אלג'ין לונג, הטייס שהטיס את מטוס "אלסקה אייר" שהעלה את יהדות תימן במבצע "על כנפי נשרים" הנועז זכה לקבלת פנים מרגשת של עולי תימן בבית שבזי בבאר-שבע. לונג בן ה 91 , טייס נועז בזכות עצמו, הגיע כאורח האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר העוסקת במורשת יהודי תימן.

בערב תימני מיוחד, הנערך לכבוד הטייס משתתפים להקת המחול "צפון תימן" מקרית עקרון, והזמר, ראם כהן. האירוע מהווה חלק מיום סיורים בדרום, בהובלה ובליווי של ד"ר יגאל בן-שלום, יו"ר האגודה לטיפוח מורשת יהודי תימן. במהלך היום היה לונג אורח בסיס חיל האוויר בחצרים, במוזיאון חיל האוויר.

לונג הטיס את המטוס בחשאי, במבצע נועז ומסוכן שבו עלו לישראל אלפים מיהודי תימן דרך מדינות אויב לפני 70 שנה בדיוק, החל בערב קומה של המדינה. כשחלקו השני של המבצע בשנים 1949-1950 הביא עוד כ 50 אלף יהודים.

אלג'ין לונג רוקד בבגדים תימנים עם יגאל בן שלום המארח

"לביקור הזה סמליות עצומה והוא מעביר מסר כפול" אומר ד"ר יגאל בן שלום. "ראשית - לונג הוא אחד מאותם אנשים טובים בתחילת דרכה של המדינה שלקחו למעננו סיכון עצום ואנחנו מוקירים את התרומה שלו, כי אנחנו, רבים מבני יהדות תימן שהגיעו לישראל וצאצאיהם פשוט חייבים לו את הצלחת העלייה החשאית לישראל. המפגש שלו עם אלה שעלו ובניהם ועם עולים אחרים מתימן, מצביע על דבר נוסף מדהים לא פחות במפעל הציוני. עם כל הקושי של תרבות אחרת, עם כל ההשתלבות הקשה, יהדות תימן הצליחה פה באופן מדהים. לונג מתרגש כל כך לפגוש אנשים שמחים מאושרים שמקיימים כאן חיים, משפחות, ומצליחים במקצועם בכל תחומי החיים"

"לכן" מדגיש בן שלום "המסר שעולה מן הביקור והוא המסר של פעילותנו באגודה בכלל - להשתלב, אין פרושו רק להיות כאן ולהצליח כאן אלא גם לשמר את הזיכרון, להבליט את המורשת שתהיה ידועה לכלל ישראל. יוצרים, סופרים, בעלי מדרשים, משוררים, קריאת טעמי המקרא הייחודיח, כתבי העת, התרבות החומרית, המוזיקה, המאכלים, תכונות הענווה והצניעות וחכמת החיים ועוד"

האגודה לטיפוח חברה ותרבות, תיעוד ומחקר, אשר מארחת את אלג'ין לונג, שמה לה למטרה לשמר ולטפח את מורשת יהודי תימן. האגודה מקיימת מוזיאון פעיל בנתניה המציג את ההיסטוריה של יהודי תימן, ופריטים אתנוגרפיים הקשורים לתרבותם של יהודי תימן, מקיימת פעילויות תרבות ומופעים מוסיקליים מורכבים ומקוריים בסגנון תימני,  מוציאה לאור שני כתבי עת: ״תהודה״ העוסקת במורשת יהודי תימן וכתב העת המדעי "תימא" כתב העת היחיד השפיט מקרב עדות ישראל. מכון המש"י - מסגרת לאנשי המחקר העוסקים בחקר יהודי תימן.

המכון יזם את הקונגרס הבינלאומי הראשון לחקר יהודי תימן שהתקיים באוניברסיטת בר אילן בשנת תש"ן בהשתתפות בכירי החוקרים מהארץ ומהעולם. מאז התקיימו מספר קונגרסים, סמינרים וימי עיון ביוזמת מכון המש"י. האגודה הקימה את המכון לחקר יהודי תימן ע"ש מייסדה עובדיה בון שלום בשיתוף מכון בן צבי.