סיפור עם סוף טוב בבית החולים סורוקה: נערה שסבלה ממחלה כל חייה שהפריעה לתפקודה היומיומי, עברה ניתוח שהחזיר לה את השליטה על חייה. המחלה נבעה מחוסר התפתחות של שלפוחית השתן והפרעה בזרימת השתן, כשהוא חזר לתוך המערכת המנקזת מהכליות. מצב זה הוביל להידרדרות ביכולת הכליות לייצר שתן- פסולת היוצאת מן הגוף, תהליך החיוני לחילוף החומרים בגוף האדם ועל כן נאלצה הנערה לקבל טיפולי דיאליזה תכופים. יש לציין כי היא כבר נותחה בעבר עקב מחלתה, ובניתוח הצוות האורולוגי בסורוקה פעל בכדי להגדיל את שלפוחית השתן על ידי חיבור קטע של המעי הדק ובכך לנסות ולסייע לה במעט.

-

את הניתוח ביצעו מספר משתילים יחד, עקב מורכבות המקרה והעובדה שהנערה כבר נותחה בעבר. בצוות נכללו: פרופ' סולי מזרחי- מנהל כירורגית א' ואחראי מערך ההשתלות בסורוקה, ד"ר עבד אבו גאנם- רופא בכירורגית א', וד"ר עסלי מורד- סגן מנהל המחלקה האורולוגית. פרופ' מזרחי סיפר כי: "הנערה יצאה מסכנת חיים ואינה זקוקה עוד לדיאליזה. זהו צעד משמעותי שמקל מאד עליה ועל בני משפחתה ומשפר את איכות חייה".

צוות הניתוח פעל יחד כדי לפתור את המורכבות הרפואית בעזרת חיבור הכליה במפשעת שמאל לכלי דם, ללא כניסה לאיזור הצלקתי של השלפוחית וחיבור של צינור השתן של הכליה המושתלת לצינור השתן הרחב של הכליה המקורית. צינור השתן של הכליה המקורית נותק ובנתיים, בשלב זה הושארה הכליה במקומה. "לשמחתנו, פעל הפיתרון הכירורגי היטב והכליה המושתלת המשיכה לפעול יפה", מוסיף פרופ' מזרחי.

"שיטת הניתוח אפשרה לנו לשמור על הכליה המושתלת ועל הכליה המקורית. מדובר בניתוח שארך כמה שעות והמאמץ היה שווה כל רגע", משתף ד"ר עסלי מורד. הוא מוסיף ואומר שהמטופלת שהתה לאחר הניתוח ביחידה לטיפול נמרץ. "בהמשך עברה לכירורגית א' לכמה ימים ומשם למחלקה הנפרולוגית להמשך איזון הטיפול התרופתי על ידי צוות הנפרולוגים הנפלאים, אשר מלווים מקרים מסוג זה לאורך כל הדרך", סיכם ד"ר מורד.