. הסיסמה של המוחים היא "קראת להחרים אותנו? אז אל תבוא!", כרגע ההופעה מתוכננת להתקיים כרגיל והאגודה עומדת בלחצים. נעקוב אחר ההתפתחויות.

פסטיבל פתיחת שנה. צילום אגודת הסטודנטים, אוניברסיטת בן גוריון

יוסי ג’יבלי יו״ר צעירי הליכוד ב״ש, אמר בתגובה למופע כי "מצער לראות איך פעם אחר פעם הגדרות שמקיפות את אוניברסיטת בן גוריון גבוהות יותר משנראה לנו, רק סטודנטים מנותקים והזויים בגיבוי של מרצים מהשמאל הקיצוני יכולים להביא להופעה של להקה שקוראת לחרם על ישראל. מדובר תמיד באותה קבוצת סטודנטים הזויה שנתמכת על ידי הקרן החדשה לישראל, אותה קבוצה שמביאה לעיר את שוברים שתיקה ובצלם תוך ניצול כספי הציבור במבנה עירוני.

אנחנו תושבי באר שבע נמשיך כתמיד לעמוד מאחורי מדינת ישראל ונמשיך להתנגד לאותם הזויים שבאים כאורחים לעיר שלנו ומטנפים אותה באנטי ציונות".

אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בן גוריון מסרה בתגובה: "קיימנו בירור מקיף לגבי תכני המופע על מנת לוודא כי אינו מכיל תוכן פוגעני או מסית. בבירור עלה נושא השיר המדובר "מין ארהאבי", אך הבחנו כי השיר פורסם לפני 17 שנה והלהקה אינה מופיעה איתו למעלה מ-10 שנים. כל שאר התכנים עליהם מדברת הלהקה ביצירותיה עוסקים בסוגיות בוערות בחברה הישראלית: מצוקות חברתיות, המצב הסוציו-אקונומי במגזר הערבי וכן באלימות נגד נשים. למותר לציין כי הלהקה הופיעה במוסדות אקדמיים רבים בכל רחבי הארץ ביניהם גם אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת חיפה.   

כאמור, תוכן האירוע שיתקיים ביום שני נבדק ואושר ע"י האגודה והאוניברסיטה. בנוסף, כחלק מרצוננו ליצור שקיפות, בימים הקרובים נפרסם את כל השירים שיעלו במופע בשפה העברית.

ביטול ההופעה עלול להוות פגיעה בזכויותיהם של סטודנטים רבים כחלק מהיותם חברי וחברות אגודה. מעבר לכך, אנו באגודה רואים בחופש הביטוי והיצירה ערך חשוב ביותר, וסבורים כי אמנות היא כלי מרכזי להעלאת בעיות ועוולות חברתיות למודעות הציבורית- בעיקר בקרבנו, בני ובנות הדור הצעיר. אנו מזמינים אתכם להגיע לאירוע, ליהנות מהמופע וכמובן לנהל שיח ודיאלוג על הנושאים שעליהם הוא מדבר".