"התנהלותה של ברקת משקפת שילוב שאינו מובן מאליו בין הישגיות וחתירה לניצחון לבין תפישה של מועדון כדורגל כפרויקט חברתי"

אות היזם החברתי ע"ש מנחם בגין ז"ל יוענק השנה בכנס שדרות לחברה המתקיים במכללת ספיר לאשת העסקים ונשיאת מועדון הכדורגל הפועל באר שבע אלונה ברקת, שבמקביל להובלתה של הקבוצה לזכייה בשתי אליפויות ליגת העל לאחר ארבעה עשורים של מאבקי תחתית, ייצרה שינוי חברתי עמוק ושמה דגש רב על חיבור לקהילה הדרומית.

האות הוענק לברקת מטעם מרכז מורשת מנחם בגין על השימוש שלה בספורט ככלי לשינוי חברתי ועל עשייה תוך התמקדות בקידום הפריפריה.

צילום: שחר מגל

בשנת 2007 רכשה ברקת את הקבוצה והביאה את קבוצת הכדורגל הפועל באר שבע להצלחות גדולות הכוללות זכייה בשתי אליפויות רצופות בשנתיים האחרונות בליגת העל, זאת לאחר שחלפו 40 שנים מהאליפות האחרונה בה זכתה הקבוצה.

את הבחירה להשקיע בקבוצה עשתה ברקת מתוך אהבה לתחום אך גם מתוך מחשבה שכדורגל הוא מנוף לשינוי חברתי, לכן התנהלותה משקפת שילוב שאינו מובן מאליו בין תפישה של מועדון כדורגל כפרויקט חברתי לבין נחישות לנצח.

בהתנהלותה שמה ברקת דגש מיוחד על מחלקות הנוער, על פעילות חינוכית ועל החיבור של הקבוצה לקהילה הדרומית. תחת הנהגתה של ברקת זכתה הקבוצה לאיצטדיון חדש שבזכותו התחילו לפקוד את המשחקים גם משפחות – גברים נשים וילדים, מה שהוריד גם את כמות האלימות – מילולית ופיזית. עוד מקיים מועדון הכדורגל הפועל באר שבע מספר רב של תכניות חברתיות. הקבוצה מאמצת מספר בתי ספר לחינוך מיוחד ומקיימת פעילויות לנוער בסיכון, כשהמוטו המלווה את הקבוצה הוא הכרת האחר וקבלתו.

בנוסף הוענקה אות המופת החברתי על פעילות למען חברה ישראלית טובה יותר מתוך אהבת האדם במעמד שרת התרבות והספורט מירי רגב ובשיתוף המועצה הלאומית להתנדבות בישראל למוטי צ'ילבן מנכ"ל עמותת "כן אנחנו יכולים" הפועלת למען מבוגרים, ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים וליו"ר ומייסדת עמותת "אור למשפחות" סא"ל במיל' עירית אורן גונדרס שפועלת לסיוע למשפחות שכולות.

הענקת אות המופת במעמד השרה רגב. קרדיט צילום עומר דאידה

כלל האותות בכנס שדרות לחברה ניתנים על תרומה לחברה ועל פעילות חברתית המטפחת ערכים של שוויון, נתינה, אחריות הדדית ואהבת האדם. כמו כן, על פעילות המחזקת את המרקם החברתי, משפרת את מצבם של פרטים וקהילות ותורמת ללכידות החברתית.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו