אורן אהרוני, מי ששימש כסמנכ"ל הכספים של תיאטרון באר שבע ב-11 השנים האחרונות, מונה בחודש פברואר האחרון לתפקיד מנכ"ל התיאטרון. אך לפני שמונה למנכ"ל התיאטרון, עבר אורן לא מעט תלאות בחייו, ובה טמונה עשייה רבה וסיפור חיים מרתק במיוחד.

אורן אהרוני, בן 47, נשוי לנעמה ואב ל-4 בנים, נולד בבאר שבע וגדל בבית למשפחה נורמטיבית, אך עם סיפור שהפך אותו לגבר כבר בגיל קטן.

המסע להצלת חיי אחיו הגדול

אחיו הגדול ארז, נולד עם בעיה רפואית שהובילה לקריסת כליות ולביקורים רבים בבתי חולים לצורך אשפוזים וניתוחים דחופים. כשהיה בן 15 כבר טיפל אורן באחיו הגדול ועזר לו בטיפולי הדיאליזה שנעשו בביתם. "הסיטואציה הזו יצרה בינינו מערכת יחסים שונה מכל מה שאני מכיר שיכול להיות בין אחים. אין מילים שיכולות להגדיר את מערכת היחסים הזו", סיפר אורן בריאיון עבר בתוכנית "בינדר מארח" ברדיו דרום.

לאחר כ-18 שנות טיפולי דיאליזה, הידרדר מצבו של אחיו כך שנזקק להשתלת כליה מצילת חיים. אורן הנחוש החליט לצאת בקמפיין לגיוס תרומות להצלת חיי אחיו הגדול "אף אחד מהמשפחה לא התאים כתורם, אחרת זה הדבר הראשון שהיינו עושים. האופציה היחידה הייתה למצוא תורם כליה בדרום אפריקה בסכום לא מבוטל של כסף".

-

אורן צלח את המכשול והצליח לגייס עבור אחיו כסף להשתלת כליה, שפטרה אותו ממכונת הדיאליזה למשך 12 שנים טובות. לפני כשנתיים, כשלה הכליה המושתלת ואחיו נזקק שוב לטיפולי דיאליזה קבועים, אך באותן 12 שנים הספיק ארז להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם. נחישותו של אורן הצילה את חיי אחיו, העניקה לו חיים חדשים ומשפחה חדשה שהקשר בינה לבין משפחתו של אורן הוא "לא פחות חזק מאשר הקשר שלי עם ארז".

למרות התלאות הרבות שעבר עם אחיו, הדגיש אורן כי ניהל את חייו באופן שגרתי לחלוטין "הייתי תלמיד טוב, יצאתי לבלות, שיחקתי כדורגל במחלקת הנוער של הפועל באר שבע, עשיתי כל מה שבן נוער בגילי עושה".

"רוביק היה המוח"

מגיל צעיר רצה אורן להיות שחקן כדורגל. בילדותו שיחק בקבוצת הנוער של הפועל באר שבע, שם שיחק בין היתר עם אסי רחמים, מנכ"ל הקבוצה כיום, שחקן העבר סתיו אלימלך, וראש העיר רוביק דנילוביץ'. "רוביק היה עושה משחקים של מוח גם על המגרש. אולי התבזבז שחקן טוב, אבל הרווחנו ראש עיר מצויין". אמר אורן על ימי המשחק עם דנילוביץ'.

פספסנו שחקן? צילום מתוך עמוד הפייסבוק של רוביק דנילוביץ

-

"היו שנים יפות במחלקת הנוער של הפועל באר שבע. שיחקתי כמעט בכל מגרש בארץ וזכיתי בכל התארים, ובנוסף שיחקתי לצד אנשים נפלאים. הייתי שחקן טוב אבל לא הייתי סופרסטאר, אף פעם לא חשבתי שאגיע למסלול של כדורגל מקצועי". כיום מעיד אורן, הוא מגיע למשחקי הקבוצה מלווה בילדיו, לעודד עם ה'אולטראס' בשער 3.

מחשב מסלול מחדש

מאז שסיים את ימיו בקבוצת הנוער, פנה אורן להשכלה גבוהה שסללה את הדרך לתפקידים ניהוליים, לצד כשרונותיו האישיים. אורן בעל תואר ראשון בניהול עסקי ומשאבי אנוש, ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, שניהם מאוניברסיטת בן – גוריון בנגב. בנוסף אורן בוגר הקורס האקדמי להכשרת חשבים ומנהלי כספים מאת ביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטת תל-אביב, כמו גם היותו בוגר המסלול ללימודי ייעוץ מס וחשבונאות מאת המכללה למנהל.

את הידע והניסיון מעולם הניהול העסקי, אותן רכש במהלך השנים בתפקידים שונים במגזר העסקי, ידע לתעל לעבודתו עם הגיעו לתיאטרון באר שבע.

-

החיים החדשים של תיאטרון באר שבע

בשנת 2006 נקרא אהרוני לשמש כסמנכ"ל התיאטרון במטרה לשקם את התיאטרון המקומי החשוב, שהיה שרוי בקשיים כלכליים. הקריאה לתפקיד הגיעה מראש העיר כיום, מר רוביק דנילוביץ', ששימש בשעתו כסגן ראש העיר של מר יעקב טרנר והיה ממונה על תיק החינוך והתרבות בעירייה. במסגרת תפקידו יזם אהרוני תוכנית שיקום לתיאטרון שכללה בין היתר גם קיצוצים רבים בתקציבי התיאטרון ואלה של העובדים. לאחר תקופה קשה ביותר, תוכניתו של אורן הביאה לבסוף לשיקום התיאטרון ולהפחת חיים חדשים.

בשנת 2010, עם כניסתו של מר שמוליק יפרח לתפקיד המנכ"ל והמנהל האמנותי של התיאטרון, המשיך אורן להיות יד ימינו של שמוליק בניהול השוטף של המוסד, למעט הניהול האמנותי. בנוסף, לאורן חלק מרכזי בהמשך הובלת התיאטרון להצלחה, שכמוהו לא ידע המוסד מזה שנים רבות, בשעה שהמוסד זכה וזוכה לתשבחות על ניהולו האדמיניסטרטיבי לצד הצלחתו האמנותית.

בפברואר 2017 נבחר אורן אהרוני לשמש כמנכ"ל התיאטרון. הבחירה באהרוני סימנה את תחילתו של עידן חדש בו קיימת הפרדה בין תפקיד המנכ"ל ובין המנהל האומנותי, שעד היום מילא אותו אדם אחד. רפי ניב מונה למנהל אמנותי שותף והפך למנהל האמנותי הבלעדי של התיאטרון.

-

מאז שהתחיל את דרכו בתיאטרון באר שבע, פועל אורן יחד עם צוותו הרחב להעלות הצגות טובות ותוכן איכותי לתושבי באר שבע והסביבה. העונה הקרובה הוא מעיד, תהיה מלאה ברפרטואר בסימן של אהבה, עונה מרתקת ומלאת הפתעות.

לפני כשבוע וקצת, חגג אורן את יום הולדתו ולכבוד כך גם קיבל מתנה מרגשת במיוחד: זכיית העיר באר-שבע במקום הראשון ב"פרס שרת התרבות והספורט לרשויות מקומיות בתחום התרבות" לשנת 2017, ולאורן יש חלק ארי בקבלת הפרס בזכות עבודתו למען התיאטרון המקומי.