תינוקת בת חמישה חודשים מהנגב הגיעה ביום שבת האחרון במצב קשה תוך החייאה לבית החולים סורוקה שבבאר שבע, שם ניסו הרופאים להילחם על חייה אך ללא הצלחה. לאור חשדות והחוק שמחייב זאת פנה בית החולים למשטרה לבדיקת המקרה, ועל כן הוחלט להעביר את התינוקת לנתיחה שלאחר המוות. מביצוע הנתיחה התגלה כי התינוקת סבלה מדלקת קרום המוח, זאת בשל סירוב הוריה אשר מאמינים באורח חיים טבעי לחסן אותה.  

-

מבירור מעמיק התגלה כי מיד לאחר שנולדה התינוקת ביקשו בבית החולים להשאירה להשגחה, זאת בעקבות חשד הרופאים שהיא לוקה בתסמונת דאון, ההורים העדיפו להימנע מהבדיקות. השלמת הבדיקות וקבלת תמונה מלאה וכוללת יכלו למנוע את הטרגדיה, זאת לאור העובדה שילדים עם תסמונת דאון נכללים בסיכון גבוה להידבקות בדלקת קרום המוח, על כן סיום אבחון וקבלת חיסון הניתן באופן מסובסד לילדים הנמצאים בסיכון יכלו למנוע את הידבקותה ואף את מותה.  

דלקת קרום המוח היא מחלה הנגרמת בעקבות הידבקות בחיידק ה"פנאומוקוק", חיידק הגורם לדלקות שונות וזיהומים קשים. בכדי להימנע ככל שניתן מהידבקות בחיידק זה, ממליצים הרופאים לבצע סדרה של שלושה חיסוני פרבנר הניתנים בשלוש מנות, הראשון בגיל חודשיים, השני בארבעה חודשים והאחרון בגיל שנה.

מדברים שאמר ד"ר דודי גרינברג, יו"ר חטיבת הילדים בסורוקה ומנהל המחלקה למחלות זיהומיות בילדים. לכתבת ישראל היום מיטל יסעור בית-אור עולה כי "התינוקת הגיעה אלינו תוך כדי ניסיונות החייאה ונאלצנו לקבוע את מותה בבית החולים. בנתיחה שלאחר המוות התברר שחלתה בדלקת קרום המוח שמקורה בחיידק פנמוקוק. פנמוקוק הוא הגורם מספר אחד לדלקת קרום המוח בילדים. ובזכות החיסון יש לנו אמצעי שיכול להוריד את התחלואה ב-50 עד 70 אחוז".  

עוד ציין ד"ר גרינברג כי "ילד שמת מדלקת קרום המוח הפך לנדיר בישראל, הורדנו מעל 70 אחוז מהתחלואה וזה נדיר. זה מקרה מזעזע כי מקרים כאלה ניתן היה למנוע בצורה פשוטה על ידי הליכה לטיפת חלב והתחסנות נגד החיידק. פרט לירידה בתחלואה בדלקת קרום המוח ראינו שהחיסון הזה מוריד דרמטית דלקות ריאה ואוזניים, יש ירידה מעל 55 אחוז בדלקות ריאה בילדים מתחת לגיל 5 וירידה של מעל 60 אחוז בדלקות אוזניים".


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו