פסולת בניין היא תוצר לוואי של הריסת מבנים, שיפוצים, עבודת עפר, סלילת כבישים, הנחת תשתיות ועוד. המרכיבים העיקריים הנכללים תחת "פסולת בניין" הם: בלוקים, בטון, אבן, ברזל, אספלט, מרצפות, פלסטיק, זכוכית, עץ, אדמה וכדומה. את מרבית מחומרים הבנייה הללו ניתן למחזר (כ-95%) ולהפיק תועלת רבה בדמות, חומרי בנייה חדשים באיכות גבוהה ובמקביל לחסוך חציבה ולעודד שימוש חוזר בפסולת בניין ממוחזרת.

על כן, לאחרונה הוקם אתר פסולת בנייה חדש על ידי חברת א.מ.צ תעשיות מחזור, בעמק שרה שבבאר שבע. כל זאת כמובן בהתאם לאישורים של המשרד להגנת הסביבה ועיריית באר שבע. האתר צפוי לקלוט פסולת בנייה בהיקף של כ-100 טון מדי יום ולספק שירות "לכל מי שבונה בית, עסק, הסכמי התקשרות להיתר בניה + טופס 4" כך עולה מפרסום האתר.

חברת א.מ.צ תעשיות מחזור

פרסים יקרי ערך בתחרות הבית המקושט של באר שבע נט!

מפקד כיבוי האש נדהם לגלות: הבית של אחיו עלה באש 

צפו: ניידות תועדו במעקב אחר עדר פרות בנווה זאב 

אך יש מי שאינם מרוצים מהקמת המפעל ואף החליטו להגיש תלונה למבקר המדינה, חברי פורום "תושבים למען אוויר נקי בב"ש" הטוענים כי בסמוך לבאר שבע כבר יש מפעל המטפל בפסולת בנייה שנים רבות: "מקוממת במיוחד העובדה שקיים אתר אזורי מוסדר לטיפול בפסולת בניין מחוץ לתחומי העיר. מדוע לא לפנות לשם את פסולת הבניין כפי שעשתה העירייה עד כה? לא הגיוני שמישהו בעירייה אפשר את הקמת המתחם. לתחושתנו מדובר במחטף שיש לבדוק ברצינות למען התושבים ולמען איכות החיים".

בנוסף ציינו מ"פורום תושבים למען אוויר נקי בב"ש" כי במרכז הארץ הקמת מפעל דומה לא הייתה מתאפשרת: "המשאיות עמוסות בפסולת בניין, שאריות אסבסט, עפר לרוב והן עושות דרכן ברחבי העיר באין מפריע. נשמח להעלות שאלה היפותטית - האם נראה לכם שבתל אביב הייתה קמה תחנת מעבר למאות טון של פסולת בניין והתושבים היו שותקים? האם מישהו היה מקבל זאת? התשובה ברורה – בפריפריה מותר הכל – גם על חשבון הציבור וגם על חשבון הסביבה".

מחברת א.מ.צ תעשיות מחזור נמסר בתגובה: "חברתנו התחילה עם הליך רישוי ובקשה להיתר בניה לפני מעל ל-10 שנים. הבקשה נדונה בוועדה לעררים אשר במשרד הפנים ואושר בוועדה. חברתנו פועלת בהתאם לחוק ובהתאם להנחיות של המשרד להגנת הסביבה ועיריית באר שבע,

אציין ואדגיש כי התלונה הינה של אנשים בעלי אינטרסים כאלה ואחרים. האתר אינו צמוד לשכונות, אלא נמצא באזור תעשיה שהוקצה על ידי העירייה ומשרד התעשייה והמסחר לתעשיות כבדות ותעשיות בטון ואספלט. מה שבטוח שמי שהתלונן אינו תושב "תמים".

"היוזמה למחזור, להשתמש שוב בפסולת הינה יוזמה מבורכת אשר שומרת על הסביבה ומקטינה את הטמנת הפסולת ומצמצת פגיעה במשאבי טבע וזאת על ידי שימוש חוזר. במקום להטמין – ממחזרים".

בנוסף מציינים א.מ.צ תעשיות מחזור כי: "האתר הזה חוזר ברווח כלכלי לתושבי באר שבע שמשלמים פחות כסף על טופס 4 ועל פריקת פסולת בניין באתר של החברה, מאחר ואתר החברה קרוב, זול ונוח לתושבי באר שבע. לסיכום: אנו ממליצים לעודד מחזור מאשר הטמנה ופגיעה במשאבי הטבע והסביבה וזאת למען סביבה נקיה".

חברת א.מ.צ תעשיות מחזור

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:" מדובר בהיתר בניה שניתן בשנת 2015 להקמת מפעל למחזור פסולת בנין לחברת חוצבי הר הנגב באזור התעשייה בעמק שרה. ההיתר ניתן לאחר שהתקבלו כל האישורים הרלוונטיים לרבות הגורמים הסביבתיים. יש לציין, בעת דיוני הוועדה שדנה בבקשה להקמת המפעל, נבחן המיקום הנמצא באזור בו הוקמו מפעלי בטון. הוועדה ראתה לנכון לרכז באזור זה מפעלים מסוג זה, במטרה לצמצם את השפעתם הסביבתית".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "למפעל הוצא רישיון עסק לצמיתות על ידי עיריית באר שבע בתאריך ה-25.03.18, לפעילות של תחנת מעבר ומיון לפסולת בניין בלבד ולטיפול בפסולת לרבות עיבודה, ניצולה, מיחזורה ומיונה. יש לציין, כי רישיון העסק מותנה בתנאים שניתנו על ידי המשרד להגנת הסביבה מיום 07.03.18 והמפעל פועל באזור תעשייה מאושר שתואם לתכנית המתאר הארצית לפסולת – תמ"א 16".

"כמו כן, רישומו של העסק ברשימת אתרי הטמנה ומפעלי מיחזור לסילוק וטיפול בפסולת בנייה שבאתר המשרד נמצא כעת בתהליך, ובקרוב יעודכן. יודגש, כי בסיור שהתקיים במקום בתאריך ה-09.04.18 על ידי נציגי המשרד, לא נמצאו הפרות של תנאי רישיון העסק כפי שהוציא המשרד. בכוונת המשרד לערוך במפעל סיורים נוספים לצורך בדיקת עמידתו בתנאים שניתנו לו על ידי המשרד".

לכך הוסיפו מהמשרד להגנת הסביבה הבהרה בנושא פסולת בנייה: "פסולת הבנייה במדינת ישראל מהווה מפגע גדול לאיכות החיים ואיכות הסביבה, לאור השלכות בלתי חוקיות ברשות הרבים. המשרד פועל לחקיקה אשר תוביל ליצירת קשר ישיר בין יצרן הפסולת לבין פתרון הקצה לטיפול בפסולת הבנייה ללא מתווכים".

"המשרד הגיש באחרונה תזכיר חוק להסדרת הטיפול בפסולת בניין, והוא צפוי לעלות לוועדת שרים לחקיקה בתקופה הקרובה. עם אישור החוק יוסדר הטיפול בפסולת בניין ויופחתו המפגעים לציבור ברחבי הארץ בהיקף ניכר. המשרד אף תומך ומקדם כיום פתרונות קצה לטיפול בפסולת הבנייה".