לפיברומיאלגיה, דאבת השרירים, אין עדיין טיפול המרפא אותה, אבל יש מה שמסייע ולו במעט למי שמתמודד עם התסמונת הקשה."הגעתי כי שמעתי שיש דרכים להתמודד עם הכאב" סיפרה אחת המשתתפות ביום הבריאות המיוחד שהוקדש כולו למתמודדות עם פיברומיאלגיה במכון הפיזיותרפיה של כללית בבאר שבע.  היא פעילה כבר חודש בקבוצה מיוחדת הפועלת במכון, ומספרת בהתרגשות כי הקבוצה הצליחה להתגבר על החשש להפעיל את הגוף הדואב: " גיליתי שפעילות גופנית היא התרופה הכי טובה, אני מרגישה יותר טוב, אנחנו יוצאות עם אנרגיה חיובית ואחרי הפעילויות אני מצליחה לתפקד למשך כל היום"

-

המשמעות המילולית של פיברומיאלגיה היא כאב ברקמת החיבור ובשרירים, שם המחלה בעברית הוא דאבת השרירים. מדובר בכאב כרוני מפושט וברגישות עזה על פני מקומות רבים בגוף בצירוף עייפות. התסמונת פוגעת קשות ברמת התפקוד המקצועי, החברתי והמשפחתי של הלוקים בה.

כאות'ר חמוד, מנהלת מכון הפיזיותרפיה סיפרה: "קיימנו יום בריאות למטופלי פיברומיאלגיה מאזור הדרום, במטרה להעלות המודעות למחלה ולהעניק להם כלים בכדי להתמודד אתה. פיברומיאלגיה תופסת פלח לא קטן מהטיפולים שלנו בכל הסקטורים ומס' המאובחנים עולה משמעותית בשנים האחרונות, במהלך השבוע פועלות שתי קבוצות מיוחדות המותאמות למטופלים המתמודדים עם פיברומיאלגיה שמדווחים על שיפור במצבם"

ביום הבריאות ניתנו הרצאות על המחלה וכלים להתמודדות אתה ע"י הפיזיותרפיסטיות רות זילברשטיין וטניה רונין שמנחות את הקבוצות, ד"ר איה בידרמן ועו"ס יעקב פודה, שניהם עובדים במרפאת כאב כרוני של כללית. גם נציגה מעמותה אס"ף עמותה לחולות פיברומיאלגיה ארצית, הגיעה ליום הבריאות וברכה על היוזמה. במפגש עלו הרבה שאלות ועניין והורגש רצון עז של המשתתפות ליותר ידע וכלים כיצד להתמודד עם הכאב שהן חוות בכל יום.

-

במכון פועלות במהלך השבוע שתי קבוצות מיוחדות המותאמות למטופלים, מספר המפגשים נקבע ע"י המטפל שבודק כל מקרה לגופו. הקבוצה כוללת תרגילים והפעלה כללית, חיזוקים ומתיחות ולימוד כלים להתמודדות עם הכאב . לביחד יש תפקיד לא מבוטל, קבוצת התמיכה תורמת בהחלט להגברת המוטיבציה לפעילות ויצירת חוויית הצלחה, בקבוצה מקבלים המטופלים ידע בסיסי ומתן כלים להתמודדות עם כאב כרוני או אקוטי,  לומדים על הקשר בין הפחתת כאב ושמירה על אורח חיים בריא ופעיל, כזה המשלב פעילות גופנית סדירה שכוללת תרגילים לחיזוק השרירים ושיפור התפקוד והיציבה- לתרגול עצמי.