לפני כשבועיים הופץ ברשתות החברתיות סרטון גזעני, בו נשמעת אישה שמשפילה נוסעת אחרת, בת קהילת העבריים מדימונה ומתייחסת בין היתר לצבע עורה ולריח הנידף ממנה "למה אתם לא מתקלחים? ריח של גופה" אמרה אותה מצלמת בסרטון. בעקבות הפצת הסרטון עשרות אלפי ישראלים זעמו ברשת על המצלמת וקראו למצות עמה את הדין.

-

בהמשך לסרטון שהופץ ברשתות החברתיות, ובעקבות עשרות אלפי תגובות זועמות טענה המצלמת כי התנצלה בפני בת קהילת העבריים שהשפילה, זאת לאחר שהבינה כי מדובר במכרה של חברתה הטובה. מנגד אמרו בקבילת העבריים כי כלל לא קיבלו ממנה התנצלות. התגובות הזועמות לא עצרו כלפי המצלמת ברשתות החברתיות, שלא ציפתה למבול הזועם ואמרה "מה זה כל השיימינג הזה?" התשובה שקיבלה– שיימינג לשיימינג.

שבועיים חלפו מאז, אך הסיפור לא נרגע, לפחות לא עבור חסדיה בת ישראל, האישה מקהילת העבריים מדימונה. לדבריה מאז אותו יום, היא לא מסוגלת לעלות לאוטובוס, מבלי שנועצים בה מבטים "לכל מקום שאני הולכת, כולם מסתכלים עליי. הילדים שלי מנסים לעזור לי ועוטפים אותי כל הזמן באהבה".

חסדיה נזכרה באותו אירוע משפיל "הייתי באוטובוס בדרך הביתה ואישה שישבה מולי החזיקה את הטלפון ודיברה. כשהיא אמרה "כושי" הבנתי שהיא מדברת עלינו והתעלמתי". הסיבה להתעלמות לדברי חסדיה היא כי "אני אישה של שלום, לא של מלחמות".

חסדיה לא הבינה את מימדי ההשפלה עד שהגיעה לביתה "הילדים שלי רצו אלי ואמרו לי שהם ראו אותי בפייסבוק. הרגשתי מושפלת באותו רגע. הילדים שלי בכו ורצו ללכת להתעמת אתה".

"כנראה שהנוסעים באוטובוס חושבים אותו דבר"

בהמשך לאותו סרטון מבזה, אמר ל'באר שבע נט' חבר קהילת העבריים יאיר ישראלי "זה לא רק העניין שהבחורה התנהגה בגזענות, אבל למה באוטובוס אף אחד לא קם? ולמה הנהג לא התערב?".

-

לדבריה חסדיה, לדעתה הנוסעים באוטובוס לא יצאו להגנתה כי״כנראה שהם חושבים אותו דבר. אף אחד לא הגיב. אני נולדתי כאן ועדיין אין לי אזרחות, אז אולי גם משרד הפנים חושבת אותו הדבר עלינו״.

אנשי קהילת העבריים בדימונה הגיבו בזעם לסרטון, אך אמרו כי "אנחנו רוצים שעם ישראל יבין שהאישה בסרטון לא מייצגת את החשיבה הכוללת של עם ישראל והקהילה בארץ, אבל היא מראה תופעה. אנחנו לא רואים אותה ביום-יום, במיוחד לא בצורה הבוטה שראינו, אבל היא קיימת, חיה ובועטת. האישה הלבינה את פניה ברבים".

חסדיה שנעטפה באהבה לא רק על ידי ילדיה, אלא על ידי עשרות אלפי גולשים ברשת אמרה "אני רוצה להודות לכל האנשים שעזרו לי ועודדו אותי, גם בישראל וגם בארצות הברית. גם שם התקשו להאמין שבשנת 2017 יש עוד אנשים שחושבים ככה בישראל".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו