אליהו לבנט ז"ל נולד וגדל בסנקט פטרבורג שברוסיה, שם גם ניהל מועדון שחמט. כאשר עלה לארץ ייסד את מועדון השחמט בבאר שבע, ואף הוביל את הקבוצה לעשרות זכיות בתחרויות שונות בניהם אליפות הליגה הלאומית ואף 12 זכיות בגביע המדינה. לימים הפך לבנט לשופט בינלאומי בשחמט.

-

"עברתי בבתי הספר בעיר ובכל מקום שיחקתי נגד 30 תלמידים סימולטנית, בסך הכל שיחקתי נגד 2,000 ילדים. מתוכם אספתי את ה-100 הטובים ביותר והתחלתי לאמן אותם". סיפר לבנט בראיון לעיתון הארץ והוסיף בגאווה המעידה על נחת ושמחה מתלמידיו המוצלחים: "כל שנה אני צריך להזמין ארון גביעים חדש".

במסגרת הישגיו הרבים ניהל ואימן לבנט בשנת 1976 את נבחרת הנשים של ישראל לאולימפיאדת השחמט הארצית שם זכה עם הנבחרת במדליית זהב. שנתיים לאחר מכן היה אמון על ארגון פסטיבל השחמט הבינלאומי שהתקיים בעיר באר שבע. לאור עשייתו הרבה והמבורכת זכה בשנת 1983 בפרס "תמר הזהב" פרס שהוענק על תרומתו הרבה בתחום החינוך והתרבות.

עבור העיר באר שבע אליהו לבנט הוא מר שחמט האיש שהציב את באר-שבע במקום של כבוד בתחום השחמט בעולם, אדם שגידל וחינך דורות רבים ושחקני שחמט שהביאו כבוד רב והשיגים מכובדים לעיר. על כן בשנת 1988 קיבל את אות יקיר העיר על כך שהפך את העיר ל"מלכת השחמט" של ישראל, בנוסף בשנת 2005 קיבל את אות יקיר הנגב מטעם אוניברסיטת בן גוריון. ולפני כשנתיים נערך לכבודו ערב הוקרה במועדון השחמט בבאר שבע כאות תודה והערכה על תרומתו הרבה והמשמעותית כל כך למועדון בפרט ולעיר בכלל.

-

אילנה דוד, מנהלת מועדון השחמט בבאר שבע, על לבנט: "לפני חודש עבר לבנט ניתוח, ממנו לא התאושש. הוא היה צלול עד הרגע האחרון. כל הזמן הייתי בקשר אתו, ומעדכנת על כל פעילות של המועדון. הוא קיבל את פניי כשעליתי ארצה בשנת 1979 ומאז אנחנו ביחד. התכוננו כבר לחגיגות גיל 90 שלו ולאירוע גדול לכבודו, כולל פסטיבל שחמט גדול. לצערנו, עכשיו האירוע יהיה לזכרו".

בנוסף מאיגוד השחמט נמסר: "אנו מרכינים ראש עם פטירתו של מר השחמט של הדרום, אשר מרגע עלייתו ארצה גידל אלפים של שחמטאים, בחלקם גם רבי אמנים, והפך את מועדון באר שבע לאימפריה בקנה מידה בינלאומי. פעילותו גם באיגוד, סייעה לפיתוח תרבות השחמט בישראל במשך יותר מ-4 עשורים. יהי זכרו ברוך".