ברביעי הקרוב: זוכרים את 16 הרוגי פיגוע הטרור בבאר שבע ב-2004, זהו סיפורם

$(function(){setImageBanner('6047d4f5-4407-4f25-b797-edb43097b4fc','/dyncontent/2024/3/21/f5c6fbf4-2749-4549-8c62-2139dbde48d2.jpg',17667,'עע יעדים 0324 אייטם',525,78,false,32653,'Image','');})

עיריית באר שבע תציין ביום רביעי הקרוב בטקס אזכרה ממלכתי, את רציחתם של 16 קורבנות הפיגוע שהתרחש ב-2004

לפני 18 שנים, ב-31 לאוגוסט 2004, ביום האחרון של החופש הגדול, הרעידו את שדרות רגר בבאר שבע שני פיצוצים מחרידים. מחבלי חמאס עלו על אוטובוסים בקו 12 וקו 6 והפעילו שתי חגורות נפץ בעזרתן רצחו 16 ישראלים והביאו לפציעתם של כ-100 נוספים, ביניהם ילדים רבים.

בפיגוע נרצחו 16 ישראלים רובם תושבי באר שבע, תושבים שהותירו אחריהם משפחות וחברים, שכנים ועמיתים לעבודה. בזמן שרובנו המשכנו בחיינו הם עדיין זוכרים את יקיריהם שאבדו באותו יום בפיגוע האוטובוסים הכפול, וכל שנה ב-31 לאוגוסט, הם נזכרים שוב במה שקרה ליקיריהם באותו יום נורא.

ביום רביעי הקרוב, תציין העירייה בטקס אזכרה ממלכתי את הירצחם של הקורבנות. בעבר, הבאנו בפניכם את סיפורם של כמה מהם (קארין מלכה ז"ל ואליהו אוזן ז"ל) וכעת זהו זמן להיזכר ולא לשכוח:

קרדיט - עיריית באר שבע

צעיר ההרוגים – אביאל אטאש בן ה-3

באותו פיגוע נורא נהרגו 16 איש, הצעיר שבהם היה אביאל אטאש בן ה-3, בנם היחיד של ישראל ורחל, שנולד לאחר טיפולי הפרייה ממושכים. רחל גם היא נפצעה קשה בפיגוע התופת. בהיוודע על מותו של אביאל סבתו התמוטטה ונזקקה לטיפול רפואי. "הילד היה כל החיים שלהם" סיפרו השכנים. המשפחה ידעה מספר טרגדיות קשות לאחר ששכלו שלושה בנות בנסיבות טרגיות. אביאל היה אמור להיות היום בן 21 ולתכנן את חייו קדימה, אך אלו נקטעו בטרם עת.

טטיאנה קורוטצ'נקו, בת 49 במותה

נהרגה בפיגוע כשהייתה בדרכה הביתה מהעבודה. היא הותירה אחריה את הבעל ולרי, ושני ילדים, סרגיי בן 26 ואירנה, שהייתה אז בת 13 ואיבדה את אמה יום לפני תחילת הלימודים. באוקראינה הייתה אירנה מורה לכימיה וביולוגיה בתיכון ובישראל עבדה בסוכנות היהודית וסייעה לעולים.

עמד להינשא לחברתו – ונהרג בפיגוע

עמנואל יוספוב ז"ל, בן 29 מבאר שבע נהרג בפיגוע בקו 12. יוספוב, הבכור מ-5 אחים סיים תואר שני בביו-טכנולוגיה ועמד להינשא לחברתו. הכל נגמר ברגע אחד. אחותו מירי מיררה בבכי "הוא אהב את כולם ולא שנא אף אחד, גם לא את הערבים שרצחו אותו".

עמנואל יוסף יוסיפוב ז"ל. קרדיט - צילום פרטי

בעלה רצה לצאת לקניות, אבל היא התעקשה

טקלה טירואיינט ז"ל בת ה-33 נהרגה בפיגוע כשחזרה מקניות בשוק העירוני. טקלה הייתה אם לשישה ילדים, בהם תינוקת בת שנה. המשפחה התגוררו במרכז קליטה ועמדו לעבור לדירה שהצליחו לרכוש באזור המרכז.

יצאה לשוק ולא חזרה, טקלה טירואיינט ז"ל. קרדיט - צילום פרטי

רוזיטה נהרגה, בעלה נפצע קשה בפיגוע

על קו 12 עלו באותו יום נורא בני הזוג רוזיטה ויוסף ליימן ז"ל לאחר שעשו קניות בשוק. יוסף ז"ל נפצע קשה בפיגוע אך רוזיטה ז"ל בת ה-45 לא שרדה. רוזיטה ז"ל הותירה אחריה שני ילדים, ילנה בת ה-21, ואלכס בן 20. באוקראינה עבדה כוטרינרית ובישראל טיפלה בקשישים.

ילנה, בתה בת ה-21, הסיעה את בני-הזוג לקניות, וזו הייתה הפעם האחרונה בה ראתה את אמה."הדבר הראשון שקופץ לי לראש כשאני חושבת על אמא זה טוב הלב שלה, הנדיבות, העזרה לאחרים", סיפרה הבת השכולה. "גם המטפלת שלה בכתה בלי הפסקה, כמה שאהבה אותה. גם אני אהבתי אותה מאוד. אני איבדתי את אמא ואת אבא שלי. היא היתה בשבילי שניהם. זה לא מגיע לה, היא הייתה כל כך טובה".

"הייתה טובת לב, חייכנית, ואוהבת לצחוק"

לריסה גומננקו, בת 48 במותה, עלתה מלטביה לישראל עם בנה בשנות ה-90. ביום הפיגוע עלתה על קו 12 עם קניות בדרכה הביתה. "אשה מאוד חברותית ונחמדה, טובת לב, חייכנית ואוהבת לצחוק, היה מאוד כיף לדבר אתה", סיפרה יאנה אחייניתה. שכניה של המנוחה הוסיפו: "היא היתה שכנה טובה ושקטה. למות ככה בפיגוע קשה לשמוע ולחשוב על זה".

לפני מותה הספיקה לראות לריסה את חתונת בנה, שהתחתן שבועות בודדים טרם הפיגוע.

לריסה גומננקו ז''ל. קרדיט - צילום פרטי

דניס חדד, הותירה מאחור ארבעה ילדים

דניס חדד בת ה-50 מבאר שבע הייתה בדרכה חזרה מעבודתה במרכז סיעודי לקשישים כשהתרחש הפיצוץ הנורא. בדרך עצרה לקנות ספרי לימוד לבנה רונן שהיה אז בן 14, לקראת החזרה ללימודים, וכשעלתה לאוטובוס, התרחש הפיצוץ הנורא.

"היא הייתה אשה זהב, מדהימה וטובת לב, שבשבילה המשפחה הייתה הכל". סיפר אז חתנה עופר וקנין. וקנין סיפר כי כבר בשעות הצהריים כשבני המשפחה שמעו על הפיגוע, הבינו שמשהו רע קרה - אמם נהגה לנסוע בקו האוטובוס שהתפוצץ. "הם ניסו להשיג אותה במשך דקות ארוכות, שהיו כמו נצח, אבל לא הייתה תשובה בפלאפון. כבר אז ידעתי שמשהו גרוע קרה", אמר וקנין.

חדד השאירה אחריה בעל, אשר, ארבעה ילדים - שלומי, מיטל, הדס ורונן, ושני נכדים.

בני הזוג שנשארו יחד גם במותם

ויטלי ברודסקי, בן 52 ורעייתו נרגיזה אוסטרובסקי בת ה-54 עלו יחד לאוטובוס ביום הפיגוע ונהרגו בפיצוץ הנוראי. בני הזוג נפגשו בארץ והשתקעו בבאר שבע. ויטלי עבד בבניין ונרגיזה עבדה בעבר ככלכלנית עד שנאלצה להפסיק לעבוד בשל בעיות בריאות. בני הזוג התגוררו ברחוב יהודה הלוי בבאר שבע והשכנים היו המומים לשמוע על מותם של שכניהם להם נהגו לומר שלום בחדר המדרגות. ויטלי הותיר מאחור שני בנים ואם ואוסטרובסקי שתי בנות. הלנה, בתה של נרגיזה, "היא הייתה אישה מאוד טובה ואמא מאוד טובה, לא לכולם יש אמא כזו".

ויטלי ונרגיזה, נשארו ביחד גם במותם. קרדיט - צילום פרטי

רומן סוקולובסקי ז"ל, נקבר לצד אמו

רומן בן ה-53 היה בדרכו מהעבודה באזור התעשייה עמק-שרה כשהתרחש הפיגוע הנוראי. הוא נהרג בפיצוץ באוטובוס של קו 6. רומן עלה לארץ בשנות ה-90 עם אמו שנפטרה 4 שנים טרם הפיגוע והוא נותר בישראל ללא משפחה. הוא נקבר לצד אמו בשייבה בבית העלמין באופקים.

רומן סוקולובסקי, נקבר לצד אמו לפי בקשתה. קרדיט - צילום פרטי

לא נותר מי שידאג לבעלי החיים בשכונה

מריה סוקולוב ז"ל בת ה-57 הייתה ידועה בשכונה כמי שדואגת לכל הכלבים והחתולים. כשהייתה בדרכה לביתה מעבודתה במכבסה, נהרגה כתוצאה מהפיצוץ בפיגוע הנוראי. מריה הותירה אחריה 4 ילדים ועשרות כלבים וחתולים להם לא נותר מי שידאג.

מריה סוקולוב ז''ל. דאגה לבעלי החיים בשכונה

תמרה ז"ל גידלה בביתה הקטן 14 נכדים

ביום הפיגוע עלתה תמרה דברשווילי בת ה-70 לקו 6 וחיפשה מקום ישיבה. אחד הנוסעים, ניסים וקנין הציע לה את מקומו ולא ידע כי נדיבותו תציל את חייו. תמרה ישבה ליד המחבל המתאבד שפוצץ את עצמו והיא נהרגה במקום. בזירת הפיגוע נמצא מחזיק המפתחות של תמרה ובו תמונה של נכדתה. תמרה עלתה לאוטובוס לאחר שערכה קניות לכבוד האזכרה של בעלה. תמרה גידלה בביתה הקטן 14 נכדים "היא הייתה צדיקה, נשמה טובה, היה לה לב טוב נדיר, אספה בשבילנו כל שקל וכאבה כל כאב שלנו", סיפרו בני המשפחה. 

תמרה דברשווילי - המשפחה הייתה העולם שלה. קרדיט - צילום פרטי

שושנה עמוס ז"ל: "צדיקה אמיתית"

שושנה עמוס בת ה-64 מבאר שבע עבדה במשך שנים כסייעת באגף הרווחה בעירייה והייתה אחת הדמויות המוכרות בבאר שבע. שכנים ובני משפחה סיפרו עליה שהייתה "צדיקה אמיתי, עזרה לכולם". שושנה נהרגו בפיגוע כשהייתה בדרכה למספרה, לקראת מסיבת חינה משפחתית שהייתה אמורה להיערך בערב. בצער רב, מסיבת החינה הפכה ללוויה כואבת. שושנה הותירה אחריה בעל וארבעה ילדים.

שושנה עמוס, טקס חינה שהפך ללוויה כואבת. קרדיט - צילום פרטי

הנרצחת ה-16: ראיסה פורר ז"ל

ראיסה פורר בת ה-55 הייתה אחרונת ההרוגות שזוהו, יממה לאחר יתר הנרצחים. "ראיסה היתה בדרכה לביתה, לאחר שנפרדה מבנה שטס ללימודי רפואה במולדובה", סיפרה שכנתה, דורה דיין. ראיסה התגוררה בבאר שבע עם בנה ליאוניד. בבוקר הפיגוע נסעה איתו לנמל התעופה בן גוריון, להיפרד ממנו לאחר שהחליט לטוס למולדובה וללמוד שם רפואה. השכנה מספרת כי ראיסה נהגה לנסוע בקביעות באוטובוסים, וכשנהרגה היתה למעשה בדרכה חזרה הביתה משדה התעופה. ראיסה טיפלה בקשישים במסגרת עבודתה. "היא היתה אישה מלאת חיים, שלא התלוננה אף פעם, היתה אישה שקטה ונחמדה, חבל עליה, שהאסון הזה לקח אותה מאיתנו", אמרה דיין.

ראיסה פורר ז"ל, אחרונת הנרצחים שזוהתה. קרדיט - צילום פרטי

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('edcc69a6-32b4-4370-8110-9c8d284ea6a4','/dyncontent/2024/4/10/1ce44408-1dd9-411b-b3d9-da123a2ff67c.jpg',17729,'עזריאלי 0424 אייטם',525,78,false,32654,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה