נהג מטרופולין מהמגזר בדואי שהגיע אמש עם האוטובוס למתחם התחנה המרכזית וביקש להכנס, נקלע לוויכוח עם עובד חברת האבטחה שהתפתח לעימות פיזי של ממש. בסרטונים שהופצו אמש ברשתות החברתיות נראה הנהג כשהוא על הרצפה וסביבו מתגודדים מאבטחים ועובדים נוספים מחברת האבטחה.

-

בתגובה לתקרית החמורה החליטו כבר משעות הערב אתמול נהגי החברה הבדואים לפתוח במחאה ולא להגיע למשמרות, מה שיוצר שיבושים במערך ההסעות. חשוב לציין שמדובר באקט מחאה ספונטני ולא בשביתה רשמית.

גורמים שנכחו במקום בזמן האירוע מספרים שככל הנראה הוויכוח התפתח מפני שהמאבטח סירב להכניס את הנהג וזה ניסה להיכנס בכוח. המקרה עבר לטיפול המשטרה.

-

מחברת מטרופולין נמסר בתגובה: "בשלב זה קווי הפזורה הבדואית אינם פועלים בשל שביתת הנהגים. הנהלת מטרופולין עושה כל שביכולתה על מנת להביא לסיום השביתה בהקדם האפשרי ועובדת בשיתוף פעולה עם ראשי הרשויות במגזר. אנו ממליצים לנוסעים להתעדכן אודות הקווים במוקדי השירות של החברה. המקרה המדובר מתוחקר ע"י המשטרה, הנהלת החברה וכלל הגורמים הרלוונטיים כדי להביא לבירור יסודי של העניין. אנו מצויים בקשר רציף עם הנהג ומאחלים לו החלמה מהירה. יחד עם זאת, הנהלת החברה רואה בחומרה רבה את החלטת הנהגים להשבית את התחבורה הציבורית כאקט מחאה נגד עובדי התחנה המרכזית, דבר המביא לפגיעה בציבור הנוסעים. טוב יעשו אם יתנו לגורמים המוסמכים לבחון את האירוע ולהסיק מסקנות לעתיד".

מחברת האבטחה נמסר בתגובה: "החברה מגנה בתוקף כל מקרה של אלימות באשר הוא. יחד עם זאת, החברה כחברת אבטחה מחויבת לשמור על נהלי הביטחון במתחם בכפוף להנחיות המשטרה על מנת להגן על שלום הציבור, ולאור העובדה כי נסיבות המקרה עדיין לא ברורות לאשורן,  פועלת החברה בשיתוף עם המשטרה והגורמים הרלוונטיים לבירור המקרה".

בתוך כך, הותקפה פקחית בבאר שבע שתפסה על חם נוסעת שלא העבירה כרטיס. היא התלוננה במשטרה. חברת דן בבאר שבע אומרת כי המדינה הפסידה מיליוני שקלים בגלל גנבים שהשתמשו בשירותיה. על-פי דיווח החברה, עומד מספרם על עשרת אלפים ביום. בבאר שבע מונהגת מערכת תשלום פתוחה.

על רקע הדברים הללו התאספו הבוקר הנהגים השובתים במתחם התחנה המרכזית על מנת להדגיש את המחאה. יו"ר ועד הנהגים הבדואים חאלד אלערגאן שנכח במקום מספר שנעשים ניסיונות להחזיר את הנהגים לעבודה באופן מידי ושבשלב מסוים הבוקר אף הוזמנו כוחות משטרה למקום בכדי לעשות כך, אך אלו נתבקשו על ידי ההנהלה לעזוב לאחר זמן קצר. תגובתו לנושא: "עיקר התלונות שלנו פונה לחברת האבטחה ואנחנו לא מוכנים לקבל יחס כזה. כך יישארו הדברים עד שהנושא יטופל ברצינות הראויה לו."


-

אורית כץ, מנכ"לית התחנה המרכזית בבאר שבע, מסרה בתגובה: ״כמו תמיד המאבטחים פעלו ופועלים לפי ההנחיות. כל הראיות שבידינו שמצביעות על התנהלות תקינה ומכבדת הועברו למשטרה ונמצאות בבדיקתה. נמתין לתוצאות הבדיקה״.

מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "מאבטחי התחנה המרכזית בבאר שבע, למרות שמדובר בנהג שלבש מדים של חברת התחבורה אותו היא מעסיקה, חשדו בו ושפטו אותו לפי חזותו המזרחית והחליטו לתקוף אותו ללא עוול בכפו. זה קורה כשלא עברו שעות מאז הכרזת השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, על כוונתו לקדם חוק המרחיב את סמכויות המאבטחים בבתי החולים, במגרשים, ובתחנות התחבורה השונות. משמעות הדבר כי המאבטחים ירשו לעצמם להתעמר ואפילו לתקוף כל ערבי או בעל חזות מזרחית ולחשוד בו כל עוד לא הוכח אחרת. במשך שנים סבלו האזרחים הערבים משיטת פרופיילינג בשדה התעופה אבל כנראה שארדן מעתיק אותה לכל מרחב ציבורי במדינה. מפחיד, מדאיג ומחייב את כולנו להתנגד להפוך את שיטת המאבטחים והפרופיילינג לנורמה".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו