"אנחנו מרגישים כמו בני ערובה"

$(function(){setImageBanner('441b6de1-b552-449d-8088-83d05ef5fd2e','/dyncontent/2022/5/23/370b8857-5de9-499d-b103-3280be854109.jpg',14656,'סינפונייטה 522 אייטם',525,78,false,33969,'Image','');})

מאבקים בין המועצה להשכלה גבוהה ובין יו"ר איגוד הפיזיותרפיסטים בישראל הביאו לכך שההתנסויות המעשיות שמהוות חלק מהתואר יופסקו לאלתר, ומשמעות הדבר היא שכל הסטודנטים לפיזיותרפיה, אשר נמצאים בשנה הרביעית לתואר, לא יתחילו את שנת הלימודים החשובה ביותר שלהם.

כבר שבוע וחצי שהסטודנטים של השנה הרביעית והאחרונה ללימודי פיזיותרפיה באוניברסיטת בן גוריון יושבים בבתיהם חסרי מעש, בזמן ששאר חבריהם הסטודנטים מהמחלקות האחרות כבר החלו את שנת הלימודים החדשה.

סטודנטים לפיזיותרפיה מפגינים באוניברסיטת חיפה (צילום אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה)

הסיבה לכך פשוטה- ב-30 לאוקטובר אותם סטודנטים לפיזיותרפיה היו אמורים להתחיל את ההכשרות המעשיות שלהם, כשהן למעשה התחום היחיד בו הם עוסקים במהלך השנה האחרונה של התואר. אלא ששלושה ימים לפני מועד תחילת השנה, קיבלו הסטודנטים הודעה לא רשמית בקבוצת פיזיותרפיסטים בפייסבוק, בה נכתב כי יושב ראש איגוד הפיזיותרפיסטים, אלי גבאי, הכריז על הפסקת ההתנסויות המעשיות.

את ההחלטה קיבל גבאי בעקבות הסכם שנחתם לפני כשנה בין ארגון הפיזיותרפיסטים לבין האוניברסיטאות, המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה), ההסתדרות ומשרד הבריאות, בו תנאי ההעסקה של מדריכי ההתנסויות שופרו. לטענתו, אף אחד מהסעיפים שאמורים לשפר את תנאי ההעסקה של העובדים לא יושם, על כן הוא נאלץ להפסיק את כל ההתנסויות, ככל הנראה למשך כל השנה הקרובה.

ברוב המקרים, אותם סטודנטים לפיזיותרפיה משובצים להתנסויות רחוק ממקום מגוריהם, על כן הם נאלצים לעזוב אותו ולחתום חוזה שכירות בעיר אחרת. בשל כך, להפסקת ההתנסויות ישנה משמעות מקצועית, אך לא פחות חשוב- משמעות כלכלית כבדת משקל. "אנחנו מקבלים את השיבוצים מראש, כולנו התכוננו לזה. יש לי חברים שכבר סגרו חוזים לדירות. יושב ראש האיגוד יכול היה להודיע לפני חודש, ואז היינו יכולים לטפל בזה, אבל כדי לעשות את הרעש הגדול, הוא החליט לעשות את זה על חשבון ההכשרות שלנו", סיפרה תמר גל, סטודנטית שנה ד' לפיזיותרפיה באוניברסיטת בן גוריון.


"הפיכת הסטודנטים לכלי שרת איננה כלי לגיטימי" נכתב במכתב שנשלח השבוע למר גבאי על ידי ראשי החוגים לפיזיותרפיה מאוניברסיטאות בן גוריון, אריאל, חיפה ומכללת צפת. "הסטודנטים של היום- הינם חברי האיגוד מחר. הם נתונים ללחץ נפשי וכלכלי, מועד סיום לימודיהם בסכנה". עוד נכתב, "גם אם יש לכם תלונות כלשהן, אין מדובר בעניינים המצדיקים צעד כה דרסטי. במיוחד שאין בכך הצדקה על רקע ההסכמות שהושגו [...] אנו מצפים כי הגינותך והשכל הישר יגבו ויאפשרו התחלה מיידית של ההדרכות, וכי לא- נאלץ לשקול דרכי פעולה שאינן הולמות את יחסי הצדדים לאורך השנים".

במכתב התגובה ששלח אלי גבאי, הוא טוען ליחס מזלזל מצד אותן מוסדות אקדמאים שפנו אליו במכתב. "אני קורא בתדהמה את המכתב שכתבתם, וברצף הדקות מאז נשלח, קיבלתי מספר תגובות המעוררות גם במגיבים וגם בי שאט נפש מוחלטת מגיבוב השטויות וההתנהלות המבישה בה בחרתם לנקוט". כמו כן, גבאי התייחס לאמירה האחרונה שנכתבה במכתב שקיבל, כשהוא מייחס לה נימת איום כלפיו מצד אותם גורמים- "שנה שלמה של רדיפות אין קץ אחרי כספים אבודים, שנה שלמה של התמקחויות כפי שלא נעשו בשום בזאר ברחבי העולם, שנה שלמה של פרשנויות מצדכם ואתם עוד מאיימים? לזה קוראים הידברות משותפת? לזה אני קורא זלזול מתמשך!".

"הנפגעים היחידים הם הסטודנטים. אנחנו ממש מרגישים כמו בני ערובה", אמרה תמר. "אנחנו מרגישים שאנחנו כבר לא יודעים למי להפנות את האצבע. אנחנו פונים לאוניברסיטה, והיא אומרת שהיא עושה כל מה שהיא יכולה ושהיא עובדת על ליישם את תנאי החוזה".

ואכן, מסתבר כי לאוניברסיטאות אין ככל הנראה הרבה אמצעים כדי לשפר את המצב, זאת מאחר ומדריכי ההתנסויות אינם פועלים בהעסקה ישירה מולן אלא מול המל"ג. "אנחנו התחלנו את המלחמה הזו כדי שהגורמים ידברו ביניהם. אנחנו כרגע מפנים את הכוחות שלנו לכיוון המל"ג, כי היא האחראית להיות הרגולטור של העניין הזה וכרגע אנחנו לא שומעים ממנה" אמרה תמר.


באשר למאבק של מדריכי ההתנסויות, שבעצמם נאבקים למען תנאי העסקתם, אתרה תמר כי "אנחנו לא מאשימים את מדריכים, אנחנו לגמרי תומכים במאבק שלהם, אבל המדריכים לא משמיעים כרגע את קולם, הם מאחורי גבו של אלי גבאי, שהוא מבחינתו נלחם למענם. אנחנו פשוט לא יודעים למי לפנות".

מהמל"ג נמסר כי הם מביעים צער על השביתה הפוגעת בציבור הסטודנטים:  "יודגש כי המל"ג שיפרה את המוסדות בגין יישום הסכם השכר החדש, שנחתם לאחרונה, הכולל תשלומים מוגדלים למדריכים וכי היא מצפה מהמוסדות להשכלה גבוהה, וכן מהמוסדות הרפואיים להשלים את התשלומים המגיעים למדריכים במיידית. יצוין כי רוב המוסדות להשכלה גבוהה כבר הסדירו את הנושא פרט לאחד - שפועל להסדרתו בהקדם. מצער כי בשל צורך בהשלמת הסדרת הנושא במוסד אחד בוחר הארגון לפגוע בכלל ציבור הסטודנטים".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('435ce9af-6c6c-4e53-ac1d-83acbbef7846','/dyncontent/2022/5/23/370b8857-5de9-499d-b103-3280be854109.jpg',14656,'סינפונייטה 522 אייטם',525,78,false,33971,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה