-

פסטיבל הפרינג' הבינלאומי בבאר שבע יתחיל בעוד כשבוע ויצור כמדי שנה במה איכותית למיטב היוצרים מהארץ ומהעולם מתחומי התאטרון, המחול, המוסיקה, אמנות הרחוב והאמנות הפלסטית.

הפסטיבל המתקיים זו השנה השביעית, נחשב לאחד מאירועי הפרינג' המרכזיים בישראל ומפסטיבלי התרבות הגדולים והמובילים בדרום. השנה יתארחו למעלה מ-40 מופעים מהארץ ומחו"ל ולמעלה מ–200 אמנים ייקחו חלק בשלושה ימים של פעילות אמנותית ענפה וצבעונית.

במהלך הפסטיבל יתקיים מופע מיוחד של להקת הג'ירפות, הלהקה הכי "פרינג'ית" בתעשייה. 25 שנה בהם הצליחו לשמור על מקוריות ורעננות, באלבומים הבלתי מתפשרים ובהופעות שאף אחת אינה דומה לקודמתה. לקראת ההופעה תפסנו אותם לכמה שאלות, על אז ועכשיו, על מחאות חברתיות וסמים קלים.

למי שלא מכיר, כיצד הפכתם מקבוצת חברים שאהבה מוזיקה ללהקה מצליחה?

התחלנו לעבוד על המוזיקה שלנו בעצם ב-1992 ולקח לנו 7 שנים של ניסוי וטעייה עד שהתגבש לנו קול ייחודי משלנו. על הדרך הספקנו לגנוז אלבום שלם שהשיר היחיד ששרד ממנו נקרא "ג'ירפות".

איך אתם מצליחים להתאים את עצמכם לשינויים בסגנונות המוזיקה מאז משוחח עם כסא בשנות ה-90 ועד היום?

לומר את האמת, אנחנו לא באמת מתעסקים בעניין של להיות מעודכנים, אנחנו פשוט מאוד אוהבים מוזיקה וכל הזמן מחפשים לשמוע משהו חדש, כל אחד מביא את הכיוונים החדשים שמדליקים אותו ויחד נוצר כל פעם משהו שמייצג אותנו לאותה תקופה.

-

מה הייתה התקופה שהייתה לכם בה הכי הרבה הופעות?

זה משתנה כל הזמן. כשיש לך אלבום מצליח אתה לרוב מופיע יותר אבל זה ממש כמו נדנדה, לפעמים למעלה , לפעמים למטה. עכשיו, טפו טפו, אנחנו בתקופה אש.

זכיתם ב-2008 באלבום זהב, אתם חושבים שתצליחו לשחזר את ההצלחה?

האלבום הראשון היה זהב, גם השני...מאז העולם השתנה כליל ומכירות של אלבומים זה כבר לא מדד ממשי. נדמה לי שזה הכל עניין של שירים חזקים ורלוונטיות יצירתית... וכשהוצאנו עכשיו את "מי שלא חולם, כועס" הוא הפך להמנון מיידי...כך שאין תלונות.

מה אתם חושבים השיר הטוב ביותר שלכם עד היום?

כל אחד חושב על שיר אחר, אבל בוא נודה באמת, תמיד השיר הכי טוב שלך הוא האחרון שכתבת...

ב-2013 הוצאתם אלבום לאחר המחאה החברתית וכלל שירים מחאתיים, אתם חושבים שזה השפיע על התפיסה החברתית בישראל

אני לא חושב שזה השפיע ממש, אבל זה הצטרף לשינוי תודעתי שהתרחש אז, והיינו גאים להיות חלק מן הפסיפס הזה.

בין היתר אתם מדברים בגלוי על צריכת מריחואנה, אתם חושבים שזה פוגע בתדמית שלכם כלהקה? או שבעזרת האמנות אתם נותנים כתף במאבק הלגליזציה?

כשהוצאנו את האלבום הראשון, אחד השירים שם נקרא "רמי מואשם באחזקת סמים קלים", אנחנו פשוט כתבנו על החיים שלנו. היינו בטוחים שזה יושמע ברדיו בטירוף, כמו "וואו" שיצא לפניו. במקום זה הוא הוחרם ברוב בתחנות...זה מאוד הפתיע אותנו. אנחנו בהחלט שמחים לתמוך בלגליזציה ועוד כמה שנים זה ייראה ממש מגוחך בדיעבד, התקופה שבה התייחסו למעשנים כעבריינים.

בישראל יש המון "סלבריטאים" שמכחישים כי הם נוהגים לצרוך מריחואנה (ע"ע יאיר לפיד), מה דעתכם על התופעה?

פאתטי.

בעוד כמה שבועות תופיעו בפרינג' – יהיו הפתעות? שירים חדשים?

ננגן שני שירים מן האלבום החדש, והפתעות... מאחר ואנחנו מקפידים לאלתר,תמיד יש הפתעות בהופעה, גם לנו עצמנו.

-

במהלך הפסטיבל יוכלו הצופים ליהנות מתיאטרון רחוב מספרד, קרקס רחוב מצרפת, מחול מרומניה, והצגה עטורת שבחים מאוסטריה. בנוסף, יתקיימו הופעות מוסיקה של 'לולה מארש' ו'שאפיטה', הצגות ילדים בסימן עיבודים בימתיים לקלאסיקות ספרותיות כמו: 'הנסיך הקטן' ו'הכבש השישה עשר', ומתחם אומנים מקומיים היוצרים אמנות ברחוב.

7 מתחמים הפועלים במקביל ברחבי העיר העתיקה; אולם מרכז הצעירים, רחבת החלוץ 33, תיאטרון הפרינג', חניון מרכז הצעירים, רחבת תיאטרון הפרינג' ורחוב אנילביץ' הופכים לחגיגת אמנות ססגונית ובלתי נשכחת לכל המשפחה.

פסטיבל הפרינג' הבינלאומי יתקיים ב-11-13.7 בעיר העתיקה באר שבע. ההופעה של להקת הג'ירפות היא ביום חמישי בשעה 21:00

לפרטים נוספים

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו