א', אישה מבוגרת בת 95 המתגוררת בביתה, התבשרה לפני מספר חודשים כי על פי החלטת המדינה עליה לעבור לבית אבות בניגוד לרצונה, כיוון שאינה יכולה לטפל בעצמה. עוד בחודש אוקטובר דחה סגן נשיאת בית המשפט למשפחה בבאר שבע את ההחלטה של המדינה, בטענה שישנה בעייתיות בחקיקה לפיה המדינה יכולה לשלם עבור העברת קשיש לבית אבות, אבל לא לשלם עבור מטפל סיעודי זר, למרות שזה עולה פחות. על כן, הורה גביזון לאפוטרופוס של הקשישה (הקרן לטיפול בחסויים) ולעובדת סוציאלית, לבחון חלופות אחרות מלבד הוצאת הקשישה מביתה.

אחרי קביעה זו, הגיע השופט עצמו בתחילת החודש לביתה של א' כדי לבחון את מצבה באופן אישי. לאחר ביקורו הוא הורה על בניית מערך טיפול והשגחה שיסייע לה להמשיך ולגור בדירה ולא לעבור לבית האבות, כשגם זיהה כי שתי שכנותיה זמינות ומוכנות לסייע לה. "המדינה צריכה לתן מענה חקיקתי הולם וייחודי לאותם קשישים עריריים שאין להם בני משפחה אשר יממנו את יתרת עלות העסקת העובד הסעודי הזר, ובאופן שמטרת חוק הסיעוד שכאמור מבקש לעודד המשך שהותו של הקשיש בביתו, תמומש גם ביחס לאוכלוסייה ייחודית זו", נכתב בהחלטה.

אילוסטרציה (ללא קרדיט)

המבצר שלה

בעת ביקורו בדירתה, גביזון שוחח עם א' והתרשם שהיא מטופלת כראוי ודירתה נקייה ומסודרת. לדבריו היא השיבה באופן ענייני לרוב שאלותיו, ובכל פעם שהעלה בפניה את אפשרות המעבר לבית אבות הדבר גרם לה הדבר להתרגשות, לכעס ואף לבכי. "הוצאת קשיש מביתו – מבצרו, למוסד חוץ ביתי – בית אבות, הינה פעולה משמעותית וקיצונית עת הדבר נעשה בניגוד לדעתו ולרצונו של הקשיש. הוצאת קשיש מביתו, יש בה לא רק משום פגיעה בחירותו, אלא משום שינוי באורחות חייו כפי שהיה רגיל אליהם במשך השנים", נכתב.

לכן, קבע גביזון כי א' תישאר בדירתה במספר תנאים, על פיהם יש לקיים פגישת עבודה לצורך בניית תכנית טיפול והשגחה מתאימה, לבחון את אפשרות התקנתם של לחצן מצוקה וגלאי עשן בדירה ולהסיר את מנגנון הנעילה הפנימי בדלת. מעבר לכך, לצורך פתרון להשגחה על הקשישה בשעות הלילה, הציע השופט את האפשרות לשלבה בפרויקט "כאן גרים", בו סטודנטים מתגוררים עם אנשים מבוגרים בתמורה למגורים חינה ומלגה שנתית. דירתה של א' ממוקמת בקרבת האוניברסיטה והמכללה וזהו פתרון אידיאלי, ממנו גם הסטודנטית וגם א' ירוויחו.

פעולותיו האנושיות המרגשות של השופט גביזון הם אלו שישאירו את א' בת ה-95 בביתה. כמוה, ישנם קשישים עריריים נוספים שלעיתים נאלצים באל כורחם להגיע לבית האבות, ללא כל בחינת חלופה ראויה. הוא הבהיר בסיום החלטתו כי האנשים הטובים שעזרו לא' לא צריכים לשמש תחליף לתפקידה של המדינה בסיוע לאותם קשישים במסגרת מענה חקיקתי הולם. תמיד אפשר למצוא פתרון כדי לכבד את רצונותיהם של האזרחים, אך הפתרון צריך להגיע מלמעלה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו