הקמת "הבית של גולני" מתחילה אי שם בשנת 2003. באחד מלילות החורף, חייל מסיירת גולני עלה על טרמפ מבית החולים סורוקה לכיוון היישוב עומר, במטרה לחבור לשאר חיילי היחידה. כשנהג הטרמפ, רפי רובין, הגיע אל היעד הוא הציע למפקד היחידה להעביר את הלילה הגשום במבנה מקורה, ולא תחת כיפת השמיים וגשם הזלעפות שירד. המפקד קיבל את ההצעה ולקח את חייליו לווילה בעומר, בה הם ישנו מספר לילות. אותה הווילה הפכה לימים ל"בית של גולני" (ובהמשך שינתה מיקום), מקום אליו כל חיילי צה"ל מגיעים כשהם עוברים בדרום הארץ.

-

"מגיע להם הכל"

"אם הם מוכנים לתת את החיים למען המדינה, איך לא אחזיר להם את המקסימום שאני יכול?", אומר רפי רובין. רובין הוא איש עסקים מבאר שבע שמנסה לדאוג ולעזור לאחרים כמה שהוא יכול, ולאפשר לחיילים מקום לנוח ולהתאמן לקראת הניווטים. "שיבואו ויהיה להם מקום מסודר בזמן הניווטים, כי מגיע להם הכל. יכול להיות שחייל שבא לפה ייתן, חס וחלילה, את חייו. יש משהו יותר יקר מהחיים? אין שום דבר שישתווה לערך החיים. ומה אני בסך הכל נותן להם? פיסת רצפה, כמה חיבוקים ומנסה לעשות להם קצת שמח, כל מה שיכול לעזור להם לעבור את השבוע הקשה הזה. הם נותנים את החיים, אבל הם צעירים מדי להבין שהם בפיסגת הפירמידה. הילדים האלה מאחדים אותנו, את כולנו", מספר רובין.

שהותם של חיילי סיירת גולני אז בשנת 2003 הייתה רק יריית הפתיחה. מאז, התחיל לעבוד רפי על מקום מסודר ורציני יותר מהדירה בעומר והחל לשכן את החיילים במפעל אותו הוא מנהל. הביקוש לשהייה במקום הלך וגדל, כשחבורות רבות מכל החילות צריכות להזמין מקום מראש כדי להגיע. רובין תמיד נענה בחיוב ובחיוך לכל בקשה, שמח לארח אצלו את החיילים ואפילו מדבר עליהם בהתרגשות ועם דמעות בעיניים.

רפי מרגיש שכל אחד ואחת הם כמו ילדיו ונעזר בחבריו כדי לסייע כמה שניתן. "יש לי חברים שכשאני צריך אותם, הם מתייצבים בלי להניד עפעף. כשאני מבקש... כל אחד מהם מביא מה שמבקשים ממנו. הם פשוט באים ונענים לכל צורך", משתף רובין. הצרכים האלה כוללים, בין השאר, ספות לחיילים, חולצות טי, בדיקות אצל רופא מומחה ועוד.

-

איש של נתינה

ב"בית של גולני" יכולים להתארח כיום כ-80 חיילים. בכדי לשמור על ההיררכיה והסדר הצבאי, המפקדים משתכנים בקומה העליונה, וגם לבנות יש אזור משלהן. במתחם התחתון של הבית ישנו שולחן גדול סביבו יכולים כל החיילים לאכול, או להשתמש בו לצורך לימודי המפות לקראת הניווטים. בנוסף, רובין בנה גם בית כנסת לטובת החיילים שומרי המסורת. ספר התורה בו נתרם על ידי מכרים שרצו לעזור.

אצל רובין אין חייל שזקוק למשהו ולא מקבל מענה. גם אם פתאום יקבל טלפון ממספר יחידות הרוצות ללון אצלו במקביל, הוא יעשה הכל ויימצא להן פתרון. בין שמדובר במחלקה שנתקעה ללא מזון או בחייל בודד שזקוק לרהיטים, כל בקשה תמולא מכל הלב. במחסן גדול שממוקם במתחם אפשר למצוא ספות, ארונות, שולחנות ועוד. הם מיועדים לחיילים, ומי שזקוק להם מוזמן לקחת אותם בשמחה.

גם החיילים מרגישים את כל האהבה והנתינה מצד רפי ומתרגשים כל פעם מחדש. דוד כהן, סגן מיחידת אגוז, הגיע לבית לראשונה לפני מספר שנים. הוא מספר: "אני זוכר את רפי מקבל אותנו בשלוש בבוקר. פתאום באמצע כל הקושי יש שלטים של גולני, 'כמה טוב שבאת הביתה', המון תמונות, פיצות - מרגיש כמו בית. לומדים באמצע היום, עובדים קשה בלילה וחוזרים לפה. זה מרגש מאוד".

מבחינת רובין, הכוח לחיים טובים יותר נמצא בידיים של כל אחד ואחת מאיתנו, כשאפשר לשפר את המציאות בכל יום על ידי נתינה מכל הלב. רובין מסכם: "שתמיד יהיה לי מה לתת, ושאקבל רק את מה שאני צריך. לא צריך שום דבר מעבר לזה".


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו