היחסים בין ארגוני הפשיעה בדרום התחממו בחודשים האחרונים, המתח עלה והגיע עד לכדי מצב בו במשטרה הבינו כי הדברים עלולים לצאת משליטה ולפגוע בחפים מפשע. אירוע שכזה כמעט והתרחש עם ירי ברחוב הומה אדם בשכונת נווה זאב, במסגרתו נורה מוטי אלמקייס, קרוב משפחתו של טל קורקוס.

בארגוני הפשיעה בדרום לא שתקו על הירי בנווה זאב ויצאו לנקום. חודש לאחר שנורה אלמקייס בבאר שבע, הוא וחברו דוד בן שימול הצטיידו בנשק, תחמושת ומשתיק קול, וזאת בכדי לנסות ולחסל את יריבם, בן חיים, שהיה עצור בחשד שניסה לחסל בעבר את אלמקייס. כך לפי חשיפה באתר הפלילים "פוסטה".

לפי הפרסום, השניים נתפסו לפני כחודש בחניה סמוכה לדירת המסתור של אלמקייס ברחוב וולפסון בבאר שבע, כשבן שימול נוהג ברכב שכור, ואלמקייס ישב במושב האחורי כשלצדו אקדח טעון עם 43 כדורים, אחד מהם כדור בקנה. בן שימול החזיק בסכין ובחיפוש שנערך בדירה נתפס תת מקלע ומשתיק קול תואם. חוקרי הימ"ר התקינו מכשירי האזנה ברכב השכור מבעוד מועד ועקבו אחר פעולותיהם.

אלא שלא מדובר באירועים בודדים. עם עליית מפלס המתח בחודשים האחרונים החליטו במשטרה להחדיר סוכן סמוי אל ארגוני הפשיעה בדרום, וזה הצליח להביא להפללתם של עשרות, במשטרה חיכו לשעת השין ויצאו לדרך.

זה היה מבצע מורכב. בליל ה-3 באפריל, התכוננו עשרות שוטרים, בלשים ולוחמי משטרת ישראל בליווי כלבי משטרה, ובהינתן הפקודה מהמפכ"ל רוני אלשיך, יצאו למבצע מעצרים נרחב בדרום הארץ כנגד ארגוני הפשיעה ועצרו 20 חשודים בעבירות פליליות חמורות ביניהן אלימות, נשק וניסיונות רצח.

המשטרה פשטה על בתיהם של החשודים, עצרו אותם וביצעו חיפושים בבתיהם, במהלכם הצליחו לאסוף ריאיון משמעותיות כנגדם, בנוסף לזה הנאסף בזמן הפעלת הסוכן.

המעקב של המשטרה אחר המתרחש נעשה באמצעות סוכן סמוי בשנות ה-20 לחייו, שחדר אל ארגוני פשיעה שונים באזור הדרום בחודשים האחרונים. לאחר שביסס את מעמדו, נאלץ הסוכן להתמודד עם "דרישותיהם" של "חבריו" לבצע פעולות שעלולות לסכן חיי אדם, אך המשטרה הצליחה לסכלן. הסוכן ביצע רכישות של אמצעי לחימה שונים, סמים מסוכנים מסוג קוקאין, חשיש והרואין, וכן אסף ראיות נגד החשודים במספר מקרים של אלימות חמורה, בהם אירועי דקירות, השלכת רימונים, שוד חנות תכשיטים ועוד.

במשטרה אומרים כי במהלך החקירה נקשרו מעורבים נוספים, תושבי באר שבע והפזורה הבדואית, לאירוע גניבת 33 כלי נשק מהבסיס הצבאי שדה תימן במאי 2017, והעברת חלק מהנשק הגנוב לידיו של ארגון פשיעה, וצפוי כנגדם כתב אישום.

היום, עם תם מלאכת החקירה צפויה הצהרת התביעה בדבר כוונתה להגיש כתב אישום באירועי נסיונות רצח, הצתות, סחר בנשק, זריקות רימונים , ואירועי ירי. במשטרה ציינו כי הפעלתו של הסוכן הביאה למניעה בפגיעה בחפים מפשע כמו גם מניעת פגיעה בעבריינים מקבוצתו ומקבוצה יריבה.

סה"כ נתפסו במשך הפעלתו 5 כלי יריה מסוג אמ16, אמ4, אקדחים, נפץ ואצבע חבלה.

עשרות נשקים נגנבו משדה תימן - והגיעו לארגוני פשיעה. צילום: דוברות המשטרה

במשטרה אומרים כי העצורים משתייכים לרובד הפשיעה הגבוהה באזור באר שבע ואשקלון ועל פי החשד סיכנו אזרחים חפים מפשע. נגד 20 החשודים צפויים כתבי אישום חמורים, שאולי ישימו סוף או לפחות יספקו קצת שקט במלחמה העקובה מדם.