ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' נבחר לראשונה לראשות העיר ב-2008 ברוב של 60% מהקולות, והחליף את "אביו הרוחני", ראש העיר לשעבר יעקב טרנר, תחתיו שירת במשך שנים ארוכות. אם מישהו חשב שיוכל לרשת את מקומו של רוביק דנילוביץ', הבחירות לראשות העיר ב-2013 הוכיחו אחרת, וזיכו את דנילוביץ' בקדנציה נוספת. רוביק דנילוביץ' גרף 92% מקולות המצביעים ומפלגתו רשמה עלייה מ-8 ל-14 מושבים במועצת העיר, נתונים שלא הותירו שום ספק לגבי התמיכה בו לראשות העיר. לאחר נצחונו זכה דנילוביץ' לתשבחות על פועלו לא רק מתושבי באר שבע, אלא גם מתושבים ואנשי ציבור ברחבי הארץ.

-

מאז שנבחר חלפו 9 שנים ארוכות, בהם ראש העיר רוביק דנילוביץ' ומועצת העיר הנבחרת, הספיקו לרשום הישגים רבים במגוון תחומים, ביניהם חינוך, תרבות, בילוי ופנאי, טכנולוגיה וסייבר, וגם פיתוח נופי של העיר, במזרקות, פארקים ובניינים חדשים. בעוד שנה מהיום, ב-30 לאוקטובר 2018, יערכו בחירות חדשות לרשויות המוניציפליות, ויתברר האם רוביק דנילוביץ' עדיין זוכה לאותה תמיכה מקרב תושבי העיר, או שמא יעלה ויקום ראש עיר חדש.

לרגל השנה לבחירות, ב'באר שבע נט' החלטנו להביא סקירה רחבה של האתגרים, וגם הבעיות שעלולות לעמוד בפני ראש העיר רוביק דנילוביץ' בשנה הקרובה טרם הבחירות.

ביטחון

שלושה שבועות בלבד לאחר כניסתו לתפקיד ראש העיר ב-2008, פרץ מבצע "עופרת יצוקה" ורקטות נורו לעבר העיר באר שבע. דנילוביץ' נאלץ לקבל החלטות קריטיות והורה בין היתר על סגירת בתי הספר שלא היו ממוגנים מטילים. החלטה זו התבררה כמצילת חיים, כשרקטה שנורתה מעזה התפוצצה בתוך כיתה בתיכון מקיף א'. המצב הבטחוני המתוח שנמשך לצד כהונתו לא הכריע את דנילוביץ', שכבר היה מתורגל עוד מכניסתו לתפקיד.

החלטתו של רוביק לסגור בתי ספר לא ממוגנים מירי טילים, הצילה חיים. צילום ארכיון חדשות 2

-

חינוך

דנילוביץ', שהחזיק בתיק החינוך בעירייה בימיו של טרנר, הדגיש פעמים רבות את חשיבותו של החינוך בעיניו. על פועלו זכה ב-2012 בפרס החינוך שהוענק לו על ידי שר החינוך דאז גדעון סער. בשיתוף עם עמיתתו לעירייה, מחזיקת תיק החינוך והרווחה ד"ר חפצי זוהר, נחנכו בשנים האחרונות עשרות מוסדות ומבני חינוך חדשים בעיר באר שבע, זאת לצד פרויקטים חדשים ליזמות וקידום תלמידים במגוון תחומים – מדעיים וחברתיים כאחד. כמו כן, בבאר שבע נבחרו למעלה  מ-13 בתי ספר מצטיינים מכל הארץ, ביניהם מקיף ג', מקיף ו', מקיף רגר ועוד.

שכונות, מגדלים, ופארקים ירוקים

במהלך כהונתו של דנילוביץ' החלה תנופת בנייה נרחבת בעיר הכוללת עשרות פרויקטי נדל"ן, חלקם על שטחים פתוחים, וחלקם כחלק מהתחדשות עירונית בלב העיר. במקביל הושם דגש בעיר על חידוש המרחב הציבורי - סלילת כבישים, שבילי רכיבה על אופניים, וטיפוח מיזמים שחיזקו את מעמדה של העיר כמטרופולין.

כחלק מהתפתחות העיר, הגיע דנילוביץ' להישג משמעותי – הסכמי הגג עם משרד השיכון להקמת 20,000 יחידות דיור בבאר שבע, זאת במקביל להמשך תנופת הבנייה בשכונות קיימות והתחדשות עירונית. עם המשך תנופת הבנייה ומעבר מגורים צפוי של עשרות אלפי תושבים אל העיר באר שבע, פועלים בעירייה להפוך את העיר באר שבע למקום שראוי לחיות בו, ועם עשרות הבניינים, זקוקים התושבים גם לפארקים ירוקים.

-

לכן, הכריז ראש העיר רוביק דנילוביץ' על הקמת מספר מגה פארקים ברחבי העיר באר שבע בשכונות: רמות, נווה זאב, נחל עשן, נווה נוי, שכונה ד', שכונה ב', ועוד. הפארקים הללו שחלקם הוקמו וחלקם בבנייה, מטרתם לשמש ריאה ירוקה ממנה יוכלו ליהנות התושבים לאורך שעות היום והערב. החלטה חשובה נוספת שהתקבלה בעירייה היא שינוי ייעוד שטח צפון שכונת רמות משטח המיועד לבנייה, לשטח המיועד לריאה ירוקה. בשיתוף פעולה עם קק"ל ורשות מקרקעי ישראל, השטח המשתרע על כ-5,500 דונם, עתיד להפוך ליער ירוק ובו למעלה מ-150 אלף עצים.

אולם הבנייה, ההתפתחות והגדילה הביאו עימם גידול במספר התושבים והמכוניות על הכביש, ובעשור האחרון תחת כהונתו של דנילוביץ', החלו לצוץ פקקי תנועה ולחץ על הכבישים במרכז העיר וביציאות מהעיר.

תרבות, בילוי ופנאי

מאז שנבחר דנילוביץ', הוקמו בעיר מוקדים רבים לתרבות, בילוי ופנאי, בדגש על העיר העתיקה שהפכה למוקד חיי לילה תוסס. בין המוקדים הנוספים שהוקמו עומדים כיום איצטדיון טוטו-טרנר, אולם הקונכייה, המשכן לאומנויות הבמה, אמפיתיאטרון פארק נחל באר שבע, פארק קרסו למדע, לונדע, סקייטפארק באר שבע ותיאטרון הפרינג' באר שבע. כמו כן בוצע חידוש של טרמינל התחנה המרכזית באר שבע, באר אברהם, מתחם הקטר 70414 ומצפה בית אשל.  בין היתר, הקים רוביק יחד עם שמוליק יפרח ורפי ניב את בית הספר למשחק "גודמן", אחד מבתי הספר למשחק המצליחים בארץ. בנוסף היה שותף גם להקמת להקת המחול "קמע" יחד עם דניאלה שפירא ותמיר גינץ.

-

במקביל להקמת מוקדי בילוי ופנאי, הפכה העיר באר שבע בשנים האחרונות למוקד התעניינות של הרשתות הגדולות בארץ ובעולם, ובהתאם הוקמו בה עשרות אלפי מ"ר של שטחי מסחר. כך לדוגמה, הוקם בבאר שבע ה"גרנד קניון" הגדול בארץ עם חנויות מותגים שיוחסו עד כה לאזור המרכז בלבד. כמו כן, הוקם בבאר שבע מתחם הבילוי והפנאי "ישפרו פלאנט" ויצר חווית קולנוע חדשה לתושבים, כאשר בעתיד הקרוב גם מתחם "סינמה סיטי" עתיד להצטרף לרשימה. איקאה כבר מקימה בימים אלו סניף בבאר שבע, וגם חנות הענק של מוצרי הספורט "דקטלון" שוקלת הקמת סניף בבאר שבע. כל זה קורה בימים שבאר שבע מתבססת כמטרופולין של הדרום.

בירת הסייבר של ישראל

דנילוביץ' הרבה להתבטא על החשיבות להפוך את באר שבע למוקד סייבר עולמי. הקמת פארק הייטק גב-ים הייתה צעד חשוב בדרך לביסוסה של באר שבע כעיר סייבר, ובשנים הקרובות עתידים לחזק את האופק הטכנולוגי של באר שבע גם קריית התקשוב, קריית המודיעין, ובסיסי צה"ל לטכנולוגיות תקשוב ומודיעין, שיעבדו בשיתוף עם מומחים ומרצים מאוניברסיטת בן גוריון.

בריאות  

בית החולים סורוקה הוא בית החולים היחיד המשרת את תושבי אזור באר שבע וסביבתה. כתוצאה מכך חדרי המיון בבית החולים סורוקה מגיעים פעמים רבות לתפוסה מלאה, ואינם מסוגלים לעמוד בעומס הרב. רוביק דנילוביץ' פעל רבות למציאת פיתרון, עד שבכהונתו הושגה ההחלטה להקים בית חולים חדש ביציאה הדרומית מבאר שבע, בית חולים נוסף שיוריד מהעומס הרב של בית החולים סורוקה. למרות הרצון והכוונות הטובות, נכון להיום תחילת בנייתו של בית החולים השני בבאר שבע עוד לא החלה והלחץ על חדרי המיון בסורוקה גובר בכל שנה.

-

עד שיוקם בית החולים החדש וכחלק מהתוכנית לשיפור המענה בתחום הבריאות לתושבים, התקיימה לפני כחודש ישיבת עבודה עם מנהל בית החולים סורוקה פרופ' אהוד דוידסון, ראשי מערך שירותי בריאות כללית, וראש העיר רוביק דנילוביץ'. בישיבה הוחלט על הכפלת שטח חדר המיון וחדר הטראומה, הקמת בניין חדש לשיקום, בניית פגייה חדשה ממוגנת בבית החולים, והקמת מרכז מחקר משותף לסורוקה ולפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון.

באר שבע מתפתחת, אבל מה עם השכונות הוותיקות?

תושבים רבים, רובם קשיי יום, מרגישים כי בזמן שהשכונות החדשות רקמו עור וגידים, הם נשכחו מאחור בשכונות הוותיקות והמוזנחות. שם הם נאלצים לסבול מהבניינים הישנים והמתפוררים, ממדרכות שבורות, מדשאות לא מטופחות, זבל ולכלוך המפוזר בכל פינה, ביוב זורם ברחובות ומכת חולדות מתמשכת, ללא מענה הולם מצד העירייה. מחירי הארנונה מנגד, קפצו במאות שקלים בשנים האחרונות.

תוכנית המתאר החדשה לעיר באר שבע לשנת 2030, מייעדת בין היתר פינוי-בינוי רחב בשכונות הוותיקות, לצד חידוש המרחב הציבורי. זו צפויה להביא לחידוש התשתיות בשכונות הוותיקות, ולשיפור תנאי מחייתם של התושבים. אך בינתיים, חלק מהתושבים ממשיכים להרגיש כתושבים סוג ב'.

-

בונים מגדלים ללא כבישים - תושבי העיר לא רוצים להיתקע בפקקים

היבט נוסף של תוכנית המתאר הוא בניית עשרות אלפי יחידות דיור בבאר שבע בשנים הקרובות, תוך עיקרון מנחה של מרכוז וציפוף אל השכונות הקיימות, אך אליה וקוץ בה. בניית מגדלים גבוהים ברחבי העיר משמעותה תוספת של אלפי מכוניות לכבישים בזמן שהתשתיות הקיימות לא מסוגלות לעמוד בעומס. אחת הדאגות הגדולות של התושבים היא הציפייה מהם לנטוש את הרכב הפרטי לטובת תחבורה ציבורית לקויה, או להיאלץ להיתקע בפקקים, במקום לתת מענה הולם של תשתיות בעיר באר שבע. בנוסף, ישנה ביקורת רבה על כוונת העירייה לצופף את הבנייה בעיר, במקום להרחיב את הבנייה לעבר השטחים הפתוחים הרבים בשטח המוניציפאלי של באר שבע.

כשזה קשור לחניה - באר שבע הופכת להיות תל אביב

באר שבע אמנם מתפתחת, אך עם אותה התפתחות נצפית בשנים האחרונות ברחבי העיר מגמה חדשה, והיא צמצום נתיבים ומקומות חנייה, לצד סימון מדרכות בכחול-לבן. בזמן שהעירייה מבצעת חידוש כבישים ומדרכות, היא למעשה מצמצמת את אפשרויות התנועה והחנייה של תושבי העיר, שנאלצים להחנות את רכבם בחניה בתשלום. כך, להחזיק רכב פרטי הפך למשימה קשה עוד יותר, והתחושה היא שמצפים מחד שנוותר על הרכב הפרטי, ומאידך לא מספקים שירות של תחבורה ציבורית ראויה ומהירה. זו, מלבד היותה לקויה בתפקודה גם אינה פעילה בשבת, ועל כן וויתור לחלוטין על רכב פרטי הופך לבלתי אפשרי.

-

הפשע בעיר מרים את ראשו

למרות ההתפתחות הרבה שחוותה העיר, התפרצויות וגניבות בבאר שבע נותרו תופעה שכיחה, לפעמים גם לאור יום. במקביל קיימים אזורים מסויימים בעיר כמו העיר העתיקה או השכונות הוותיקות, בו תושבים חוששים ללכת בשעות הערב, מחשש שיותקפו, ישדדו או יעברו הטרדה מינית. תושבי העיר עומדים במקרים רבים חסרי אונים מול הפשע המתגבר, שפוגש אותם בשגרת יומם. רבים מהתושבים רואים את ראש העיר כאחראי לפיתרון כלל בעיותיהם, ולכן עליו להתייחס ולתת על כך את הדין.

הרשתות הגדולות מול העסקים הקטנים

בשנים האחרונות הוקמו ברחבי באר שבע עשרות אלפי מ"ר של שטחי מסחר, קניוני ענק של מותגים, חנויות בכל פינה, אך אוכלוסיית העיר לא גדלה באופן משמעותי. הדיסוננס בין הגידול העצום בשטחי מסחר לעומת מספר התושבים הביא לפגיעה בעסקים הקטנים בבאר שבע שהפסידו כסף רב, וחלקם אף נאלצו לסגור ואיבדו את פרנסתם. התחושה היא שאנשי עסקים מרחבי הארץ השתלטו על המסחר בבאר שבע, והותירו את בעלי העסקים הקטנים להילחם על השאריות.

חיבור הסטודנטים לעיר באר שבע

אתגר נוסף שעומד בפני ראש העיר רוביק דנילוביץ', הוא שינוי תחושת הניכור שחשים תושבי העיר כלפי סטודנטים, שמגיעים ללמוד בעיר ועוזבים לאחר 3-4 שנים של תואר, ללא שבאמת הכירו את העיר או את אופי תושביה, ומתייחסים רק לעזובות המוזנחות בשכונות הוותיקות, כפניה של העיר. דעה נוספת היא שהנהירה המסיבית לעיר של סטודנטים מרקע סוציו-אקונומי גבוה, הביאה לעלייה מסיבית במחירי השכירות ומחירי הדיור בעיר, כך שתושבי העיר הפכו ללא רצויים בעירם על ידי המשכירים. ההפרדה הקיימת בין סטודנטים לתושבי העיר, היא אמנם אתגר שבעירייה מתמודדים עמו במשך שנים בעזרת פרויקטים קהילתיים וחברתיים במטרה לחבר בין הסטודנטים לתושבי העיר, אך ללא ספק מדובר באתגר שהדרך לצלוח אותו עוד ארוכה.

-

מאז שנבחר הפך דנילוביץ' לראש עיר נערץ, מעמד שהתבטא באותות ופרסים רבים על פועלו. בין היתר זכה דנילוביץ' בפרס החינוך ב-2012, דורג על ידי מגזין 'פורבס' ב-2013 במקום השלישי בין עשרת ראשי הערים הטובים בארץ, זכה באות הגלובוס הירוק ב-2015, וזכה באות אביר איכות השלטון ב-2017. השם רוביק דנילוביץ' מוכר כיום לכל עיר בישראל.

בעוד שנה בדיוק, לאחר 10 שנות כהונה, יעמוד ראש העיר רוביק דנילוביץ' במבחן נוסף בבחירות לראשות העיר. מי שמסתמן כמתמודד פוטנציאלי להתחרות מול דנילוביץ' הוא משה ינאי, חבר האופוזיציה במועצת העיר מסיעת אור. במידה וינאי יבחר להתמודד, הוא ינסה לגרוף כמה שיותר מקולות התושבים הרחק מאחיזתו העמוקה של ראש העיר הנערץ רוביק דנילוביץ'. בעוד שנה מהיום, ב-30 לאוקטובר 2018, תושבי באר שבע יכריעו בקלפיות.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו