"הייתי ילדה בת 18 ובהתחלה אחזה בי תחושה של פחד. זה מקום קשה וההתחלה לא הייתה קלה אבל אזרתי אומץ, קיבלתי ביטחון ומהר מאוד הפכתי להיות אוזן קשבת לכל דבר עבור החיילים האלה. עד היום אני שומרת מכתבים שהם רשמו לי מהתקופה הזאת", מספרת סמ"ר ל', תושבת באר שבע, בת 22 וחצי, על שירותה כמדריכת כלואים. כיום, היא משמשת כנגדת המשמעת בחטיבת המחקר של חיל המודיעין. אך ההתחלה לא הייתה כל כך קלה עבורה. ל' הייתה נערה ביישנית וחסרת בטחון, אך עדיין שאפה להגיע לתפקיד פיקודי בצה"ל, מבין התפקידים אליהם נחשפה ביום המא"ה. אולם, בעקבות תת משקל ממנו סבלה עקב בעיה רפואית, הדבר לא התאפשר.  

-

ל' נאלצה לבחור בין שירות בשב"ס (שירות בתי הסוהר) לבין משטרה צבאית, כשהיא בחרה באופציה השנייה והתגייסה באוקטובר בשנת 2013 למשטרה הצבאית. לאחר תקופת הטירונות, קיבלה ל' שיבוץ להיות מדריכת כלואים בכלא 4 שבצריפין. למרות שפחדה בהתחלה, כאמור, העובדה שיכלה לפקד על הכלואים ואנשים שלא הסתדרו במערכת הצבאית, רק חיזקה אותה ועזרה לה להתבגר. לאחר שהעבירה את מרבית שירותה הצבאי בתפקיד, ל' רצתה לצאת לקורס סמלים. היא יצאה לקורס ולאחריו חזרה לאותו התפקיד, כפי שהבטיחה לעצמה בהתחלה, כדי שתוכל להיות סמלת טובה גם לכלואים וגם למדריכים שהיו תחתיה. ל' משתפת: "מאוד אהבתי את התפקיד שלי בכלא, למרות הקושי הגדול שחוויתי שם. היו שם כלואים עם סיפורים שאי אפשר לתאר ואין ספק שהשהייה שלי שם חיזקה אותי המון. הרגשתי שהתפתחתי ברמה האישית ואני רוצה להמשיך עם התהליך הזה".

משמעות המשמעת

ל' הייתה קרובה לשחרור מצה"ל, וחצי שנה לפני החליטה להישאר בצבא במסגרת הקבע. את התפקיד בקבע החלה במקום שונה לחלוטין. היא הגיעה לאגף המודיעין ונכנסה לתפקיד נגדת היחידה באוקטובר 2015. "זה מאוד שונה מהשירות שעשיתי עד היום, זה עולם אחר. בהתחלה היה לי מאוד קשה להתרגל לשוני בתפקיד ובאוכלוסייה. לפני שהגעתי לא הצליחו להבין באגף את חשיבות התפקיד שלי, הרגשתי שלא יודעים להעריך את משמעות המשמעת, מסדרי הבוקר וניקיון", ל' מתארת את התחושות. אבל ל' לא ויתרה. אחרי שעברה לשרת תחת חטיבת המחר היא שינתה את הגישה ונלחמה עד הסוף. "דברים נראו אחרת. עשיתי בית ספר לעצמי, שיניתי גישה ובפברואר האחרון יצאתי לקורס נגדי יחידות, כצעירה ביותר מרס"רי אגף המודיעין", היא נזכרת.

מעבר לכך, במהלך קורס הנגדים אליו יצאה ל' היא אף נהנתה מההזדמנות להשתתף כדגלנית בטקס יום העצמאות האחרון שהיה בהר הרצל, "זו חוויה מעצימה בפני עצמה. היום יש לי עוד הרבה לתת וללמוד וכרגע אני מרוצה מאיפה שאני נמצאת ומתכננת להשאר פה עוד".


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו