פרויקט צהלה הוא מיזם בהתנדבות הפועל ברחבי הארץ, בכדי להעצים בני נוער ולתת בידיהם כלים ערכיים ומעשיים לקראת הפיכתם לאזרחים בוגרים. במסגרת הארצית יש לפרויקט 150 מדריכים מתנדבים, כ-1700 חניכים פעילים, ועוד כ-12,000 בוגרים. מזה שנתיים פועל בבאר שבע הפרויקט, עם מתנדבים מאזור הדרום שלוקחים בו חלק, בהובלתה של אלגרה נעים. ישנם שבעה מתנדבים המדריכים כ-150 בני נוער בבתי הספר ברחבי העיר, כמו מקיף ג', תיכון רגר וברנקו וייס. המתנדבים נפגשים אחת לשבוע עם בני הנוער ומעבירים להם תכנים בנושאים שונים.

-

"המדריך עוזר לנו בענייני הצו הראשון. מסביר לנו איך להתנהג... לדוגמה כשכל אחד פתח חשבון בנק הוא עזר ותמך. עזר בדברים שבאמת חשובים ביום יום", מספר אושר לוי. אושר הוא בן 17 וחצי, לומד בבית הספר מקיף ג' בעיר ולוקח חלק בפעילות צהלה זו השנה השלישית. הפעילות מתקיימת במקיף במשך שעתיים בשבוע ותורמת רבות לחיי היום יום של אותם נערים ונערות.  

"שילוב של פאן וחוכמת חיים"

בצהלה רואים את עתיד המדינה בבני הנוער ואת החשיבות הרבה שבמתן הסיוע, הזכות להגשמה עצמית ולקידום יכולותיהם ורצונותיהם, בעזרת תמיכה נכונה. הפעילות גם מייצרת הזדמנויות שוות עבור כל נער ונערה ומסייעת בצמצום הפערים החברתיים, תוך חינוך נכון של בני הנוער. "לי זה ממש עזר משום שזה תרם לי לביטחון העצמי. הספקתי להפיק פסטיבל עירוני לבני נוער בעצמי. הפרויקט נתן לי את הביטחון להתקדם ולשאוף", משתף אושר.


-

במסגרת הפעילויות שעוברים בני הנוער, הם לומדים על תכנים שונים כמו למשל חינוך לערכים, ציונות ואהבת הארץ, טיפוח סובלנות ומעורבות חברתית, הנחלת ערכי ההתנדבות והנתינה לזולת, חינוך לאזרחות טובה ותרומה למדינה, עידוד בני הנוער למיצוי יכולות אישיות ועוד. מעבר לתכנים אותם לומדים בני הנוער בכל שבוע, הם גם מבצעים פעילויות מחוץ למסגרת ותורמים לקהילה. כך, לדוגמה, בשנה שעברה חניכי מקיף ג' אימצו את דיירי הבית המוגן בבית עמיגור וקיימו איתם פעילויות לאורך השנה. בנוסף, השתתפו החניכים בפרויקט "עושים רחוב" וסייעו בשדרוג המרחב הציבורי ביום המעשים הטובים. כמו כן, יוצאים הנערים והנערות לימי כיף, גיבוש וסיורים ברחבי הארץ. גם המדריכים המתנדבים עוברים השתלמויות להכשרה בנושאים כמו טיפול בקונפליקטים ובמשברים, מימוש פוטנציאל, דימוי עצמי ומנהיגות.

אושר מסכם: "מבחינתי זה שילוב של פאן וחוכמת חיים. לדעתי צריכים לעשות את זה בכל כיתה בישראל, זה באמת עוזר לילדים. זה עוזר לנו וזה משפר את הביטחון העצמי". קבוצת צהלה בבאר שבע עובדת בימים אלה על תוכניות העבודה לשנה הקרובה ומחפשת מתנדבים נוספים למען הנוער בבאר שבע במטרה לקלוט קבוצות נוספות בבתי ספר נוספים.

-

לפרטים נוספים: שאול דולב  054-5441801

אתר צהלה: https://www.tzahala.org/