משטרת ישראל פועלת רבות לשפר את תפקוד כוחותיה ולפעול ביעילות ובמהירות בתגובה לתלונות התושבים. בשבועות האחרונים אף יצאה המשטרה למבצע 'מכת מחץ' במהלכו תפסה עשרות כלי נשק במרכז BIG, עיכבה לחקירה עשרות חשודים בסחיטה באיומים, ופעלה להעלאת תחושת הביטחון בקרב כלל תושבי העיר.

-

סקר חדש שנערך באמצעות מכון סמית' בסוף חודש אוגוסט, מעלה פערים בין שביעות רצון התושבים באזור המרכז והצפון, לבין זו באזור הדרום. הסקר מצא כי לעומת הממוצע הארצי העומד על כ-43%, רוב תושבי הדרום (51%) אינם מרוצים מתפקוד המשטרה באכיפת החוק. מדובר בפער משמעותי מאזור המרכז וירושלים שם רק 38% אינם מרוצים, ובאזור הצפון שם 42% מהתושבים אינם מרוצים מתפקוד המשטרה באכיפת החוק.

בהתייחס לתפקוד המשטרה באכיפה לפי עבירות, עולה מהסקר כי בממוצע רק 33% מרוצים מתפקוד המשטרה באכיפת החוק, בעוד ש-67% מהתושבים אינם מרוצים.

תוצאות הסקר בהתייחס לעבירות באזור הדרום:

  • 67% מתושבי הדרום אינם מרוצים מאכיפת המשטרה בתחום עבירות הרכוש, פריצות וגניבות לבתים ולרכבים.

  • 74%מתושבי הדרום אינם מרוצים מטיפול המשטרה בעבירות חקלאיות כמו גניבות ציוד חקלאי וגניבות צאן ובקר.

  • למעלה מחצי מתושבי הדרום (56%) אינם מרוצים מטיפול המשטרה בעבירות אלימות.

  • בהתייחס לעבירות סמים ואלכוהול, עולה מהסקר כי  59%מתושבי הדרום אינם מרוצים מטיפול המשטרה בעבירות אלו הכוללות בין היתר גידול סמים בשדות חקלאיים או מעבדות הידרו.

  • 74% מתושבי הדרום אינם מרוצים מטיפול המשטרה במניעת שיטוטי גמלים בכבישי הדרום, תופעה שהביאה עד כה לפצועים רבים ואף להרוגים.

  • 63% מתושבי הדרום אינם מרוצים מטיפול המשטרה במניעה ומאבק בתאונות הדרכים.

עוד עולה מהסקר כי 49% מתושבי הדרום (לעומת 44% בממוצע הארצי) ציינו כי הגישו תלונה במשטרה בתחום עבירות רכוש ב-5 השנים האחרונות. אולם כאמור, רק 34% נותרו מרוצים מהשירות שקיבלו מצד המשטרה כמענה לתלונותיהם.

"צריך לשים את המלחמה בפשיעה בנגב בראש סדר העדיפויות"

תנועת רגבים ממשיכה בימים אלו בקמפיין להגברת האכיפה ביישובי הנגב וקוראת להתערבותו של שר הפנים גלעד ארדן. בקמפיין פרסמה תנועת רגבים ציור של מפת הפשיעה בנגב בה חבריה קוראים לעזרת הציבור באיתור שר הפנים גלעד ארדן. זאת, כדרישה מהשר לשים בראש סדר העדיפויות את המלחמה בהשתוללות הפשיעה והבנייה בלתי חוקית בנגב.

-

לדברי תנועת רגבים, נתוני הסקר של מכון סמית' מוכיחים שאי אכיפת החוק היא למעשה מציאות יומיומית ובלתי נסבלת עבור תושבי הדרום והנגב בפרט. "הנתונים הללו מביאים את זעקת תושבי הדרום ודרישתם מגורמי אכיפת החוק לשים סוף למערב הפרוע שמשתולל באין מפריע ליד ביתם, בפריצות, נהיגה פרועה בכבישים ושיטוטי גמלים, שדות סמים שצומחים תחת כל עץ רענן, גניבות חקלאיות, בניה בלתי חוקית, בפרוטקשן ועוד.

בתנועת רגבים אמרו כי "תושבי הדרום מחפשים את המשטרה ואת השר הממונה עליה כדי שימגרו את הפשיעה - אך לא מוצאים כי ארדן והמשטרה נשארו מחוץ לתמונה. השר ארדן חייב להיכנס לתמונה ולשים בראש סדר העדיפויות של משרדו את המלחמה בהשתוללות הפשיעה והבניה הבלתי חוקית בנגב".


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו