רכישת מוצרים באינטרנט הפכה בשנים האחרונות לנפוצה ולנוחה עבור הרוכשים. באמצעות רכישה מקוונת נהנים הגולשים מאפשרות להזמין מוצרים בלי לקום מהכיסא, ובו בזמן לחסוך עשרות ואף מאות שקלים מעלות הרכישה בחנויות. מנגד, המכשול העומד בפני הרוכשים הוא תשלום המס, כשפטור ממס קנייה וממע"מ חל על הזמנות עד 75 דולר בלבד, מה שלא מאפשר לרכוש מוצרים יקרים יותר כמו מחשבים, טלפונים סלולריים, ואפילו מותגי בגדים ונעליים, מה שדורש מהצרכנים לרכוש אותם בארץ במחיר יקר בעשרות אחוזים.  

-

רשת BIG תשיק בקרוב פלטפורמה שתחסוך לכם עשרות שקלים בכל קנייה. בקרוב ישיקו ברשת מרכזי הקניות אתר אינטרנט בשם "ביג פלוס", שיאפשר לצרכנים לרכוש מוצרים דרך האינטרנט, וליהנות במקרים רבים מפטור ממע"מ ומס קנייה עד עסקות של 75 דולר.

כיצד הדבר מתאפשר?

המחסנים הלוגיסטיים של האתר "ביג פלוס" ימוקמו מחוץ לישראל (בטורקיה או בקפריסין) ולכן האתר לא יחשב כאתר ישראלי אלא כאתר בינלאומי. כתוצאה מכך, העסקה תירשם כבינלאומית והרוכשים לא ידרשו לשלם מסים בקנייה של עד 75 דולר (כ-260 שקלים). במקביל, גם רשת FOX עובדת על אתר בינלאומי דומה שמחסניה ימוקמו בקפריסין ויאפשר לצרכנים הישראלים להזמין מוצרים וליהנות מתנאי הפטור ממס.

איתן בר-זאב, מנכ"ל ביג מרכזי קניות אמר כי הרעיון בא לתת מענה ל"אפליית המותגים והרשתות הישראליות, אל מול אפשרויות היבוא האישי של מותגים בינלאומיים".

להערכתו של בר-זאב, השקת האתר תגדיל את הרכישה המקוונת ותאפשר חיסכון משמעותיו בעלות המוצרים: "אם לצרכנים יש סבלנות לחכות כמה ימים עד שהפריט יגיע, אין שום סיבה שהם ישלמו בגינו מע"מ ומסים אחרים. על מוצר אופנה, למשל, הצרכן משלם 6% מכס ועוד 17% מע"מ, ואני מאפשר לחסוך את זה בתחום הפטור, באמצעות ההטבות שהמדינה עצמה מעניקה ביבוא אישי".

מה לגבי עלות המשלוח? בריאיון לוואלה חדשות אמר בר-זאב כי "מתוך חיסכון של 23%, עלות המשלוח יכולה להיות 3%. ככל שהווליום יגדל - היכולת לתת הנחה על השילוח תגדל, ובכל מקרה נעשה כל מה שאפשר על-מנת להוזיל את המשלוח, בין היתר עם האפשרות לאיסוף עצמי".

בר זאב מסביר כי השירות החדש יוצע לעשרות רשתות וחנויות שיופיעו באתר. הצרכן יבצע את הרכישה המקוונת מול אתר 'ביג פלוס', בהתאם למספר קטלוגי או מספר דגם. בר זאב הדגיש כי המחירים באתר יקבעו על ידי הרשתות עצמן. "כל חנות שתחשוב שזה רעיון טוב לתת אופציה כזו - כלומר לאפשר לצרכן לקנות את המוצר שהוא ראה בחנות בקניון דרך האתר - תוכל להשתמש בשירות הזה".

-

לדבריו של בר-זאב, לא מדובר בעקיפת רשות המסים אלא הטבות שהמדינה בחרה להעניק לצרכנים מחוץ לגבולותיה הגיאוגרפיים. "אני בעד כל דבר שמיטיב עם הצרכנים". הוא אומר. הנקודה היא שזה נעשה בצורה שפוגעת משמעותית בחנויות".

לדבריו "ישבנו וחשבנו איך משווים את תנאי הסחר ומתקנים את האפליה שהמדינה יצרה, והגענו לפתרון הזה - שמיטיב עם הרשתות, מיטיב אתנו ומיטיב עם הצרכנים. היכולת הלוגיסטית והממוחשבת מציעה לצרכנים להעביר את הקנייה ליבוא אישי שעומד בכל הכללים והחוקים. אם אין לחץ לקבל את המוצר מיד, זה יכול להיות פתרון זמין נוח וזול".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו