באר שבע לבשה חג: טקסי זיכרון והתייחדות לחיילים האוסטרלים והניו זילנדים שלחמו בארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה ושחררו את באר שבע מידי השלטון הטורקי התקיימו אתמול בבאר שבע ובמרחב כולו. במהלך הטקסים ביצעו פרשים, בעיקר צאצאי הפרשים ששחררו את העיר, שיחזור של ההסתערות ההיסטורית.

-

הטקסים נערכו בנוכחות ראש הממשלה שאירח את ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, מושלת ניו זילנד פטסי רדי, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש העיר רוביק דנילוביץ', שרים ואישים חשובים נוספים. ראש הממשלה אמר בטקס שנערך בתל באר שבע: "המושלת הכללית פטסי רדי, לפני שאברך אותך ואת סר דייויד בישראל, אני רוצה לומר שלדעתי זאת הפעם הראשונה שהשפה המאורית נשמעה באופן רשמי בתל שבע. זה יפהפה. זה ייזכר לאורך זמן.

כמו כן, בטקס הוצג ריקוד המלחמה המסורתי – 'האקה' – של התרבות המאורית על-ידי נציגי צבא ניו זילנד.

-

נתניהו אף חלק 'נשיקה מאורית' (ברכת כבוד ניו זילנדית מסורתית) עם מושלת המדינה ואורחים, פרסם תמונות שלו – וכתב: "כך, לפי התרבות המאורית בניו זילנד, נפרדים לשלום מחברים – עד לפגישה הבאה! תודה לידידנו שהגיעו לישראל כדי לציין איתנו 100 שנים לשחרור באר שבע".

-

הקרב על באר שבע היה מהקרבות המכריעים במהלך המערכה על סיני וארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה. הקרב התרחש ב-31 באוקטובר 1917 בין האימפריה הבריטית תחת פיקודו של גנרל אלנבי, לבין צבא האימפריה העות'מאנית, תחת פיקודו של איסמט אינני. הבריטים, לאחר מסע לילי מזורז, כיתרו את באר שבע, הגיחו במזרחה, האגף הפחות מוגן, פרצו את קווי ההגנה של העות'מאנים וכבשו אותה בהתקפת פרשים, מהאחרונות בהיסטוריה הצבאית של העת החדשה. הקרב היה בעל משמעות דתית עבור הלוחמים, והיה זה שאפשר את כיבושה בהמשך של כל ארץ ישראל.


-

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו