עם תחילת שנת הלימודים, התחילו את הפעילות הסדירה גם הצהרונים שתפקידם לספק מסגרת לילדי הגן ובתי הספר לאחר שעות הפעילות ולתת מענה להורים שעובדים עד לשעות אחר הצהריים. לאחרונה, עלו תלונות מצד מספר הורים שילדיהם נמצאים במסגרות הצהרונים של חברת 'כיוונים' על כך שהקבוצות השונות מאוחדות וכך נוצר עירוב גילאים שלא מאפשר את קיומה של מסגרת תקינה והולמת לילדים.

כך למשל קורה במתחם האירוסים בשכונת נווה-זאב, מתחם המכיל שלושה גנים, גן טרום טרום חובה וטרום חובה (טווח גילאים של שנתיים ושמונה עד חמש) ממלכתי, גן נוסף זהה ממלכתי דתי וגן חובה לגילאי חמש ושש. לאחר שעות פעילות הגנים, מפאת מספר נמוך יחסית של נרשמים מגילאי החובה, מאחדים את הילדים משלוש המסגרות לשני צהרונים ללא התחשבות בגילאי הילדים.

-

שרון (שם בדוי), אמא לילד בן שלוש וחצי, טוענת שהמסגרת פשוט נעשית לא מתאימה כששמים את הילדים הגדולים יחד עם הקטנים: "הפעם הראשונה ששמעתי שככה הדברים יהיו הייתה בישיבה הראשונה לפני פתיחת שנה. מהתחלה זה לא היה נראה לי אבל החלטתי לתת הזדמנות. האינטראקציה פשוט לא טובה לקטנים, הגדולים הרבה יותר מתקדמים מהם והם לא מסתדרים בפעילויות משותפות. חלק מהקטנים אפילו לא גמולים, תאר לך מה זה שהם יודעים שהגדולים מסתכלים כשמחליפים להם?"

אמא נוספת מהצהרון מספרת שבנה נחשף לאוצר מילים חדש מאז שהוא בצהרון עם הגדולים, שכבר יודעים לא מעט קללות, ובכלל מבטאים פיזיות רבה יותר במשחקים שלא מתאימה כלל לילדים בגילאים רכים יותר. ערן, אבא לילדה בת ארבע בגן במתחם האירוסים, החליט מלכתחילה שלא לשלוח את בתו לצהרון כששמע שכך יהיה הדבר: "פשוט לא מקובל עליי השילוב הזה, זה פוגע בילדים. מה שקורה כשעושים את זה כמה ילדים גדולים שצריך להתייחס אליהם ועוד הרבה קטנים שפשוט מעבירים איתם את הזמן".

-

בפניות חוזרות ונשנות של ההורים אל אגף החינוך ואל חברת 'כיוונים', התקבל המסר שהדבר נעשה מכיוון שאין מספיק נרשמים בכדי לפתוח צהרון נוסף וליצור הפרדה גילאית. התחושה הכללית שמקבלים ההורים היא שהתלונות שלהם לא נלקחות ברצינות המצופה. מיכל סגל, גננת של גילאי טרום חובה ובעלת תואר בחינוך לגיל הרך, מדברת על הבעייתיות שבשילוב גילאים שכזה: "יש המון גישות, חלקן מעודדות שילוב, אבל אין ספק שרובן מתנגדות לחלוטין. הבשלות בגיל כזה שונה לחלוטין. בארבעת תחומי ההתפתחות- הקוגניטיבי, הרגשי, החברתי והמוטורי יש פערים גדולים מאד בין קבוצות הגיל ושילוב כזה הוא פשוט לא נכון".

מחברת כיוונים נמסר:

"הצהרונים של חברת כיוונים פועלים על פי המתווה של משרד החינוך לתכנית ניצנים, שהחלה לפעול בשנת הלימודים תשע"ח. יובהר כי שילוב רב גילאי בצהרונים נעשה רק במקרים בהם אין אפשרות לפתוח מסגרת חד גילאית עקב מיעוט נרשמים. במידה ויירשמו ילדים נוספים בגיל חובה, נפצל את הקבוצות".

  

    


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו