בנובמבר אשתקד הודיעו במשרד האוצר כי יחדלו ממתן המענקים לרופאים המתמחים בפריפריה, הדבר זעזע רבים במערכת הבריאות ויצר התרעמות אל מול החלטה זאת, בייחוד לאור העובדה כי על פי התקציב המקורי שניתן בשנת 2011 ועמד על 787.5 מיליון שקלים היה אמור הסכום להספיק לפחות עד לשנת 2019 וודאי שלא להיגמר כבר בשנת 2017. לאור התגובות הזועמות שבאו עקב ביטול התוכנית, באפריל השנה הודיעו משרדי הממשלה כי בכוונתם לחדש את התוכנית שהובטחה ולהעביר 75 מיליון שקלים. אך באופן מפתיע למדי מסתבר שגם בהבטחה זו לא עמדו באופן מלא.

-

בתחילת השבוע שעבר קיימה הוועדה לצדק חלוקתי בכנסת דיון, בו נחשפה העובדה שלא כל הסכום שהובטח לרופאי הפריפריה הועבר, אלא רק מחציתו. אם לא די בכך, באותו דיון נחשפה התנהלות תמוהה המעידה על ביצוע אלתורים פנימיים של משרד הבריאות, זאת בכדי לקיים באופן חלקי את ההתחייבות להעברת הכסף שיועד והובטח לרופאי הפריפריה. לאור הממצאים הללו חברת הכנסת מטעם יש עתיד, יעל גרמן הפנתה שאלה אל נציגי משרד האוצר במטרה להבין מה קרה לשאר הכסף? בתגובה לשאלתה ענה נציג המשרד: וועדת הכספים לא טרחה לגבות את הודעתה על העברת המענקים בהעברת כסף ממשית מתקציב המדינה.

כפי שחשפה רותם אליזרע כתבת YNET, במהלך הדיון אמרה רכזת המשמר החברית בכנסת, רעות ברג: "ועדת הכספים גזרה קופון תקשורתי מהודעה על העברת תקציב, אך לא טרחה לגבות את ההצהרה בהעברה תקציבית בפועל. אנו רואים את ההתנהלות הפופוליסטית הזאת בחומרה".

כמו כן לדברי ח"כ יעל גרמן: "זו הפעם הראשונה שמשרד האוצר ומשרד הבריאות מודים ללא בושה שבניגוד להחלטת ועדת הכספים, לאחר מאבק של האופוזיציה ש-75 מיליון שקל יועברו למתמחים בפריפריה, הועברו רק 35 מיליון שקל. לאן הועברו 40 מיליון שקל נוספים?".

-

תגובת ממשרד הבריאות בנושא: "בעקבות הדיונים לקראת תקציב 2017 בוועדת הכספים וסיכום בין שר האוצר לשר הבריאות הועברו למשרד הבריאות 35 מיליון שקל ב-2017 למענקים לרופאים בפריפריה. בכך ממשיך המשרד במחויבותו לבריאות תושבי הפריפריה".

נכון לעכשיו לא נראה שייתרת הסכום שנותר להעביר אכן יועבר אך נוכל להתעודד במעט ונציין כי מי שכן זכו לראות חלק מהסכום הם הרופאים המתמחים בית החולים סורוקה שבבאר שבע.  

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו